Per Jonines į Platelius

Autorius: Data: 2013-06-14 , 10:42 Spausdinti

Joninės – šventė, kurios metu žmogus bandė savo buvimą žemėje tapatinti su besikeičiančia gamta, besistengiant įspėti jos paslaptis, gausiomis apeigomis, aukojimais ir būrimais užsitikrinti būsimą derlių.

Joninės – svarbiausia vasaros šventė, kurios apeigoms ir linksmybėms neprilygsta nė viena kita šventė. XX a. pirmos pusės Jonines Platelių apylinkėse knygoje „Tėvų ir protėvių žemė“ aprašė muziejininkas ir istorikas Juozas Mickevičius. „Senieji žemaičiai Joninių išvakarėse ant Gojaus užkurdavo laužą, kelis vežimus sukūrendavo. Tolimoje apylinkėje buvo matomas laužo pašvaistė. Prie laužo susirinkdavo trijų ūkių jaunimas, suaugusieji su vaikais. Namuose pasilikdavo tik senelės ir seneliai. Ateidavo ir kaimynų. Susirinkusieji iki trečios valandos nakties – aušros – dainuodavo ir šokdavo, linksmindavosi. Koks būdavo visų noras, kokia laimė pražydusį papartį surasti! Įprasta sakyti, kad paparčiai pražysta tik vieną kartą metuose – Joninių išvakarėse, 24 valandą nakties. <…> šeimininkas rūpindavosi, kad Gojuje nepranyktų paparčiai. Žemaičiai šv. Jonui Nepomukui prie upelių statydavo koplytstulpius, Jono Krikštytojo vardą parinkdavo savo sūnums. Daugelyje sodybų būdavo po vieną Joną. Vardines keldavo. Į vaišes susirinkdavo arti gyvenantys giminaičiai, gerieji, artimieji kaimynai. Žmonės tikėjo, kad šv. Jonas gyvulius, ūkį globoja…“

Sovietiniais laikais Joninių nešventė. 1958–1986 m. birželio pabaigoje arba liepos pradžioje prie Platelių ežero vykdavo žemaičių festivaliai. Įsikūrus Žemaitijos nacionaliniam parkui, nuo 1991 m. Joninės pagal senąsias tradicijas švenčiamos prie Platelių ežero. Ir šiemet, birželio 23 d., Plateliuose, prie jachtklubo, bus kupoliaujama, buriama iš žolynų, ieškoma paparčio žiedo, šokama ir dainuojama visą naktį prie laužo, plukdomi vainikėliai ir pasveikinama patekanti saulė.

Susitikime Plateliuose per Jonines.

www.vstt.lt

Kultūra , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra