Paskaita apie kasdienybę ir pakantumą septyniolikto amžiaus Vilniuje

Autorius: Data: 2013-10-03 , 15:30 Spausdinti

2013 m. spalio 9 d., trečiadienį, 17.00 val. Vilniaus universiteto Centriniuose rūmuose, Mažojoje auloje Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas kviečia į JAV profesoriaus Davido Fricko viešąją paskaitą „Pakęsti nepakenčiamą: koegzistencija septynioliktojo amžiaus Vilniuje“, kuria autorius pristato savo naują knygą apie senojo Vilniaus kasdienybę.

Paskaita vyks anglų kalba su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą. Profesoriaus D. Fricko paskaitos ir vizito Lietuvoje partneris – Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada. 

Šią vasarą JAV pasirodė viena iš reikšmingiausių per pastaruosius dešimtmečius knyga apie Lietuvos istoriją anglų kalba – Berklio universiteto profesoriaus Davido Fricko studija „Pažįstami, giminės ir kaimynai: bendruomenės ir konfesijos septyniolikto amžiaus Vilniuje“ (Cornell University Press). Knygos recenzentas Niujorko universiteto profesorius Larry Wolffas pažymi, kad ši knyga „yra neįprasta, nieko panašaus rytų Europos istoriografijoje nėra, tai turbūt pilniausia, detaliausia, ryškiausia ir apskritai sėkmingiausia gyvenimo ankstyvųjų moderniųjų laikų mieste rekonstrukcija, kurią esu skaitęs“.

Knygoje gatvė po gatvės, namas po namo, kaimynas po kaimyno atkuriama įspūdinga Viniaus tautinės ir konfesinės įvairovės topografija ir skaitytojas, drauge su autoriumi, priartėja prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) sostinės kasdienybės ir pradeda suprasti kaip galėjo ir mokėjo sugyventi lietuviai, rusėnai, lenkai, vokiečiai, žydai, totoriai, katalikai, stačiatikiai, unitai, liuteronai, reformuoti evangelikai, musulmonai, judėjai. Įspūdingas knygoje panaudotų šaltinių lobynas: informacija iš unikalaus 1636 metų Vilniaus gyventojų ir namų surašymo gretinama su ypač kruopščiai surinktais biografiniais duomenimis apie vilniečius iš įvairių bažnytinių, teisminių, cechų bei miesto savivaldos dokumentų bei rašytinės kūrybos.

Toks senasis Vilnius neabejotinai turėjo kelti didžiulę nuostabą ir to meto keliautojui, kai šis, pasak autoriaus, susidurdavo su „varpų kakofonija, besivaržančiomis bei susikertančiomis religinėmis ir pasaulietinėmis konfesijomis, aprangos, puošimosi ir kalbėsenų įvairove bei kartais pasitaikančia, daugiau ar mažiau švelnia abipuse pašaipa, puotavimo ir pasninko vienalaikiškumu bei pojūčiu, jog keliauji iš kaimynijos į kaimyniją, kiekvienoje kurių dominuoja sava papročių grupė, tačiau gali egzistuoti ir skirtingų elementų požymiai kartais net vienoje giminėje, o taip pat suvokimu, kad visa ši įvairovė galėjo būti išreiškiama viešai.“

Nuotraukoje: Vilniaus universiteto Centrinių rūmų Mažoji aula

Kultūra , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra