Paskutinis Biržų burmistras P. Kačinskas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Paskutinis Biržų burmistras Petras Kačinskas gimė 1908 m. sausio 1-ąją Radviliškio rajono Daukučių kaime.
 
Jo tėvai ūkininkavo 43 ha žemės. Kačinskų šeima buvo gausi – jaunėlis Petras turėjo dar tris brolius ir dvi seseris. P. Kačinsko sūnėnas Vitas Kačinskas pasakojo, kad senelis, nenorėdamas, kad ūkis labai sumenktų, vyriausiems savo vaikams padalijo žemę ir įpareigojo juos, kai sesės tekės, duoti joms kraičio – nurodė konkrečius skaičius gyvulių, inventoriaus, pinigų ir kitų gėrybių, o jauniausią brolį visi jie turėjo visiškai išlaikyti, kol šis baigs mokslus. Dar Petro tėvui gyvam esant visi jo nurodymai buvo įvykdyti.
 
Baigęs mokslus gimtinėje, Petras ekonomikos mokslų įstojo mokytis į Vytauto Didžiojo universitetą Kaune. Mokydamasis universitete jis buvo aktyvus studentas, netgi 1934–1935 metais pirmininkavo studentų korporacijai „Neo-Lithuania“.
 
1940 m. okupavus Lietuvą, Kauno universitetas buvo perkeltas į Vilnių, tad diplomą 1942 m. jis gavo jau Vilniuje. Kačinsko diplominis darbas – „Turtų nacionalizacija Lietuvoje bolševikų valdymo metais“, diplomas patvirtintas Vilniaus universiteto rektoriaus M. Biržiškos parašu.
 
P. Kačinsko veikla Biržuose
 
Baigęs universitetą, Petras dirbo Alytaus apskrityje, o 1943 m. tapo Biržų miesto burmistru. Į Biržus atvyko neseniai sukūręs šeimą, 1942 m. vedęs Oną Žvirblytę.
 
Onos tėvas Lazdijų rajone prie Rimiečio ežero turėjo dvarelį ir nemažai žemės. Baigusi universitetą, Ona mokytojavo Seirijuose. Per 1941 m. trėmimus ją suėmė ir ruošėsi išvežti, bet grąžino į kalėjimą, iš kurio išlaisvino Lietuvą okupavusi vokiečių kariuomenė. Onos tėtis buvo išvežtas į Krasnojarsko kraštą, ten jo gyvenimas ir dingo be pėdsakų.
 
Apie paskutinio Biržų burmistro P. Kačinsko veiklą žinios, palyginti, negausios ir fragmentiškos.
 
1943 m. Biržuose buvo įkurtas teatras. Remiantis spaudos duomenimis, jį įkurti burmistras P. Kačinskas labai skatino.
 
Labai aktyvią veiklą 1941–1944 m. vykdė sporto klubas „Vilkas“, rengęs krepšinio, futbolo, lengvosios atletikos, plaukimo, žiemos sporto varžybas. Biržų miesto burmistras 1944 m. birželio 20 d. „Vilko“ klubo narių susirinkime visai prieš pat antrą tarybinę okupaciją buvo išrinktas klubo vadu.
 
Biržuose Petro žmona O. Kačinskienė dirbo mokykloje. Tuo neramiu laikotarpiu jiems 1944 m. gimė duktė Jūratė. Artėjant 1944 m. Raudonajai armijai, Kačinskai nesiryžo pasitraukti į Vakarus dėl dukters ir nutarę išsiskirstyti liko Lietuvoje.
 
Golgotos keliais
 
Taigi žmona Ona slapstėsi Dzūkijoje, o Petras įsidarbino Plungės lentpjūvėje, tačiau buvusį burmistrą netikėtai atpažino vietinis aktyvistas – tada vyrą suėmė ir išvežė į Panevėžio kalėjimą. Ona, padedama vyro giminaičių, irgi pasiekė Panevėžį, bet pavėlavo – Petras jau buvo išvežtas į Sibirą, į Vorkutos lageriuose esančias anglies kasyklas.
 
V. Kačinskas pasakojo, kad į žemės paviršių pasikelti anglies kasyklose dirbusiems tremtiniams leisdavo retai. Ten kaliniai mirdavo masiškai. Gyvi liko pavieniai 30–40 m. vyrai. Laiškų rašyti jiems taip pat neleisdavo.
 
Vis dėlto Vito tėvai susipažino su vienu žmogumi, kuris galėjo palaikyti ryšį su dėde. Per šį tarpininką buvo galima rašyti laiškus ir siųsti siuntinius. Kartą V. Kačinsko tėvai taukų skardinėje su dvigubu dugnu nusiuntė červoncų, ir Petrą perkėlė į kitą grupę, kurioje režimas buvo ne toks žiaurus.
 
Po išsiskyrimo pirmą kartą apie vyrą Ona sužinojo tik po poros metų. Nuo to laiko jie 12 metų bei 4 mėnesius susirašinėjo laiškais. Ona pati apsigyveno prie Kauno, Mozūriškių kaime, ten dirbo pradinių klasių mokytoja.
 
1954 m. balandžio 30 d. Kulautuvoje Kačinskų šeimą ištiko dar viena tragedija. O. Kačinskienė su vaikais tvarkė lapus, dėl to buvo užkūrusi lauželį. Vienos kaimynės sūnus Nemuno paupyje rado keistą šovinį ir įmetė jį į laužą, prie kurio stovėjo mokytoja su dukra. Per sprogimą Jūratė Kačinskaitė žuvo iškart, motina atsigavo tik ant operacinio stalo.
 
Pasveikusi O. Kačinskienė pasiryžo ir nuvažiavo į Vorkutą aplankyti savo vyro. Buvęs Biržų burmistras P. Kačinskas į Lietuvą grįžo 1958 m. Dirbo Kauno „Drobės“ fabrike.
 
Petro sūnėnas V. Kačinskas dalijosi prisiminimais: „Nors pas tėvus dėdienė beveik kasmet vasarodavo po savaitę, bet kalbos apie dėdę buvo tabu, nes visi bijojo pasekmių. Kai dėdė grįžo, dėdienė mamos prašė, kad prie Petro apie praeitį nekalbėtume. Kai kas nors iš aplinkos apie tai užsimindavo, jis nutildavo, veidas pasikeisdavo, visi pokalbiai nutrūkdavo. Apie tremtį jis beveik nekalbėdavo, pasakydavo sakinį kitą, o apie darbą Alytuje ir Biržuose apskritai tylėdavo.“
 
Paskutinis Biržų burmistras P. Kačinskas mirė 1967 m. rugpjūčio 27 d. Jį gerokai pergyvenusi žmona paskutinius savo gyvenimo metus praleido Kaune. Mirė ji prieš daugiau nei dešimtį metų. Abu palaidoti Lazdijų kapinėse.
 
***
 
Burmistras – kai kurių valstybių miesto savivaldybės vadovas, renkamas miesto tarybos, miestiečių arba skiriamas vyriausybės. Burmistro pareigybė atsirado Vokietijoje XIII a., vėliau paplito kitose šalyse. Burmistrą turėjo miestai, gavę Magdeburgo teisę.
 
Lietuvoje burmistrai pradėti rinkti XV a. Burmistras su tarėjais miesto rotušėje nagrinėdavo civilines bylas, dažniausiai – turtinius ginčus. Baigdamas metų kadenciją burmistras turėdavo atsiskaityti tarybai arba miestiečių sueigai.
 
Po 1831 m. sukilimo Lietuvoje, kaip ir kituose Rusijos imperijos miestuose, burmistrą imta vadinti miesto galva. Nuo 1918 m., susikūrus Lietuvos valstybei, burmistras buvo miesto valdybos pirmininkas, renkamas miesto tarybos.
 
1940 m. Lietuvą okupavus Tarybų Sąjungai, atsirado visokių partorgų, vykdomųjų komitetų pirmininkų. Burmistro sąvoka dar trumpam – 1941–1944 m. – grįžo vokiečių okupacijos metais. Tarybiniais metais vėl buvo skiriami liaudies deputatų tarybų pirmininkai, vykdomųjų komitetų pirmininkai. 1990 m. Lietuvai vėl tapus nepriklausoma, buvo renkami tarybų pirmininkai, valdytojai, dabar – seniūnai, merai.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukoje: Paskutinis Biržų burmistras 1943–1944 m. P. Kačinskas su žmona

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra