Paskutinį aukštaičių partizaną primins A. Maceinos filmas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Dokumentinio kino kūrėjas Algimantas Maceina išleidžia naują filmą „Paskutinis“ apie kovotoją už Lietuvos laisvę, paskutinį Aukštaitijos partizaną Antaną Kraujelį.
 
Filmo premjera numatoma 2010 m. rugsėjo 8 dieną sostinės kino centre „Skalvija“.
 
Antanas Kraujelis (dar žinomas slapyvardžiais Pabaisa ir Siaubūnas) gimė 1928 m. Alantos valsčiuje, Utenos apskrityje. Mokės i Alantos progimnazijoje, kurią baigė jau prasidėjus antrajai bolševikų okupacijai. 1946–1947 m. A. Kraujelis veikė kaip partizanų ryšininkas, turėjo ginklą. Dėl nuolatinio persekiojimo, siūlymų tapti agentu ir išdavinėti partizanus A. Kraujelis nebegalėjo ilgiau pasilikti namuose, 1948 m. rudenį išėjo į mišką. Pasirinkęs Pabaisos slapyvardį, buvo Vytauto apygardai priklausiusiame Mykolo Urbono-Liepos būryje. 1949-1950 m., kaip Rytų Aukštaitijos atstovas, vyko į pasitarimus pas dzūkų partizanus dėl ryšių užmezgimo. 1950 m. A. Kraujelis perėjo į Žėručio rajono Henriko Ruškulio-Liūto būrį, veikusį Utenos, Molėtų ir Anykščių rajonų sandūroje, tapo rajono štabo nariu ir pasivadino Siaubūnu. 1952 m. būriui buvo tragiški – daug jų žuvo, buvo suimtas būrio vadas.
 
1954 m. A. Kraujelis-Siaubūnas liko vienas. Gyveno Papiškių kaime, Utenos rajone, svainio name, po krosnimi įrengtoje slėptuvėje. 1965 m. kovo 17 d. per kariuomenės operaciją, kuriai vadovavo KGB majoras Nachmanas Dušanskis, svainio name A. Kraujelis nusišovė, prieš tai sunaikinęs dokumentus. Jo kūną išvežė į Uteną, bet kur paslėpti partizano palaikai, iki šiol nežinoma.
 
1992 m. Utenos politinių kalinių ir tremtinių skyriaus iniciatyva prie namo, kur žuvo A. Kraujelis, buvo iškilmingai atidengtas ir pašventintas paminklinis akmuo su įrašu. 1998 m. A. Kraujelis po mirties apdovanotas Vyčio kryžiaus III laipsnio ordinu.
 
Režisieriaus A. Maceinos ir operatoriaus Algimanto Mikutėno beveik valandos trukmės filme „Paskutinis“ atsiminimais apie A. Kraujelį dalijasi partizano artimieji, giminės, kraštotyrininkai, bendražygiai.
 
Kino dokumentininkas A. Maceina savo naujausią filmą pristato praėjus trejiems metams po filmo „Kad mano namai būtų pilni“ apie krikščioniškos bendruomenės „Pilni namai“ pagalbą kenčiantiems nuo priklausomybių. A. Maceina taip pat yra žinomas iš ankstesnių filmų „Juoda dėžė“ apie tremtinių palaikų pargabenimą iš Sibiro, „Šalia jūsų“ apie fotomenininką Rimaldą Vikšraitį, „Troškulys“ apie seną lietuvių tremtinių kaimą Čiornaja Padina Saratovo srityje ir kitų.
 
A. Maceina yra baigęs Lietuvos valstybinės konservatorijos (dabartinė Lietuvos muzikos ir teatro akademija) Teatro meno fakultetą, Kaune režisavo belgų rašytojo Maurice`o Maeterlincko pjesę „Gyvenimo druska“. 1985-1988 m. dirbo kino režisieriaus Vytauto Žalakevičiaus asistentu Lietuvos kino studijoje. 1988 m. studijavo kino režisūrą Tbilisio teatro instituto kino fakultete. 1991 m. stažavo Jono Meko kino antologijos muziejuje Niujorke.
 
A. Maceina yra sukūręs aštuonis dokumentinius kino filmus, Lietuvos valstybės kino metraščio žurnalą.
 
www.lrt.lt
 
J. Jankausko asmeninės kolekcijos nuotr.
 
Nuotraukoje: Antanas Kraujelis-Siaubūnas 1953 m.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra