Pasieniečių mokykloje atidaryta auditorija Aleksandro Barausko atminimui

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Minint Alytaus baro Ūtos pasienio sargybos viršininko Aleksandro Barausko 70-ąsias žūties metines 2010 m. birželio 14 d. Pasieniečių mokykloje iškilmingai buvo atidaryta auditorija Aleksandro Barausko vardu.
 
Jis – pirmoji 1940-ųjų metų sovietinės invazijos į Lietuvą auka. A. Barausko auditorijoje būsimieji pasieniečiai galės susipažinti su istoriniais to meto faktais, mokysis ir privalės gerbti savo tautos praeitį – skaudžią, paženklintą krauju ir aukomis. Negalima pamiršti nė vienos aukos, kuri mus atvedė į laisvę. Svarbu neištrinti istorijos puslapių, nenugramzdinti įvykių praeitin.
 
Aleksandras Barauskas gimė 1899 m. liepos 15 d. Panevėžio apskr. Krekenavos valsč. Butrimonių k. neturtingų ūkininkų šeimoje. 1920–1923 m. tarnavo Lietuvos kariuomenėje, nuo 1929-ųjų liepos – Alytaus baro pasienio policijoje, pradžioje – eiliniu policininku, vėliau sargybos viršininku. 1932 m. vasarą tarnaudamas Perlojoje susituokė su Ona Bučinskaite (1914-2002). Gimė 2 dukros: Onutė (g.1933) ir Marytė (1935-1993). A. Barauskas saugodamas valstybės sieną tarnavo Perlojoje, Varėnoje ir Ūtoje.
 
1940 m. birželio 15 d. ankstų rytą vyr. policininkas A. Barauskas, naktį patikrinęs pasienio sargybos postus, su šeima ilsėjosi savo bute. Butas buvo mediniame vieno aukšto name, kuris kartu buvo ir pasienio sargybos būstinė. Ši būstinė buvo įkurta neseniai – 1940 metų sausio mėn., kai buvo baigtas naujos – Lietuvos Respublikos ir Sovietų Sąjungos – valstybės sienos ženklinimas. Buvusi administracinė linija neteko prasmės ir Lietuvos valstybės siena persikėlė į rytus. Už 100 m  nuo namo buvo Baltarusijos teritorija.
 
Sovietų kariai 3 val. 40 min. įsibrovė į Lietuvos Respubliką, atakavo Ūtos sargybos postą. Apie 20 min. jie šaudė iš šautuvų ir kulkosvaidžių. Po to apie 20 raudonarmiečių prislinkę arčiau metė 2 granatas. Viena jų sprogo prie namo langų. Įsiveržę į pastatą šešetas užpuolikų išsitempė vien baltiniais vilkintį sargybos viršininką A. Barauską į kiemą. Čia pat prie prieangio kirsta kardu. Pasieniečiui nugriuvus, šauta į galvą. Po įvykdytos Lietuvos pareigūno egzekucijos sovietų kariai pasitraukė į savo pozicijas. A. Barauskas vežamas į ligoninę mirė. Naiviai tikėtasi ištirti šį precedento neturintį įvykį – suorganizuota 3 asmenų delegacija, kuri su balta vėliava nuvyko prie valstybės sienos. Sovietai į kvietimą susitikti neatsiliepė. Lietuvos užsienio reikalų ministerija 9 val. ryto įpareigojo atstovybę Maskvoje veikti taip, kaip to reikalauja diplomatinė praktika. Dar niekas Lietuvoje nežinojo apie Ribentropo-Molotovo paktą, apie tai, kad jau seniai Lietuvos pasienyje pasirengusi Raudonoji armija laukia įsakymo pradėti Lietuvos okupaciją. Jokie diplomatiniai protestai agresoriui jau nieko nebereiškė. 10 val. baigėsi sovietų ultimatumo terminas ir prasidėjo Lietuvos okupacija, neregėtas jos gyventojų genocidas. Sovietų intervencijos auka pasienietis A. Barauskas ilgam buvo primirštas. Tik 1992 m. Varėnos šauliai Gedulo ir vilties dieną jo žūties vietoje pastatė atminimo kryžių.
 
Žuvusio valstybės pareigūno atminimas buvo įvertintas ir istorinis teisingumas atkurtas 2005 m., kai Lietuvos Respublikos Prezidentas įteikė pomirtinį apdovanojimą A. Barauskui – Vyčio Kryžiaus ordino Didįjį kryžių, kurį priėmė jo dukra Ona Marija Brasiūnienė. O Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras žūties vietoje Ūtos kaime (Varėnos r.) pastatė atminimo ženklą. Valstybės sienos apsaugos tarnybos Varėnos rinktinės Dubičių užkarda 2006 m. birželio 15 d. buvo pavadinta Aleksandro Barausko vardu.
 
Kasmet birželio 15 d. Varėnos r. Ūtos kaime, A. Barausko užkardoje ir Perlojos kapinėse minimos Pasienio policijos Alytaus baro sargybos viršininko žūties metinės.
Mokyklos viršininkas pulkininkas Vytautas Strolia
 
Valstybės sienos apsaugos tarnybosprie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pasieniečių mokykla
 
Bendrojo skyriaus Organizacinio poskyrio vyriausioji specialistė Dangutė Kivilšienė, (8 5) 219 82 08 , el. p. dangute.kivilsiene@vsat.vrm.lt
 
Nuotraukose:
 
1. Lentelė žyminti Alytaus baro Ūtos pasienio sargybos viršininko A. Barausko auditoriją
2. Pasieniečių mokykloje buvo atidaryta Aleksandro Barausko auditorija

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra