Pastebėta liepsnotoji pelėda

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Liepsnotoji pelėda (Tyto alba Scopoli, 1769) nuo 1989 metų įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą (4 (I) kategorija) bei Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos (Berno) konvencijos II priedą. Daugiausiai žinių apie Lietuvoje rastas perinčias liepsnotąsias pelėdas yra surinkta iš pietvakarinės Lietuvos dalies. Tačiau jau daug metų buvo gaunami duomenys tik apie šaltomis žiemomis kritusias liepsnotąsias pelėdas, o apie perinčias ilgą laiką negauta jokių naujienų. Žinia apie pastebėta retą paukštį labai pradžiugino Vištyčio regioninio parko specialistus.
 
Liepsnotosios pelėdos gyvena sėsliai, laikosi gyvenvietėse, miesteliuose, didesniuose ūkiuose, kuriuose yra senų pastatų, bokštų. Reta viešnia aktyvi tik naktį. Peri kovo – balandžio mėnesį. Minta peliniais graužikais, kai kada gaudo smulkius paukščius, varliagyvius ar vabzdžius. Žiemoja paplitimo areale.
 
Rūšis (Tyto alba Scopoli, 1769) nuo 1989 metų įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą (4 (I) kategorija) ir Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos (Berno) konvencijos  II priedą. Daugiausiai žinių apie Lietuvoje rastas perinčias liepsnotąsias pelėdas yra surinkta iš pietvakarinės Lietuvos dalies. Tačiau jau daug metų buvo gaunami duomenys tik apie šaltomis žiemomis kritusias liepsnotąsias pelėdas, o apie perinčias ilgą laiką negauta jokių naujienų.
 
„Praėjusią savaitę gavome elektroninį laišką, kuriame viena Vilkaviškio rajono gyventojų šeima norėjo pasidžiaugti per šalčius sodyboje apsistojusiu paukščiu – pelėda. Gavę laišką mes labai apsidžiaugėme nuotraukoje pamatę liepsnotąją pelėdą, Nedelsiant apie įdomų radinį informavome Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejų ir LOD (Lietuvos ornitologų draugiją). Laukti atsako ilgai nereikėjo. Netrukus sulaukėme entuziastingai nusiteikusios LOD tarybos narės Eglės Pakštytės skambučio, kuri jau artimiausią savaitgalį norėjo atvykti į Suvalkiją ir iškelti rastąjai pelėdai inkilą, kuriame ji galėtų apsigyventi ir perėti. Šiai idėjai sodybos šeimininkai mielai pritarė. Sekmadienį atvyko ornitologai (Eglė Pakštytė, Loreta Maliužinaitė, Antanas Petraška ir Raimondas Karpavičius), kurie atsivežė iš anksto pagamintas inkilo dalis, iš kurių vietoje buvo sutvertas inkilas. Jį iškelti geranoriškai pasisiūlė patys sodybos šeimininkai. Belieka tikėtis ir laukti kad pasiūlytame namelyje apsigyvens ir pradės perėti netikėta, bet labai laukiama viešnia liepsnotoji pelėda“, – sakė Vištyčio regioninio parko vyriausias ekologas Vaidas Leonavičius.
 
Dėkojame visiems gamtai neabejingiems žmonėms, kurie ne tik patys moka pastebėti, geba džiaugtis gamtos įvairove, bet savo džiaugsmais dalijasi ir su kitais, bei gamtą saugančiomis institucijomis.
 
Vištyčio RPD archyvo nuotr.
 
Nuotraukoje: Reta viešnia – liepsnotoji pelėda

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra