Pagrindinis puslapis Istorija Paskaita apie kultūrinę atmintį Pumpėnuose

Paskaita apie kultūrinę atmintį Pumpėnuose

Ona STRIŠKIENĖ, Pumpėnų kraštiečių , Panevėžio žygeivių klubų narė

Spalio 15 d. (šeštadienį) Pumpėnų kultūros namuose (Pasvalio r.) klausėme istorinę paskaitą, liečiančią kultūrinę atmintį, jos saugojimą ir puoselėjimą. Tai buvo profesorės daktarės Rasos Čepaitienės puikiai parengta paskaita: „Tarpukario atminties ženklai Lietuvos miestų ir miestelių viešosiose erdvėse“. Apibūdinant kultūrinės atminties reprezentantus, kalbėta apie istorijos vadovėlius, filmus, atminimo lentas, gatvių pavadinimus. Plačiau buvo apsistota prie paminklų. Aptarti paminklų tipai, charakteristikos, apibūdinančios jų vertę, paskirtį, vaizdavimo ir atlikimo pobūdį, panaudotas medžiagas.

Pateikti pavyzdžiai iš įvairių laikotarpių mūsų Tautos didvyrių atminties saugojimo ir įamžinimo būdai. Monumentalūs paminklai Kauno Karo muziejaus sodelyje, nepriklausomybės paminklai Rokiškyje, Rietave, Kalvarijoje, nepriklausomybės kovų paminklai Giedraičiuose, Širvintose, Ukmergėje. Prisiminti paminklai, skirti Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečiui 1928-aisias. Tai buvo viešos atminties ženklai, sudėtinė dalis nepriklausomybės atgavimo minėjimo kampanijos.

Profesorė Rasa Čepaitienė, demonstruodama skaidres, plačiau pakalbėjo apie Vytauto Didžiojo paminklus, Vinco Grybo paminklą (1932 m.) Panemunėje ir 1990 metais atkurtą Vytauto Didžiojo paminklą Kaune, laisvės alėjoje. Prisiminti išlikę per visas negandas ir atstatytieji paminklai Vytautui Didžiajam, atkurtasis paminklas Lietuvos himnui Luokėje. Žiūrėtos nuotraukos apie paminklus žymiems veikėjams: Vincui Kudirkai, Jonui Basanavičiui, Simonui Daukantui. Jie įsikūnijo sąmonėjančią visuomenę, besikuriančią politinę bendruomenę. Peržvelgta tarpukario tradicijų tęstinumas – sovietinių represijų ir antisovietinio pasipriešinimo atminties ženklų statymas, pavieniai paminklai, kompozicijos, kryžių kalneliai, pavieniai kryžiai. Svarbus yra viešųjų, religinių paminklų deramas gerbimas, saugojimas ir tinkama priežiūra.

Diskutuota apie gražaus, ornamentuoto metalinio Pumpėnų miestelio kryžiaus, stovėjusio Pumpėnų centre, atstatymą. Tai buvo viešos atminties ženklas, skirtas pagerbti Lietuvos Nepriklausomybę. Paminklas buvo paslėpus, išsaugotas nuo sunaikinimo. Istorinis teisingumas reikalauja jį atstatyti. Artinasi 2018-ieji, ar laiku bus susikalbėta ir atstatytas kryžius.

Popietės dalyviai dėkingi profesorei Rasai Čepaitienei suradusiai laiko parengti ir pateikti išsamią istorinę medžiagą, pabendravimui su nedidelio Pumpėnų miestelio ir jo apylinkių žmonėmis.

Naujienos iš interneto