Paskutinė kelionė į Krokuvos Vavelį

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2010 m. balandžio 18-ąją amžino poilsio Krokuvos Vavelyje atgulė tragiškai žuvęs Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir jo žmona Maria. Jie ilsisi kriptoje po Sidabrinių varpų bokštu gelsvo alebastro sarkofage.
 
Lygiai 12 val. visoje Varšuvoje šeštadienį, balandžio 17 d., sugaudė sirenos ir suskambo bažnyčių varpai. Taip Jozefo Pilsudskio aikštėje prasidėjo jaudinanti prezidento lėktuvo katastrofos prie Smolensko aukų pagerbimo valstybinė ceremonija. Šioje šalies nepriklausomybę 1918 metais padėjusio atkurti nacionalinio didvyrio vardu pavadintoje aikštėje buvo įrengta didžiulė pakyla su aukštu baltu kryžiumi, iš abiejų jos pusių kabojo visų 96 žuvusiųjų nespalvotos nuotraukos.
 
Susirinkus aukų artimiesiems, tarp kurių buvo prezidento L. Kaczynskio dukra Marta ir brolis dvynys Jaroslawas, bei šimtams tūkstančių lenkų buvo perskaityti visų 96 žuvusiųjų vardai.
 
Atsisveikinimas Varšuvoje
 
J. Pilsudskio aikštė, kurioje per piligrimines keliones į tėvynę šv. Mišias aukodavo popiežius Jonas Paulius II ir kurioje vyksta svarbios valstybinės ceremonijos, buvo sausakimša. Visur plevėsavo baltai raudonos Lenkijos vėliavos, perrištos juodais kaspinais. Lenkijos žmonės buvo apimti sielvarto, kuriam prilygo tik gedulas dėl lenko popiežiaus Jono Pauliaus II mirties prieš penkerius metus.
 
„Mūsų pasaulis sudužo antrą kartą toje pačioje vietoje. Tautos istorijoje ne tiek daug akimirkų, kai žinome ir jaučiame, jog iš tiesų esame kartu. Stovime šioje istorinėje Varšuvos vietoje, kad atsisveikintume su visais žuvusiaisiais per katastrofą netoli Smolensko“, – kreipėsi į susirinkusiuosius prezidento pareigas einantis Lenkijos Seimo pirmininkas Bronislawas Komorowskis.
 
„Pone prezidente, balandžio 10 dieną, kaip visada tarnaudamas Lenkijai, vykote į Katynę pagerbti prieš 70 metų įvykdyto genocido aukų… Pakeliui jus pasitiko tragiška mirtis. Lechai, Lechai – žodžiai apie patriotizmą, istoriniai prisiminimai, Lenkijos tapatybė jums nebuvo vien tušti žodžiai“, – sugraudindamas visus, kreipdamasis tiesiai į L. Kaczynskį, kalbėjo prezidento kanceliarijos vadovas Maciejus Lopinskis.
 
„Niekas iš mūsų neprisimena, kad tiek daug iškilių žmonių būtų žuvę per vieną siaubingą akimirką. Prieš savaitę mes visi, visa mūsų tauta, sulaukėme tragiškos žinios apie šią katastrofą ir jos aukas; žinios, kuri nepasiekė mūsų protų ir širdžių iki pat šios dienos – nes šios tragedijos, didžiausios pokario Lenkijoje, mastas pranoksta mūsų gebėjimą suvokti, kas nutiko“, – sakė Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas.
 
„Turime būti čia šiuo tragišku metu. Parodome, kad mums iš tiesų svarbios krikščioniškosios ir patriotinės vertybės“, – tarsi visų lenkų būseną trumpai nusakė mažo Lenkijos miestelio gyventojas Janas Szylborskis, kartu su kitais atvykęs į Varšuvą autobusais, kuriuos parūpino judėjimas „Solidarumas“, nuvertęs komunistinį režimą 1989 metais.
 
Lenkijos pareigūnai ir valstybinė geležinkelių bendrovė pasirūpino, kad gedintys lenkai šeštadienį galėtų iš visos šalies nemokamai atvykti į Varšuvą. Šie žmonės prisidėjo prie daugelio kitų, atvažiavusių į sostinę praėjusią savaitę ir daugybę valandų laukusių eilėse, kad galėtų paskutinį kartą pareikšti pagarbą pirmajai šalies porai, pašarvotai prezidento rūmuose. Visą savaitę J. Pilsudskio aikštėje ir prie prezidentūros gedintys žmonės degino žvakeles.
 
Paskutinis skrydis į Krokuvą
 
Pirmosios poros palaikus vežantis kortežas lėtai pravažiavo Varšuvos gatvėmis pro vietas, susijusias su L. Kaczynskiu – miesto rotušę, kurioje jis dirbo būdamas sostinės meras, 1944 metų Varšuvos sukilimo muziejų, kuris buvo įkurtas jo pastangomis. Šis maršrutas simbolizavo paskutinį L. Kaczynskio atsisveikinimą su jo gimtuoju miestu, kurio gyventojai nuo ankstyvo ryto buvo užplūdę gatves, norėdami pamatyti į oro uostą važiuojantį kortežą.
 
Oro uoste skambant laidotuvių maršui kariai lėtai įnešė du raudonos ir baltos spalvos vėliavomis uždengtus karstus į karinį transporto lėktuvą CASA ir jis lėtai išvažiavo į pakilimo taką skrydžiui į Krokuvą. Skrisdamas žemiau vulkaninių pelenų debesies, kuris paralyžiavo skrydžius Europoje, lėktuvas 9 val. ryto nusileido Krokuvoje.
 
