Pelenų diena – Gavėnios pradžia

Autorius: Data: 2013-02-13 , 08:04 Spausdinti

Šiemet ganėtinai trumpas karnavalo, linksmybių laikotarpis. 2013 m. vasario 12 d., antradienį, „praūžė“ Užgavėnes, o vasario 13-ąją – trečiadienį, vadinamą Pelenų trečiadieniu, arba Pelenų diena, įžengsime į naują liturginį laikotarpį – Gavėnią. Prasidės 40-ies dienų pasiruošimo didžiausiai krikščionių šventei – Viešpaties prisikėlimui – laikas.

Pagal Katalikų Bažnyčios mokymą ir teisę (žr. KTK 1251-1252 kan.), tikintieji Pelenų dieną turi laikytis griežto pasninko (valgyti 3 kartus per dieną, tik kartą iki soties, ir nevalgyti mėsos). Susilaikymas nuo mėsos patiekalų taikomas visiems nuo 14 metų amžiaus, o laikytis pasninko turi visi pilnamečiai iki 60 metų amžiaus.

Katalikų bažnyčiose trečiadienį vyks šv. Mišios (Punske – sekmadienio tvarka: 8.00, 12.15 – lietuviškai, 10.00 – lenkiškai bei papildomai dirbantiems – 17.00 val. lietuviškai). Šią dieną bažnyčioje pamaldų metu yra šventinami pelenai ir jais barstomos galvos žmonėms. Tokiu būdu primenama apie gavėnios pradžią ir įprasminama pasninko reikšmė. Beriant pelenus ant galvos reikia tarti šiuos žodžius: „iš dulkės gimei, dulke ir pavirsi“, „atsiverskite ir tikėkite Evangeliją“. Pašventintų pelenų galima parsinešti namo ir pabarstyti jais galvas tiems šeimos nariams, kurie negalėjo dalyvauti pamaldose, tariant tuos pačius žodžius kaip ir bažnyčioje.

Pelenų barstymo ant galvų paprotys (gedulo ir atgailos ženklas) yra žinomas įvairiose kultūrose ir tradicijose, pvz., senoviniame Egipte, Arabijoje, Graikijoje. Mūsų liturgijoje minimas VIII a.; X a. pradėta pelenus šventinti, o 1091 m. popiežius Urbonas II šį paprotį įvedė visoje Bažnyčioje, nurodęs, kad pelenai turi būti gaunami iš sudegintų praėjusių metų verbų.

Gavėnios laikotarpis – tai laikas, kuomet kiekvienam krikščioniui siūloma pažvelgti į savo gyvenimą, taisyti blogus įpročius ir polinkius. Šis Velykų laukimas yra gera proga žmogui keistis, bandyti artintis prie Kristaus ir geriau pažinti Jo mokslą, gilinti savo pasitikėjimą Dievu. Šio laikotarpio Dievo Žodis skelbia, kad žmogaus gyvenime turi būti vieta ne tik malonumams (nors Kristaus pirmasis stebuklas ir buvo vandens pavertimas vynu). Reikia prisiminti, kad ir pats Kristus prieš viešąją (stebuklų darymo) veiklą 40 dienų pasninkavo. Būtent todėl ir gavėnios pasninkas tęsiasi 40 dienų. Tai laikas apmąstyti Jėzaus Kristaus, mūsų išganytojo Kančią, mirtį ir Prisikėlimo slėpinį, per maldą ir gerus darus bei išmaldą.

www.punskas.pl

Religija , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra