Pasitinkant Kovo 11-ąją – išeivijos lietuvių paroda Rietave
Autorius: Voruta Data: 2021-03-11 , 14:20 Spausdinti

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus nuotr.
Nijolė Dovidauskienė, Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, www.voruta.lt
Trisdešimt vieneri metai prabėgo nuo 1991 metų kovo. Ir kasmet vis veriasi kas nors negirdėta ar mažai girdėta apie mus pačius – lietuvius, tiek gyvenančius Lietuvoje, tiek kuriančius ir gyvenančius ne Tėvynės žemėje. Šiemet kovo 9 d. Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje atidaryta unikali paroda „Vytis – Lietuvos ir lietuvių“, Pasaulio lietuvių bendruomenės pastangomis keliaujanti po lietuvių bendruomenes pasaulyje.
Lietuvos visuomenei paroda pirmąkart pristatyta 2018 m. Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose, ją matė Kauno istorinės pilies, Pasvalio krašto, Klaipėdos laikrodžių, Biržų muziejų lankytojai. Šiandien ji – Rietave. Parodai nuotraukas atsiuntė prezidentų Ronaldo Reigano ir Džordžo Bušo bibliotekos-muziejai Kalifornijoje ir Teksase. Kai JAV vadovai viešai demonstravo lietuviškus simbolius, Baltijos kraštų likimu ėmė domėtis ir didžioji Vakarų spauda. Paroda daugeliui bus įdomi dar ir tuo, kad sužinos, kas iš tikrųjų kūrė tokį populiarų modernų „Vytį“, kuris puikuojasi ant lenktynininko Benedikto Vanago mašinos, Lietuvos traukinių ir kt., kas sukūrė ant suvenyrų spausdinamą Geležinį vilką, iš kur atkeliavo lipdukai „Žalgiris“ ar Persitvarkymo Sąjūdį remiantys plakatai. Parodoje eksponuojama lietuvių išeivių veikla kuriant lietuvišką simboliką, raginant išeivius nepamiršti Lietuvos – savo kilmės pradžios.
Šios parodos iniciatorius ir autorius – Gintaras Karosas. Jis gyvena Bostone, JAV šiaurės rytuose, Masačusetso valstijos sostinėje. Tai lietuvis, giminystės ryšiais susietas su Lietuvos kompozitoriumi Juozu Karosu. Parodos autorius Gintaras Karosas pasaulį išvydo pakeliui į Ameriką, „perkeltųjų asmenų“ (DP) stovykloje Vokietijoje – tokius žmones išeivijos rašytojai vadino „dievo paukšteliais“, nes negimė nei Lietuvoje, nei išsvajotoje Amerikoje. Paaugęs lankė šeštadieninę lituanistinę mokyklą, skautavo, magistro laipsniu baigė viešojo administravimo mokslus, labai sėkmingai dirbo Masačiusetso valstijos gubernatoriaus Franko Sargento komandoje, buvo išrinktas delegatu (rinkiku) prezidento Ričardo Niksono rinkiminėje kampanijoje. Gintaro Karoso namo pusrūsyje glaudėsi Amerikos lietuvių jaunimo sąjungos informacinis centras. Čia 1970-tais buvo atspausdinti pirmieji „Lietuvių jaunimo“ numeriai, jis pats buvo jaunimo žurnalo redaktorius. Bostone Gintaras Karosas įsteigė kompaniją „Baltic Enterprises“, vėliau ją pervadino „Baltic Associates“. 1980 metais Kalifornijos gubernatorius Ronaldas Reiganas rinkimų kampanijos metu demonstravo Gintaro Karoso spausdintą šūkį „I love Lithuanians“ (būsimam prezidentui plakatą į rankas įdavė paties G. Karoso padėjėja Salmė Drungaitė). 1988-aisiais jau Džordžas Bušas lietuvių šventėje Kennenbunkporte iškėlė tą patį šūkį. Tai rodo, kokį darbų mastą turėjo Gintaras Karosas kartu su bendražygiais, gerai žinomais šiandieninėje Lietuvoje – Mykolu Drunga, Beniumi Gudeliu, Romu Sakadolskiu ir kt.
2020 metais Gintaras Karosas lankėsi Lietuvoje. Išeivijos lietuvis G. Karosas: Mano tikslas, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie Lietuvą. alkas.lt (2020-07-08) sakė: „Atvažiavau pradėti vystyti naujus sumanymus, dalyvauti parodos vykstančios įvairiose Lietuvos vietose „Vytis – Lietuvos ir lietuvių“ atidarymuose. Mano inicijuojamų projektų tikslas, kad būtų neužmiršta lietuvių išeivija, parodyti, kiek išeivija dėjo pastangų dėl Lietuvos nepriklausomybės.“ Išeivija, kurdama simbolius, saugodama tautos istoriją, taip pat tiesė kelius į išsilaisvinimą. Paroda „Vytis – Lietuvos ir lietuvių“ – tūkstančių išeivijos šviesuolių, paskyrusių lietuviškai veiklai, darbas.
2021 kovo 9 d. Gintaras Karosas vėl svečiavosi Lietuvoje – Rietave. Tiesa, virtualiai. Jis susitiko su gimnazijos I-IV klasių mokiniais, mokytojais, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus darbuotojais, Rietavo meru Antanu Černeckiu. Į susitikimą Gintaras Karosas prisijungė iš Floridos labai ankstyvą rytą Amerikos laiku. Jis papasakojo apie savo veiklą, kaip gimė paroda. Su parodos atidarymu ir Kovo 11-osios švente pasveikino Meras A. Černeckis, gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė. Šiam susitikimui ir parodai „Vytis – Lietuvos ir lietuvių“ įvykti padėjo ROKIM direktorius Vytas Rutkauskas, muziejaus darbuotojai. Apie šią parodą ir autorių Gintarą Karosą galima plačiau pasiskaityti ROKIM svetainėje www.oginskiriet.lt
Švęsdami šiųmetį Kovo 11-osios paminėjimą – Nepriklausomybės atgavimą – džiugiai suvokiame: augame, plačiau imame pamatyti ir suprasti, kiek daug lietuvių, gyvenančių čia ir visame pasaulyje, kovojo už bendrą siekį – laisvą, nepriklausomą Lietuvą. Lietuva nedaloma – žmogus, laikantis save lietuviu, net ir negyvendamas etninėse žemėse, yra Lietuvos, dirba dėl Lietuvos. Su mūsų visų atminties švente Kovo 11-ąja.
Išeivija Kultūra Lietuva Lietuva - JAV Naujienos Parodos Pasaulis
Komentarai
Naujienos
-
Prezidentas pareiškė užuojautą dėl Princo Filipo mirties
-
Skaitytojus artėjančių šv. Velykų proga sveikina pirmasis 2021 m. „Vorutos“ numeris!
-
Sveikinimai „Vorutos“ žurnalo vyr. redaktoriui Juozui Vercinkevičiui 80-ies metų jubiliejaus proga
-
Dažnėjantys neurologiniai susirgimai – karantino pasekmė?
-
Česlovas Iškauskas. Kai pagieža keičia kompetenciją… (Replika Povilui Gyliui)
Lietuva
-
Valstybinis patentų biuras mini 30-ąsias įkūrimo metines
-
Mokykliniais geltonaisiais autobusais gyventojus galima vežti vakcinuotis
-
Zigmas Tamakauskas. Grįžtanti Vilniaus universiteto atmintis…
-
Vienas tyrimas padeda atmesti aibę galvos svaigimo priežasčių
-
Vladas Terleckas. Ar sovietai pirko iš Vailokaičių metalo gaminius?
Istorija
-
Vladas Terleckas. Ar sovietai pirko iš Vailokaičių metalo gaminius?
-
Juozas Brazauskas. Prieš 60 metų buvo sugriautas Kryžių kalnas
-
Dr.Valdas Selenis. Didysis Vilniaus seimas ir jo reikšmė po 115 metų
-
Apie Vytautą Modzeliauską – pirmąjį Semeliškių valsčiaus tarybos pirmininką
-
Vladas Terleckas. Katynės žudynių istorijos lietuviški puslapiai
Kultūra
-
Pavasario džiaugsmo giesmės Aukštadvario bibliotekoje
-
Nemokama virtuali ekskursija „M. K. Čiurlionio kūrybos kelias“
-
Sukanka 150 metų, kai, popiežiaus Jono Pauliaus II žodžiais tariant, Bažnyčia ir lietuvių tauta sulaukė ypatingos dovanos
-
Naujos Molėtų bibliotekos erdvės
-
Zigmas Tamakauskas. Grįžtanti Vilniaus universiteto atmintis…
Religija
-
Panevėžio Marijos Legionas su viltimi žvelgia Į karantiną ir ieško naujų veiklos iššūkių
-
2021 m. – kardinolo Vincento Sladkevičiaus metai
-
Taupymas Vatikane: mažinamos vyresniųjų algos
-
Daniliškių Švč. Trejybės sentikių cerkvė atgimsta vietos bendruomenės dėka
-
Judėjos dykumos urvai vis dar pateikia netikėtumų
Renginiai
-
Vievio mėgėjų meno kolektyvai – virtualiuose renginiuose
-
Apie garbųjį Šilokarčemos pilietį dr. Hugo Šojų
-
Jaunieji talentai sako „Ačiū tau, Lietuva“ ir kartu šįvakar su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru dovanoja koncertą
-
„Auksiniai scenos kryžiai“ bus įteikti Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre
-
Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m.“ pristatymas
Susiję straipsniai
-
Kun. dr. Valdas Aušra. PLB XVI Seimo nepaprastajai sesijai pasibaigus
~ Išeivija, Lietuva - JAV, Nuomonės, diskusijos, komentarai, Pasaulis
2021-04-02, 08:17
-
Pasaulio lietuvių centre paminėta Lietuvos valstybės atkūrimo diena
~ Išeivija, Lietuva - JAV, Naujienos, Pasaulis
2021-03-18, 07:44
-
Kovo 11-ąją Amerikoje, Lemonte plevėsavo Trispalvė
~ Išeivija, Kovo 11-oji, Lietuva - JAV, Naujienos, Pasaulis
2021-03-17, 07:28
-
Živilė Gurauskienė. Kovo 11-oji pašto ženkluose
~ Išeivija, Lietuva, Lietuva - JAV, Naujienos, Pasaulis
2021-03-11, 09:04
-
Pavasario džiaugsmo giesmės Aukštadvario bibliotekoje
~ Gaidamavičiūtė Ona, Kultūra, Parodos
2021-04-13, 15:39