B. Obama neatvyko
 
Laidojant pirmąją Lenkijos porą Krokuvoje į senąją šalies sostinę suplūdo beveik milijonas šalies gyventojų, tačiau tarp jų nebuvo į laidotuves žadėjusio atvykti JAV prezidento Baracko Obamos, Vokietijos kanclerės Angelos Merkel, Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy, Jungtinės Karalystės sosto įpėdinio princo Charleso, Italijos premjero Silvio Berlusconi, Švedijos karaliaus Karlo XVI Gustavo ir daugybės kitų valstybių vadovų, kuriems teko atsisakyti planų dalyvauti laidotuvėse, nes visoje Europoje atšaukti skrydžiai dėl Islandijos ugnikalnio išmestų pelenų debesies. Iš maždaug 90 užsienio delegacijų neatvyko daugiau nei 40. Laidotuvėse nedalyvavo ir popiežiaus Benedikto XVI legatas Vavelio katedroje turėjęs aukoti šv. Mišias. Tačiau Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas ir Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovičius atskrido. Vavelyje paskutinę pagarbą L. Kaczynskiui ir jo žmonai atidavė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Velionio prezidento brolis dvynys Jaroslawas Kaczynskis ir kiti jo šeimos nariai, taip pat šalies vyriausybės vadovas Donaldas Tuskas ir laikinasis prezidentas Bronislawas Komorowskis Krokuvą pasiekė traukiniu.
 
Žmonių jūra Krokuvoje
 
Lenkijos politinio bei karinio elito narių žūtis per katastrofą Smolenske taip sukrėtė lenkus, kad gedintys žmonės iš anksto plūdo ir į Krokuvą, norėdami dalyvauti pirmosios poros laidotuvėse. Jos virto didžiausiu renginiu Krokuvoje per pastaruosius kelis šimtus metų. „Jaučiau pareigą atvykti, tai sąžinės reikalas. Turiu čia būti. Mano šeima kovojo su komunizmu, aktyviai dalyvavo „Solidarume“, kaip ir prezidentas“, – sakė 36 metų prekiautoja Malgorzata Piszczkiewicz-Sroka.
 
Užuojautą lenkų tautai Lietuvos vardu dar kartą išreiškė ir D. Grybauskaitė, per šv. Mišias Vavelio katedroje sėdėjusi tarp Rusijos prezidento D. Medvedevo ir Ukrainos vadovo V. Janukovičiaus. „Tragiškos netekties akivaizdoje Lietuva gedi kartu su visa lenkų tauta. Lenkija neteko didžio žmogaus, o Lietuva – gero ir nuoširdaus draugo. Lenkijos prezidento ir jį lydinčių žmonių žūtis yra didžiulis praradimas ne tik Lenkijai, bet ir visai Europai“, – yra įsitikinusi D. Grybauskaitė. Ji taip pat pažymėjo, kad dar prieš 600 metų lietuvių ir lenkų tautos buvo artimiausios kaimynės, o ši dviejų tautų sąjunga ir bendra pergalė Žalgirio mūšyje turėjo didžiulės reikšmės visai Europai, be to, lietuvius su lenkais sieja ne tik bendra istorija, bet ir ateitis laisvoje bei demokratiškoje Europoje. „Esu tvirtai įsitikinusi, kad prezidento L. Kaczynskio idėjos ir nuveikti darbai niekada nebus pamiršti, o bendros iniciatyvos vykdant visam regionui ir Europos Sąjungai svarbius projektus dar labiau pasitarnaus stiprinant strateginę mūsų šalių partnerystę“, – akcentavo prezidentė D. Grybauskaitė.
 
Paskutinė atsisveikinimo ceremonija Krokuvoje prasidėjo 14 val. šv. Mišiomis XIII amžiuje iš raudonų plytų pastatytoje gotikinėje Švč. Mergelės Marijos Dangun Ėmimo bazilikoje, esančioje gražiausioje Krokuvos senamiesčio vietoje – turgaus aikštėje. Pamaldose dalyvavo tik prezidento šeimos nariai, draugai ir Lenkijos bei užsienio valstybių vadovai. Šimtai tūkstančių lenkų šias apeigas galėjo stebėti tik įrengtuose dideliuose ekranuose ir per televizorių.
 
Po mišių ir atsisveikinimo kalbų aidint plojimams pirmosios poros palaikai, kaip ir Varšuvoje, buvo užkelti ant patrankų lafetų ir laidotuvių procesija per vaizdingą renesanso laikų senamiestį pajudėjo į karališkąją Vavelio pilį ir šalia esančią katedrą. Visą kelią gaudė didžiausias Lenkijoje Žygimanto varpas. Šis puspenkto metro aukščio ir 12 tonų sveriantis varpas, nulietas dar 1521 metais, skambėdavo tik per Lenkijos karalių karūnavimo ir laidojimo iškilmes.
 
Katedroje prezidento L. Kaczynskio ir jo žmona Marios karstai buvo įdėti į gelsvo Turkijos alebastro sarkofagą, kuris buvo sumontuotas naktį į sekmadienį, Sidabrinių varpų kriptoje šalia Lenkijos nacionalinio didvyrio, pirmojo Lenkijos maršalo Jozefo Pilsudskio amžinojo poilsio vietos.
 
Paprastos formos 210 x 130 x 65 cm dydžio sarkofago projektą parengė architektė Marta Witoslawska. Ant 600 kg sveriančio dangčio iškaltas kryžius, sarkofago šone – užrašas: Lech Aleksander Kaczynski, Maria Helena Mackiewicz Kaczynska. Jokių datų nėra.
 
„Lietuvos žinios“
 
Scanpix nuotr.
 
www.alfa.lt
 
Nuotraukoje: Lenkijos pirmosios poros laidotuvės

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra