Paskaita „Drąsa ir konformizmas iššūkio žmogiškumui akivaizdoje“

Autorius: Data: 2015-06-10 , 10:40 Spausdinti

Birželio 11 d., ketvirtadienį, Panerių memoriale (Agrastų g. 15, Aukštieji Paneriai) bus pristatoma lektorės Zitos Vasiliauskaitės paskaita „Drąsa ir konformizmas iššūkio žmogiškumui akivaizdoje“. Tai yra trečioji paskaitų ciklo Holokaustas kaip lietuvių atminties dilema“, kurį rengia Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus, dalis.

Mūsų gyvenimus socialinės normos valdo labiau nei mes norėtume tai pripažinti. Nuo mažų dienų esame mokomi paklusti autoritetams: tėvams, mokytojams, policijai, valstybės insitucijoms ir pan. Jeigu nesame tikri, kaip tinkamai pasielgti, visų pirma žvalgomės į greta esančius ir (ar) laukiame autoriteto nurodymų. Netgi jei nepritariame grupės vertybėms ir autoriteto „rekomendacijoms“, prisitaikome tam, kad „patiktume“ grupei. O jei nusprendžiame plaukti prieš srovę, patiriame didžiulį psichologinį diskomfortą.

Konformizmas, ypač kalbant apie paklusimą autoritetui, gali vesti ir prie didelių nelaimių. Holokaustas – vienas iš didžiausių XX a. nusikaltimų žmoniškumui – iš dalies gali būti paaiškintas būtent visuomeniniu konformizmu. Žydų genocidas Antrojo pasaulinio karo metu galėjo vykti tik todėl, kad didelė dalis visuomenės narių, vardan to, kad nebūtų atstumti grupės ir nubausti autoriteto, neišdrįso laiku pasakyti „ne“. Taip visiškai paprasti ir kasdienybėje morališkai nepriekaištingi žmonės ne tik pateisindavo siaubingus jų vardu valstybės daromus nusikaltimus, bet ir patys tapdavo tų nusikaltimų vykdytojais.

Paskaitoje bus kalbama apie konformistinio elgesio psichologines priežastis bei aptariami žymiausi eksperimentiniai psichologiniai tyrimai šioje srityje. Taip pat bus tyrinėjamos aplinkybės, kurios nulemia žmonių konformisinį elgesį, svarstoma, ar galima atsilaikyti grupės spaudimui elgtis nusikalstamai konformistiškai, demonstruojant žmogišką orumą bei drąsą pačiomis nežmoniškiausiomis aplinkybėmis.

Zita Vasiliauskaitė yra Kauno technologijos universiteto Psichologijos katedros dėstytoja, Kauno arkivyskupijos šeimos centro psichologė ir konsultantė.

Artimiausios vasaros paskaitų ciklo Panerių memoriale paskaitos:

  • Dokt. Paulina Želvienė. Prisiminti ar užmiršti: trauka ir psichologinė įveika
  • Aušra Simoniukštytė. Romų genocidas ir jo atmintis
  • Dr. Alfredas Rukšėnas. Kodėl jie tą darė?Genocido vykdytojų motyvacija
  • Vytautas Toleikis. Kaip pasakoti vaikams apie Holokaustą?
  • Prof. Saulius Sužiedėlis. Kuo ypatingas Holokaustas?

Laukiame Jūsų!

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus informacija

Žydai , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra