Petro Averkos ir kun. Prano Bieliausko gimimo sukakčių paminėjimas

Autorius: Data: 2018-08-17 , 10:19 Spausdinti

Petro Averkos ir kun. Prano Bieliausko gimimo sukakčių paminėjimas

Laimutė CIBULSKIENĖ,  Varėnos viešosios bibliotekos Bibliografijos, informacijos ir kraštotyros skyriaus bibliografė, www.voruta.lt

Žurnalistui, literatui Petrai Averkai 2018 m. rugpjūčio 17 dieną būtų sukakę 100 metų.

P. Averka gimė 1918 m. rugpjūčio 17 d. Musteikos kaime. P. Averkos aktyvi visuomeninė veikla, straipsniai nemažai prisidėjo atkuriant ir stiprinant Lietuvos valstybę. Jis buvo ir Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos, Lietuvos Sąjūdžio narys, spausdino reikšmingus straipsnius „Vorutoje“, „Lietuvos aide“, „Varpe“ ir daugelyje kitų renginių. Labai gerai, kadjo žmona Stasė Gaidytė-Averkienė, kilusi iš tos pačios parapijos, sėkmingai įvykdė savo paskutinį įsipareigojimą ir padėjo „,Vorutos“ leidyklai išleisti svarbiausių jo straipsnių rinkinį.

Parodoje pristatoma trumpa P. Averkos biografija ir žmonos Stasės Gaidytės – Averkienės parašyta ir išleista knyga apie Petrą Averką ir jo gyvenimą „Vilnius buvo svajonė“ (2010). Šioje knygoje spausdinami iškiliausi P. Averkos publicistiniai straipsniai. Jų per savo gyvenimą P. Averka yra parašęs kelis šimtus. P. Averkos rankraštiniame archyve liko keletas nepublikuotų literatūrinių bandymų. Šioje knygoje išspausdintos novelės „Tos akys“ ir esė „Barzda“.  Parodoje taip pat –  Stasės Gaidytės- Averkienės knyga „Daina Tėvynei Lietuvai“(2012). Knygoje išspausdinti geriausi geologės S. Gaigytės-Averkienės ir jos vyro P. Averkos publicistiniai straipsniai, skelbti Lietuvos periodikos leidiniuose. Pagrindinė jų tema – Vilniaus krašto lietuvių atgimimas ir priešinimasis polonizacijai. Taip pat publikuojamos Averkų bendražygių mintys apie šių dviejų Vilnijos krašto kultūrai daug nusipelniusių žmonių gyvenimą. Gausiai spausdinamos nuotraukos primins skaitytojui gražiausias S. Gaidytės-Averkienės ir P. Averkos veiklos bei laisvalaikio akimirkas. P. Averka mirė 2004 m.

 Kun. Pranui Bieliauskui – 135.

Kunigas Pranas Bieliauskas gimė 1883 m. rugpjūčio 23 d. Jiezno parapijos Slabados kaime. Kunigas P. Bieliauskas užima labai svarbią vietą tarp Dzūkijos krašto tautosakos rinkėjų . 1915–1957 metais Vilniaus krašte rinko tautosaką ir etnografinę medžiagą, užrašė apie 3000 dainų su melodijomis, pasakų, smulkiosios tautosakos, rinko numizmatinę medžiagą. 1936 metais sudarė ir išleido rinkinį „Varguolių dainos“, kuriame paskelbtos 125 dainos, užrašytos iš Vilniaus krašto lietuvių. 1933 m. kovo-gegužės mėn. – laikinasis Varėnos klebonas.  1949 -1956 m. – Valkininkų bažnyčios klebonas.

Parodoje – kunigo 120-ųjų gimimo metinių proga išleista jo knyga „Valkininkų bažnyčia ir vienuolynas“ (2004), kuri nėra vien Valkininkų parapijos bažnyčios ir vienuolyno istorija nuo seniausių laikų. Šioje knygoje skelbiama gana daug dokumentų, kurie bus naudingi besidomintiems ir visos Lietuvos istorija. Eksponuojama 2009 m. „Vorutos“ leidyklos atskira knyga išleistas kunigo Prano BieliauskoVilniaus dienoraštis. 1915-1919“.  2012 metais iš spaudos išėjo tolesnis dienoraščio tęsinys –  knyga Dienoraštis. 1920-1957“. Šis „Dienoraštis“ yra neįkainuojamos vertės istorinis dokumentas, apimantis didelį istorijos tarpsnį  – lenkų, sovietinę ir vokiečių okupacijas. Jame vaizduojama plati Vilniaus ir Vilniaus krašto visuomeninio ir kultūrinio gyvenimo panorama, glaustai užrašyta nepagražinta kasdienybė, darbai, žmonių kalbos ir kt. Vaizduojamas 1949-1957 m. darbas Valkininkų parapijoje.

Parodoje eksponuojama ir 2013 m. išleista knyga „Iš Slabados kaimo – į Vilniaus katedrą. Kun. Prano Bieliausko užrašai 1883-1911 m.“. Tai kun. P. Bieliausko 1945 m. gruodžio 31 d. baigti rašyti prisiminimai, skaitytojui išsamiai ir vaizdžiai atskleidžiantys jo vaikystės ir jaunystės gyvenimo tarpsnį nuo 1883 m. iki 1911 m. Parodoje pateiktas segtuvas, kuriame surinkti straipsniai apie kun. Prano Bieliausko gyvenimą ir veiklą. Kun. P. Bieliauskas mirė1957 m.

Parodos , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra