Patvirtinta Lietuvos karinių pajėgų operacinė doktrina

Autorius: Data: 2011-03-10, 15:23 Spausdinti

2011 m. kovo 10 d. Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius patvirtino pirmąją Lietuvos karinių pajėgų operacinę doktriną.

Ceremonijoje dalyvavo Krašto apsaugos viceministras Rimas Jonaitis, Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Algis Vaičeliūnas, valdybų vadai bei karininkai, prisidėję prie šios doktrinos kūrimo.

„Lygiai prieš metus patvirtinau Lietuvos karinę doktriną – strateginio lygmens aiškinamąjį dokumentą, kuris apibrėžė Lietuvos kariuomenės kūrimosi, veiklos ir mokymosi principus. Šiandieną yra jau kitas istorinis įvykis – patvirtiname kariuomenės operacinio lygmens dokumentą, kurio pagrindinis tikslas – nustatyti, kaip veikia Lietuvos kariuomenės operacinės pajėgos ir jas sudarantys vienetai, vykdydami plataus spektro nacionalines ir tarptautines operacijas taikos, krizės ir karo metu“, – sakė gen. mjr. A. Pocius.

Krašto apsaugos viceministras R. Jonaitis dėkojo kariuomenės vadui už iniciatyvą aprašant karinių pajėgų vystimąsi ir panaudojimą. Jis akcentavo, kad anksčiau buvo jaučiamas nuolatinių dokumentų trūkumas, kuris leistų išlaikyti kariuomenės vystimosi tęstinumą, o dabar abi patvirtintos doktrinos sukurs geresnį planavimo potencialą.

Lietuvos karinių pajėgų operacinė doktrina – tai svarbių karinės veiklos vykdymo principų ir jų įgyvendinimo Lietuvos karinių pajėgų turimais ir planuojamais kariniais pajėgumais galimybių visuma. Operacinėje doktrinoje aprašytos operacijų vykdymo nuostatos, principai, karinės veiklos rūšys, veikimo būdai ir veiksmai atitinka Lietuvos kariuomenės dabartines ir artimos ateities operacijų vykdymo realijas ir ypatumus.

„Iki šiol Lietuvos kariuomenės pajėgos rengdamosi ir vykdydamos operacijas vadovavosi NATO ir sąjungininkų atitinkamomis doktrinomis ir operacijų standartinės veiklos procedūromis. Nacionalinės operacinės doktrinos turėjimas ir taikymas padės kariuomenėje harmonizuoti karybą ir lietuvišką karinę terminiją strateginiame, operaciniame ir taktiniame lygmenyje“, – sakė šią doktriną kūręs ir pristatęs Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo Doktrinų skyriaus viršininkas pulkininkas leitenantas Gintaras Sadaitis.

Šią doktriną sudaro aštuonios dalys ir penki priedai. Operacinė doktrina apima karines operacijas, karybos pagrindus, kariuomenės pajėgų rūšis ir kitus esminius pajėgumus, operacines pajėgas ir rezervą, pajėgų ir priemonių panaudojimą bei valstybės saugumą ir karinę gynybą. Leidinyje pagrindinis dėmesys yra skiriamas tiems kariniams pajėgumams, kuriuos Lietuva turi.

„Ši doktrina yra operacinio lygmens kariavimo meno teorija. Operacinis menas yra koncepcinis sprendimas, kuriuo numatoma, kaip geriausiai panaudoti visus turimus kariuomenės organizacinius  resursus strateginiams tikslams įgyvendinti. Jos integralumą derinome su NATO turimais dokumentais ir rengėme pagal Jungtinių Amerikos valstijų, Didžiosios Britanijos, Norvegijos ir kitų šalių patirtį“, – sakė plk. ltn. G. Sadaitis.

Lietuvos karinių pajėgų operacinės doktrinos rengimo procese aktyviai dalyvavo visų kariuomenės rūšių štabai, karinio rengimo institucijos ir atskiri kariniai vienetai. Nors leidinys visų pirma yra skirtas kariuomenės operacinėms pajėgoms ir štabams tinkamai pasirengti ir vykdyti operacijas, tačiau jis gali būti naudingas ir civilinėms institucijoms, kurios bendradarbiauja su Lietuvos kariuomene ir dalyvauja bendrai vykdomose operacijose Lietuvoje ir už jos ribų.

Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brg. gen. A. Vaičeliūnas pasidžiaugė, kad pavyko parengti tokios apimties operacinę doktriną ir skatino šią doktriną naudoti visiems operaciniame lygmenyje tarnaujantiems karininkams ir visiems vyresniesiems karininkams.

Lietuvos kariuomenės doktrinos yra rengiamos trijuose lygmenyse: kariniame-strateginiame (Lietuvos karinė doktrina, kuri nustato kariuomenės požiūrį karybą), operaciniame (Lietuvos karinių pajėgų operacinė doktrina, kuri nustato operacijų vykdymo pagrindus) ir taktiniame (taktinės doktrinos, t. y. taktikos vadovėliai, kuriuose nustatomi kovinių/manevrinių (sausumos pėstininkų brigada, batalionas, kuopa, būrys-skyrius-grandis), kovinės paramos, kovinio aprūpinimo ir kitų vienetų veiksmai).

Lietuvos kariuomenės vado atstovas spaudai kpt. Tomas Balkus, tel. 8-5-278 5091, mob. tel. 8-682-25359,el. paštas tomas.balkus@mil.lt

Giedrės Maksimovič nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra