Pasaulio išmintis jaunimo švietimui

Autorius: Data: 2013-04-08 , 10:18 Spausdinti

Spaudoje skaitome malonius žodžius Žemaitijos žemė išaugino daug žymių žmonių ir išleido į pasaulį gilinti žinias, kad galėtų perduoti jaunajai kartai. Sugrįžta žymūs žmonės į mylimą Tėvynę.

Kazimieras Kirilo Petraitis gimė 1927 m. lapkričio 11 d. Mirė 2010 m. lapkričio 22 d. 83 metų amžiaus Prince Georgeligoninėje (Cheverly, Maryland (MD), JAV), ištikus širdies priepuoliui. Palaidotas Jurbarko r. Skirsnemunės kapinėse.

Kazimieras gimė mažame Vytėnų miestelyje, istoriniame kunigo Antano Petraičio nupirktame Zamkaus dvare. Antrojo pasaulinio karo metu jo šeima turėjo palikti namus, buvo pateiktas tūris stovykla „Wahnen“. Kun A.Petraitis dirbdamas Čikagoje dvarą ir pilį pavedė prižiūrėti savo broliui Kazimierui, jis savo suaugusį sūnų Zenoną pasiėmė dirbti dvaro ir pilies valdytoju. Zenonas dvare vedė. Marcelei ir Zenonui gimė sūnus, kurį pakrikštijo kun. A. Petraičio brolio vardu Kazimieras. Jis būdamas 18 metų išvyko mokytis į JAV: mokėsi kalbų daugelyje valstybių, gilino žinias, kad pažintų pasaulį ir daugiau duotų žinių jaunimo švietimui. Jis dėstė universitetuose anglų kalbą, vėliau jį pakvietė dirbti Kongreso bibliotekoje mokslininku.

Dr. K. Petraitis atidavė visas jėgas vargstantiems ir vaikams. Jo garbinga pasiaukojanti veikla bus minima amžiais, jis mylėjo visą Dievo kūriniją, buvo religingas. Malonūs prisiminimai išliks ne tik istorijoje, bet ir žmonių širdyse. Galbūt kada nors jaunimas ar tie, kuriems jis daug padėjo, įamžins dr. K. Petraičio kaip garsaus mokslininko, kalbininko, jaunimo globėjo atminimą.

Dr. K. Petraitis Kongrese dirbo 25 metus. Malonu paminėti, kad dovana ir pagerbimas tampa istoriniu kaip dr. Kazimiero dėdei, mokslininkui, astronomui kun. Antanui Petraičiui už dovanotą istorinį Zamkaus dvarą ir pilį su visu turtu ir maistu. Už tai labai dėkingi ir išradingi vienuoliai saleziečiai kun. A. Petraičiui pastatė koplytėlę 1937 m., po atvykimo. Ant aukšto kalno, apsupto čiurlenančio upelio, keturi kaskadiniai tvenkiniai puošia ir pilį. Minima graži legenda, kad ant šio kalno tarp ošiančio parko palaidotas kunigaikštis Vytenis ir jo žmona. Vienuoliai pagal A. Valaičio sukurtą itališkos architektūros projektą pastatė koplytėlę ir lietuvių bei lotynų kalbomis užrašė koplytėlės priekyje: ATLYGINK VIEŠPATIE IŠTIKIMIESIEMS IR MIELAŠIRDŽIAMS. Vienuoliai savo fundatorių gerbdami jo palaikus perkėlė iš Skirsnemunės Šv. Jurgio bažnyčios šventoriaus į koplytėlę.

Kunigas, mokslininkas, astronomas, žymus Lietuvos tautinio atgimimo dalyvis, paskutinis pilies ir Zamkaus dvaro savininkas. Kunigas, mokslininkas papildė istoriją nuveiktais darbais Lietuvai.

1955 m liepos 2 d. K. Petraitis gavo filosofijos bakalaurą Belgijos Leveno katalikiškame universitete, o 1955 m. rugsėjo 30 d. politikos ir socialinių mokslų magistro laipsnį Leveno tarptautinės viešosios ir privatinės teisės (pvz. įstatymų konfliktų). 1965 m. balandžio 30 d. Oksfordo universiteto Šv. Kotrynos koledže apsigynė disertaciją „Arabų versija Aristotelio  meteorologijos. Pirmasis leidimas ir komentarai“ ir tapo filosofijos mokslų daktaru.

Dr. K. Petraitis gavo JAVpilietybę 1972 m. rugsėjo 28 d. Dirbo Kongreso bibliotekoje 25 m. Jo puikūs kalbiniai įgūdžiai leido jam išversti šimtus straipsnių į anglų kalbą, kuriais galėjo naudotis Kongreso nariai ir mokslininkai visame pasaulyje. Atliko tyrimų apie stratosferos ozono, klimato kaitą, maisto produktų gamybą ir mitybos įpročius, jų įtaką aplinkai.

Prieš tapdamas JAV piliečiu, dr. Petraitis dėstė Amerikos, Libano, Indijos, Ispanijos, Egipto universitetuose. Nusimanė apie aktualius pasaulio įvykius, buvo daugelio tarptautinių draugijų narys, įskaitant Draugai Angolos (vaikams) ir Tarptautinis Pasaulio Teismas.

Dr. K. Petraitis parėmė mokyklas bei našlaičių prieglaudas keliose šalyse, šeštadienines mokyklas Vokietijoje ir vienuolynus Lietuvoje. Taip pat padėjo užsienio studentams, ieškantiems geresnio išsilavinimo. Dalyvavo Šv. Ambraziejaus katalikų bažnyčios Cheverly (MD) veikloje.

Dr. K. Petraitis buvo ne tik talentingas lingvistas, bet ir geras sodininkas: išėjęs į pensiją mėgo prižiūrėti gėles. Labai maloniai rūpinosi viskuo, kas gyva ir kas būdavo jo kieme. Kun. A. Petraitis ir dvaro valdytojas Zenonas, Kazimiero tėvas, įdėjo daug pastangų, ypač po pilies gaisro, kad ateities kartoms išliktų kultūros paveldo paminklai, kad jie būtų apsaugoti nuo sugriuvimo. Istorinis Zamkaus dvaras ir koplytėlė paskelbta kultūros vertybe ir įrašyta į Kultūros paveldo saugojimo registrą.

Dr. K. Petraičio dvi seserys, trys broliai ir dukterėčia gyvena Lietuvoje, o draugai tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

P. PETRAITYTĖ-PETRAITIENĖ, Vilnius

Nuotraukoje – Kazimieras Petraitis

Katalikų BažnyčiaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra