Pavasario lygiadienis ant Pilaitės piliakalnio, kur stovėjusi gynybinė kunigaikščio Kęstučio pilis

Autorius: Data: 2016-04-01 , 12:12 Spausdinti

Pavasario lygiadienis ant Pilaitės piliakalnio, kur stovėjusi gynybinė kunigaikščio Kęstučio pilis

Ona GAIDAMAVIČIŪTĖ, www.voruta.lt

Nepaisant netikėtai sugrįžusios žiemos, kovo 20 dieną Aukštadvario regioninio parko direkcija pakvietė į pavasario lygiadienio šventę Aukštadvaryje ant Pilaitės piliakalnio.

Šventės vieta – Pilaitės piliakalnis – pasirinkta neatsitiktinai. Kaip teigė šventės rengėja ARP kultūrologė istorikė Rita Balsevičiūtė, Viduramžiais čia stovėjusi gynybinė kunigaikščio Kęstučio pilis. R. Balsevičiūtė kartu su etnografiniu ansambliu „Lėda“ atliko ir giesmę, skirtą kunigaikščiui Kęstučiui. Beje, 2016-ieji paskelbti Piliakalnių metais. R. Balsevičiūtės žodžiais, šiose apylinkėse gyvenusi karingiausia lietuvių gentis – jotvingiai, ypatingai garbinusi ugnį.

 Šventę pagal baltiškus papročius vedė ARP kultūrologė Rita Balsevičiūtė kartu su etnografinio ansamblio „Lėda“ dalyviais – Aukštadvario mokyklos-darželio „Gandriukas“, Aukštadvario gimnazijos, Aukštadvario žemės ūkio mokyklos moksleiviais, menininke Liubov Vitašneva.

Prie rusenančio aukuro buvo atliktos apeiginės giesmės, skirtos pagarbinti atbundančiai gamtai, saulei riduolėlei, baltų dievams: Perkūnui, Gabijai, Žemynai, Laimai. Perkūnui buvo aukojama gira, Žemynai – grūdai. Šventės dalyviai simboliškai dalijosi duona, linkėdami vieni kitiems skalsos.

Nepabūgę sugrįžusios žiemos, į šventę susirinko net 27 dalyviai: iš Kauno, Vilniaus, taip pat aplinkinių kaimų: Lepelionių, Stakliškių, Užuguosčio, Ustronės. Šventėje dalyvavo ir ARP direktorius Vaclovas Plegevičius, taip pat Dalia Kisielienė su vyru menotyrininku Nerijumi atvyko iš Lepelionių kaimo, tikybos mokytoja Marija Nekraševičienė su sūnumi Martynu iš Stakliškių, Užuguosčio bibliotekos vedėja Rasa Žvirblienė su vyru Vytu, Martynas ir Vilma Brėkštai iš Ustronės, muzikantas Jonas Grabauskas su žmona Marija, Vytas ir Danutė Zabarauskai, kiti.

Pagarbinę pavasarį budinančią saulę riduolėlę, pasimeldę baltų dievams, šventės dalyviai susirinko į Aukštadvario regioninio parko direkciją. ARP kultūrologė Rita Balsevičiūtė šventės dalyvius supažindino su ARP lankytojų centro ekspozicija, su Aukštadvario miestelio istorija, lankytinais ARP objektais, su per Aukštadvario regioninį parką vingiuojančiu Karališkuoju vieškeliu. Po to visi šventės dalyviai galėjo pasivaišinti kvapnia žolelių arbata, Vilmos Brėkštienės kepta gardžia duonele.

Etninė kultūra Gaidamavičiūtė Ona , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra