Paskaita „Pirmieji lietuviškos muzikos įrašai (1908–1918)“

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2010 m. lapkričio 18 d. 17 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje, Senajame arsenale, Arsenalo g. 3, etnomuzikologė Austė Nakienė skaitys paskaitą „Pirmieji lietuviškos muzikos įrašai (1908–1918)“.
 
Lietuviška muzika įrašinėjama jau šimtą metų: pirmieji lietuvių chorinio dainavimo pavyzdžiai įrašyti 1907–1911 m., o autentiško liaudiško dainavimo pavyzdžiai – 1908–1909 m. Ilgą laiką šie garsiniai dokumentai buvo pamiršti, tačiau, švenčiant pirmosios lietuviškos plokštelės šimtmetį, jie susilaukė didelio visuomenės susidomėjimo. 2007 m. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, kurioje saugoma turtingiausia lietuviškos muzikos įrašų kolekcija, išleido Senųjų lietuviškų šelako plokštelių antologiją, o Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, paveldėjęs 1907 m. įkurtos Lietuvių mokslo draugijos įrašus, paskelbė rinktinę Lietuvių etnografinės muzikos fonogramos. Klausantis šiose publikacijose pateikiamų įrašų, galima palyginti, kaip anuomet dainavo lietuviai inteligentai ir kaip kaimo dainininkai, kuo skyrėsi jų balsai.
 
XX a. pradžios lietuvių dainavimas buvo įrašytas į skirtingas laikmenas ir šiek tiek skirtingais tikslais. Mėgėjiškų chorų dainuojamas dainas ėmė įrašinėti Londone įsikūrusios bendrovės „The Gramophone“ Rygos filialas „Zonophone Record“, plokštelėmis buvo siekiama patenkinti kylančius tautinės ir pramoginės lietuviškos muzikos poreikius.
 
Lietuvių mokslo draugijos įrašai buvo įrėžti ne į plokšteles, bet į vaškinius volelius, o jų paskirtis buvo etnografinė. Pirmuosius lietuvių liaudies melodijų pavyzdžius 1908–1909 m. fonografu įrašė Lietuvių mokslo draugijos narys, Sankt Peterburgo universiteto docentas Eduardas Volteris.
 
Pirmieji garso dokumentai mus pasiekė iš lietuvių tautinio atgimimo laikotarpio, kai lietuvių kultūra pradėjo pamažu atsigauti po slegiančio lietuviškos spaudos ir visuomeninių organizacijų draudimo. Todėl šie dokumentai atspindi ne dvi skirtingas tradicijas – liaudies ir profesionaliosios muzikos, bet bendrą kultūrinės rezistencijos tradiciją, padėjusią lietuviams iš beveik nutautėjusios bendruomenės tapti modernia tauta.
 
Lietuvos nacionalinis muziejus / Ryšių su visuomene skyrius, tel. 212 0273 arba 262 9426
 

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra