Petro Šalčiaus rankraščių fondas – atviras tyrinėtojams

Autorius: Data: 2013-02-27 , 11:15 Spausdinti

Rūta VARKALAITĖ, Kaunas

Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyriuje saugomi ne tik seni bei vertingi XV–XX a. spaudiniai. Jame taip pat formuojamas ir rankraščių fondas. Neseniai skyriaus rankraštyną papildė sutvarkytas Petro Šalčiaus rankraščių rinkinys, kuris nuo šiol laisvai prieinamas skaitytojams.

P. Šalčius (1893–1958) – ekonomistas, kooperacijos teoretikas ir praktikas. 1913 m. baigęs Mariampolės gimnaziją įstojo į Maskvos universiteto Teisės fakultetą, kur ypač daug dėmesio skyrė ekonomikai ir kooperacijos kursams. 1918 grįžęs į Lietuvą įsikūrė Kaune ir ėmėsi kurti pirmąsias kooperacijos sąjungas, rengė leidinius apie vartotojų bendrovių organizavimą. P. Šalčius buvo ilgametis žurnalo „Talka“ redaktorius, taip pat pirmosios Lietuvos kooperatyvų tarybos, „Lietūkio“ valdybos, bei Prekybos, pramonės ir amatų rūmų narys. 1933 m. kartu su bendraminčiais įsteigė Lietuvos kooperatininkų draugiją, buvo jos pirmininku. P. Šalčius palaikė „neutraliosios kooperacijos“ idėjas, pasisakė už vieningą skirtingas politines pažiūras turinčių žmonių darbą. Nuo 1922 m. dėstė Lietuvos universiteto (nuo 1930 m. Vytauto Didžiojo universitetas) Teisės fakultete. 1939 m. P. Šalčiui suteiktas ekonomikos mokslų daktaro laipsnis. (1)

Žymaus mokslininko ir visuomenės veikėjo Petro Šalčiaus literatūrinis palikimas išties gausus. Jo darbai, parengti Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu, paskelbti, o parengti po karo – liko rankraščiuose. (2) Į Kauno apskrities viešąją biblioteką dalis Petro Šalčiaus rankraščių pateko 1958 m., po jo mirties, kartu su asmenine biblioteka. Ji šiuo metu taip pat saugoma Senųjų ir retų spaudinių skyriuje (daugiau informacijos apie asmeninę P. Šalčiaus biblioteką galima rasti interneto svetainėje http://knyga.kvb.lt/). 1996 m. rinkinį papildė prof. Mindaugo Strukčinsko (P. Šalčiaus sūnėno) dovanoti rankraščiai bei nuotraukų kopijos.

P. Šalčiaus rankraščių fondas apima 1835–1990 m. laikotarpį. Jame galima rasti biografinius, su kooperatine, moksline bei visuomenine P. Šalčiaus veikla susijusius dokumentus, korespondenciją. Taip pat ne mažą šio rankraščių fondo dalį sudaro kitiems asmenims priklausę dokumentai, nežinomais keliais patekę pas P. Šalčių. Babrauskų šeimai priskirtų rankraščių grupėje saugomos Akšeliškės dvaro nuomos sutartys, išrašai apie jo įsigijimą ir paveldėjimą, teismų aktai bei ieškiniai. Kaminskių šeimos dokumentų sąrašas apima rankraščius susijusius su Rainių dvaru, Artidoro Kaminskio karine tarnyba (Estliandijos ir Kamčiatkos jėgerių pulkai) bei tarnyba Panevėžio rekrutų ėmimo komisijoje. Ši P. Šalčiaus rankraščių fondo dalis turėtų sudominti karybos istorikus – joje galima rasti žygių maršrutus, raportus, karių sąrašus. Fonde taip pat saugomi Povilo Brazaičio kooperatinės veiklos dokumentai, korespondencija.

Visas P. Šalčiaus rankraščių fondo saugojimo vienetų sąrašas atsispindi Kauno apskrities viešosios bibliotekos elektroniniame kataloge. Dauguma dokumentų yra nuskenuoti, juos galima skaityti interneto svetainėje www.epaveldas.lt, paieškos lauke įvedus šio rankraščių fondo pavadinimą.

Šaltiniai:

1. Lietuvių enciklopedija, Boston, t. 29, 1963, p. 313.

2. Lukoševičius V., Profesorius Petras Šalčius: jo kooperacinė, pedagoginė ir mokslinė veikla, Vilnius, 2004, p. 7.

Nuotraukoje: Baltijos valstybių kooperatyvų atstovų pasitarimas Taline, 1937 m. KAVB RS, f. 3, b. 22, l. 1. Centre – P. Šalčius

Voruta. – 2013, bal. 13, nr. 8 (772), p. 8. 

Istorija , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra