Patalynės istorija

Autorius: Data: 2013-05-04 , 21:32 Spausdinti

Gyvenant šiais laikais ypač įdomu sužinoti, kokia kosmetikos ar kvepalų istorija, kuo dažėsi bei kvėpinosi žmonės, gyvenę prieš 200, 300 ar netgi daugiau metų. Tačiau, kuomet sužinoma kosmetikos ar kvepalų istorija, apie pirmykščių žmonių gyvenimą norima sužinoti dar daugiau, tokiu atveju pradeda dominti ir tai, ką tie žmonės dėvėjo, avėjo ar netgi kokioje patalynėje miegojo.

Sužinojus šias istorijas, galima geriau pažinti bei suvokti, kaip gyveno ankstesnių laikų žmonės. Na, o šį kartą siūlome susipažinti su patalynės istorija – tikrai nereikia manyti, jog prieš keletą šimtų metų gyvenę žmonės miegojo šiaudiniuose guoliuose. Pasirodo, patalynės istorija yra kur kas įdomesnė.

Tačiau prieš pradedant pažintį su patalynės istorija, reikia paminėti, jog anksčiau (nepriklausomai nuo laikotarpio) gyvavo štai tokia tendencija: kuo žmogus turėjo daugiau pinigų, tuo brangesnę bei kokybiškesnę patalynę įsigydavo.

Didžioji dalis žmonių mano, jog Viduramžiais buvo gyventa vargingai ir tekdavo išsiversti be daiktų bei reikmenų, be kurių šiandienos gyvenimas nėra įsivaizduojamas. Tačiau tai nėra teisingas įsitikinimas, kadangi tokia situacija buvo susiklosčiusi tarp vargingų sluoksnių, tuo tarpu visuomenės elitas jau anuometiniu laikotarpiu miegodavo ypač prabangiuose pataluose, kuriuos net ir šiandien vargu ar įpirktų vidutines pajamas gaunantis žmogus. Na, o nuo 14 amžiaus Prancūzijos elitas turėjo galimybę ne tik įsigyti itin prabangios patalynės, bet ir šilko, atkeliavusio iš Rytų.

Vis dėlto, reikia pabrėžti, jog šitaip išlaidauti buvo linkusi tik Prancūzijos aukštuomenė, tuo tarpu Anglijos elitas buvo šiek tiek santūresnis ir rinkosi mažiau prabangią patalynę.

Negalima nepaminėti ir to, jog jei 14 amžiuje prancūzai turėjo galimybė įsigyti šilko, tai anglai turėjo ir dar kelis puikius pasirinkimus – liną bei vilnonę patalynę. Kaip žinia, tiek linas, tiek natūrali vilnos patalynė pasižymi puikiomis savybėmis sukurti palankų mikroklimatą miegui (šildo, kai yra šalta, tačiau neleidžia perkaisti organizmui). Žinant, kokios klimatinės sąlygos yra Anglijoje, nesunku suprasi, kodėl būtent šių rūšių patalynės, vos tik pasirodžiusios, įgavo didelį populiarumą visoje šalyje.

Tačiau bendras ankstesnių laikų patalynės ypatumų aptarimas gali būti ne toks įdomus – nesvarbu, apie ką yra kalbama, žmones visada domina konkretūs pavyzdžiai su konkrečiomis detalėmis. Tad ir šiai tema iliustruoti galima pasitelkti konkretų pavyzdį – pasidomėkime, kaip atrodė karalienės Elžbietos lova. Anot šaltinių, karalienės guolis buvo dekoruotas kutais iš venecijietiško aukso bei sidabro, o patalynė buvo pasiūta iš satino bei šilko, puošta vaismedžių motyvais. Išties, karališkas pasirinkimas, ar ne?

Iš tiesų, tų dienų aukštuomenė skyrė itin didelį dėmesį patalynės puošnumui bei prabangiam įvaizdžiui, tačiau reikia pastebėti, jog jau nuo 19 amžiaus požiūris pradėjo keistis: vis dažniau ir dažniau buvo pasirenkami mažiau prabangūs audiniai, naudojama mažiau puošybos elementų. Tiesa, reikia paminėti ir vieną itin įdomią detalę, kuri buvo sutinkama dažnuose namuose nuo 19 amžiaus: aukštuomenė bei pasiturinčiai gyvenę žmonės miegodavo ant žąsies pūkų čiužinių, kurie sverdavo 20 ar netgi daugiau kilogramų.

Kaip matyti, nuo tų laikų, kai yra išlikę duomenų apie patalynės istoriją, yra minimi būtent šie audiniai: šilkas, satinas, linas bei vilna. Belieka tik pastebėti, jog šie audiniai yra labai populiarūs ir mūsų dienomis…

LietuvaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra