Pasisėmėme XIX a. Vilniaus elito gyvenimo patirties

Autorius: Data: 2012-12-10 , 13:51 Spausdinti

Žilvinas RADAVIČIUS, istorijos mokytojas, Vilnius

XIX amžius buvo turtingas inteligentija – tikrąja šviesuomene, kuri yra nepelnytai pamiršta, iš kurios galime labai daug pasimokyti. Vienas iš jų – dailininkas, pedagogas ir visuomenės veikėjas Jonas Rustemas (1762-1835).

J. Rustemo motina buvo prancūzė, tėvas – armėnas, graikas arba turkas. Podolės žemių generolas Adomas Kazimieras Čartoriskis (1734–1823) iš Osmanų imperijos 10-ies metų berniuką parsivežęs į Lietuvą, rūpinosi jo švietimu.

Jonas Rustemas buvo gerbiamas ir visur laukiamas asmuo. Jis neskirstė žmonių pagal tautybes, pirmenybę teikė humanizmo vertybėmis ir menui. Todėl buvo savas visiems – tiek lietuviams ir lenkams, tiek kitų tautų intelektualams. Daug keliavo po dvarus, įkūrė Vilniaus Meno studiją, drauge su įtakingais aristokratais rengė labdaros renginius teminių vakarėlių pavidalu. Surinktas lėšas perduodavo socialinei ir kitai visuomenės gerovei gerinti. Išugdė ne vieną talentingą mokinį.

Buvo vienas iš pirmųjų Lietuvos dailininkų, kuris savo darbuose vaizdavo ne tik prabangą, bet ir eilinių žmonių buitį. Jono Rustemo kūrybai būdingi piešiniai, tapyba ir kortos. Kortos buvo spausdinamos naudojant varines ar žalvarines plokšteles, ant kurių iš pradžių buvo sukuriamas norimas piešinys. Piešinius cenzūravo carinė valdžia.

Paroda apie J. Rustemą eksponuojama Vilniaus paveikslų galerijoje. Sausio mėnesį tęsime pažintį su Jono Rustemo biografija. Projektinėje veikloje dalyvaus ne tik Vilniaus Senamiesčio vidurinė mokykla, bet Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga.

Šis renginys buvo unikalus ne tik dėl to, kad padidinome savo žinias apie Joną Rustemą ir jo aplinkos elitą, bet ir žaidėme XIX amžiuje populiarius aukštuomenės salonų žaidimus. Projektas be jokios abejonės padarė įtakos jaunimo pilietiškumui, dvasingumui. Tai, žinoma, duos teigiamos naudos jaunuolių asmenybės raidai.

Uncategorized , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra