Pasaulio lenkai ragina Lietuvą nutraukti „asimiliacijos politiką“

Autorius: Data: 2011-11-07 , 15:38 Spausdinti

Šarūnas ČERNIAUSKAS

Praėjusį savaitgalį į Vilnių suvažiavę pasaulio lenkų bendruomenių atstovai nepamiršo savo tautiečių Lietuvoje klausimu. Priimta rezoliucija, kuria Lietuvos valdžia raginama greičiau spręsti pavardžių rašybos, dvikalbių užrašų ir švietimo klausimus bei nutraukti „asimiliacijos politiką“ lenkų mažumos atžvilgiu.

Tai DELFI patvirtino Lietuvos lenkų sąjungos (LLS) sekretorius Edvardas Trusevičius. Pasak jo, pasaulio lenkų bendruomenių atstovai sostinėje daugiausiai aptarinėjo kitąmet vyksiančio didžiuliam lenkų bendruomenių renginio klausimus – nutarta, kad kitąmet rugpjūtį Lenkijoje vyks ketvirtasis Pasaulio lenkų suvažiavimas. Tačiau neapsieita ir be Lietuvos lenkų klausimo.

„Į Vilnių suvažiavo didžiausių pasaulyje lenkų organizacijų – Amerikos lenkų konkgreso, Pasaulio lenkų tarybos ir Europos lenkų draugijų sąjungos – vadovai, – kalbėjo LLS sekretorius. – Pasaulio lenkų lyderiai lietė ir kitas rūpimas temas, nemažai dėmesio skiriant ir Lietuvos lenkų bendruomenės probleminiams klausimams, kuriuos eilę metų akcentuoja LLS. Pasaulio lenkų bendruomenė nuolatos stebi mūsų valstybės elgesį su lenkų tautine mažuma. Tai buvo išgirsta ir per šį susitikimą – tai daroma be mūsų prašymo ar intervencijos. (…) Pasaulio lenkų lyderių atvykimas į Vilnių – tai didžiulis paramos ir solidarumo su Lietuvos lenkų bendruomene ženklas.“

Anot E. Trusevičiaus, rezoliuciją dėl tautiečių padėties mūsų šalyje labiausiai ragino priimti Amerikos lenkų bendruomenė.

„Buvo priimta rezoliucija specialioji rezoliucija šiuo klausimu, kurioje pasaulio lenkų lyderiai kreipiasi į Lietuvos valdančiuosius, kad jie liautųsi vykdę didžiausios tautinės mažumos asimiliacijos politiką. Rezoliucijoje taip pat pažymėta, kad Lietuvos lenkams turėtų būti sukurtos deramos sąlygos plėtoti savo tapatybę ir galiausiai turėtų būti išspręsti tie patys švietimo, gimtosios kalbos vartojimo viešajame sektoriuje, pavardžių rašybos asmens tapatybės klausimai – sutinkamai su LLS lūkesčiais. (…) Pirminis pasaulio lenkų lyderių tikslas buvo aptarti ketvirtojo Pasaulio lenkų suvažiavimo reikalus, bet neapsieita be tų problemų. Beje, jas pirmas kėlė Amerikos lenkų atstovai“, – sakė E. Trusevičius.

DELFI primena, kad LLS ir kitos lenkų organizacijos pastaruoju metu daugiausiai piktinasi Švietimo įstatymu bei reikalauja sušvelninti jo nuostatas, o dalies pakeitimų išvis atsisakyti. Švietimo klausimus jau kurį laiką narplioja speciali darbo grupė, kurioje dalyvauja Lietuvos ir Lenkijos ekspertai, tame tarpe – lenkų ir lietuvių tautinių mažumų abiejose valstybėse atstovai. Lenkų mažuma taip pat tikisi, jog galų gale bus įteisinta lenkiška pavardžių rašyba, o lenkiškuose rajonuose bus leista gatvių pavadinimus rašyti dviem kalbomis – lig šiol už tokius veiksmus teismai be išimčių skiria baudas bei nurodo nukabinti Valstybinės kalbos įstatymo neatitinkančius užrašus.

J. Markevičiaus nuotr.

www.delfi.lt

Nuotraukoje: E. Trusevičius

Lietuva - Lenkija , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra