Pirmas Lietuvos paminėjimas

Autorius: Data: 2011-03-01 , 10:42 Spausdinti

Jurijus LIPOVKA

Pirmą kartą Lietuva – Litva minima Kvedlinburgo analuose, pasakojančiuose apie arkivyskupo ir vienuolio Bruno Bonifacijaus žūtį su savo 18 palydovų nuo pagonių rankų 1009 metais.

Viduriniais amžiais ją vadino Litva, kartais – Lectowia, Lettowia, Lethovia, ir dažnai lotyniškai – Litvania, o Litvos monetose kalė tik „LITVA“.

1918 metų vasario 16 Lietuvos Taryba paskelbė atstatanti valstybę Lietuva, kurios pavadinimas atsirado tik 1905 metų balandį – iš noro sujungti dviejų skirtingų žemių pavadinimus Litwa ir Lettowia į vieną.

Mūsų laikais atsiranda vis daugiau versijų apie žodžio „Lietuva“ kilmę. Čia ir upeliūkštis Lietavka, nors nesenai jis vadinosi Lėtovka, kas reiškia rusiškai „Vasarinis namelis“. Ir lietuvių žodis „lietų“ su visai nesuprantama lietuviams galūne „va“. Ir netgi „Kariuomenė“ visiškai absurdiškame aiškinime rusų metraštinio tautos pavadinimo „litva“, kaip kariuomenės. Dar blogiau atrodo buvę išvedimai iš lotynų „litus – „krantas“, graikų vardo Lėto ir jiems panašus.

Iš seno žmonės vadino gentis, tautas ir šalis pagal žemių –teritorijų tarp vandens ruožų – pavadinimus. Iš metraščių ir kitų pirmų šaltinių žinomi daugelis tūkstančių senovinių pavadinimų, tame tarpe: Litwa, Lectowia, Lettowia ir Lethovia (visų žemių pavadinimai užrašyti originale – lotyniškai). Juos aiškina anglų kalba, dėka kurios gana tiksliai ir trumpai perduodama žemės apybraižos išvaizda.

Tolimoje praeityje vandens kelių žemėlapius ir, atitinkamai, žemių sudarydavo keliaujančiai žyniai, kitaip – asai, o paskui ir vikingai, tarp kurių buvo anglai. Asai kažkur III amžiaus mūsų eros pradžioje atėjo su savo vadu Odinu į Daniją, o po daugiau nei dviejų amžių giminingi jiems anglai atplaukus iš Danijos į Britaniją, įkūrė Angliją.

Petro iš Dusburgo Prūsų žemės kronika liudija, kad Livonijos magistras Burgard iš Hornhuzėno turėjo tikslius duomenis apie žemes, o šimtai pateiktų joje ir kituose dokumentuose jų pavadinimų suprantami dėka tik anglų kalbos. Pavyzdžiui: Culve – nuo culver – „Laukinis karvelis“, Calf – nuo calf – „Veršis“, Vassal – nuo vassal – „Tarnas“, Catalaun, kur 451 metais sutriuškino hunus – nuo cat alone – „Vienišas katinas“, Aigyptos, kurį dabar vadino Egiptas – nuo „eye heap tows“ – „Daugelių lynų akis“ (pagal ežero Karun Nilo deltoje išvaizdos).

Litvos pavadinimas kilo iš žemės Litwa aplink Novgorodo (dabartinio Navagrudko) Molčadjo, Nėmano, Sėrvėčo ir Nėvdos tarpupyje. Jo prasmė pagal galvos į apačią išvaizdą – „Atrodo kritusi“ nuo anglų žodžių „lit wear“.

Keletą metų atgal buvęs Prūsijos žemėje rastos dvi monetulės. Tekstas ant sidabrinės: „Ugo prūsų ir Litvos ponas (latvių žodis) 567 (metai graikų raidėmis)“. Bronzinėje matosi: „Atlija prūsų imperatorius“ su „OX“ – „670 (metai)“ kitoje pusėje. Pagal savo išvaizdą, šrifto ir stilizuoto žmogeliuko su rankomis-sparnais atvaizdus abi monetules galima priskirti ankstyvajam viduramžiui ir vienai šaliai – Prūsijai.

Visai tikėtina, kad pirmas Litvos paminėjimas įvyko 567 metais. 

www.aidas.lt

Nuotraukose:

1. 1548 metų grašis

2. Tekste „u“ ir „v“ rašė kaip „u“

Istorija , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra