Paryžiaus literatūros festivalyje pristatyta Rūtos Šepetys knyga „Tarp pilkų debesų“

Autorius: Data: 2017-05-31, 14:01 Spausdinti

Paryžiaus literatūros festivalyje pristatyta Rūtos Šepetys knyga „Tarp pilkų debesų“

www.voruta.lt

Gegužės 27  d. tarptautiniame Paryžiaus literatūros festivalyje buvo pristatyta lietuvių rašytojos Rūtos Šepetys knyga „Tarp pilkų debesų“. Šioje literatūros naktyje „La Nuit de la littérature“, jau penktą  kartą organizuojamoje Paryžiaus kultūros centrų asociacijos FICEP ir šiais metais vykusioje populiariame jaunimo ir menininkų pamėgtuose Paryžiaus rajonuose  Belleville ir Ménilmonmantdalyvavo dvidešimt užsienio šalių, o Lietuva savo autorių prancūzų kalba pristatė trečią kartą.

Didelio paryžiečių publikos  susidomėjimo visada sulaukianti Literatūros naktis vyko knygynuose, meno galerijose, išsidėsčiusiose aplink Belleville ir Ménilmonmant rajonus. Literatūros gerbėjai buvo kviečiami į trumpus skaitymus bei pokalbius su autoriais, vertėjais, aktoriais ir kitais skaitytojais nuo 17  iki 23 valandos. Tam, kad palengvinti principo  „Skaitytojai juda, o ne autoriai“ įgyvendinimą, visos skaitymo vietos buvo arti viena nuo kitos. Smalsiausiems skaitytojams buvo siūlomi net iš anksto sudaryti maršrutai, kuriais sekantys paryžiečiai galėjo aplankyti nuo keturių iki šešių knygynų ir taip susipažinti su daugiau užsienietiškų šiuolaikinės literatūros perlų, kurie pastaruoju metu buvo parašyti arba išversti į prancūzų kalbą.

2011 m. prancūzų kalba garsios „Gallimard“ leidyklos išleistas Rūtos Šepetys romanas  „Ce qu‘ils n‘ont pas pu nous prendre“ (liet. „Tarp pilkų debesų“) buvo pristatomas prancūzų šiuolaikinio meno galerijoje  Galerie Ménil‘8 dalyvaujant specialiai iš JAV atvykusiai pačiai autorei. Pagal tarptautinio literatūros festivalio taisykles, buvo organizuojami šeši knygos pristatymai ir skaitymai, o publika kas kartą keitėsi. Renginio metu Rūta Šepetys pasidalino savo patirtimi rašant knygą, papasakojo savo šeimos, kilusios iš Lietuvos istoriją, tragiškas patirtis, susijusias su sovietine okupacija ir tremtimis į Sibirą. Profesionalus aktorius jean Christophe Mončys vakaro metu skaitė prancūzų kalba ištraukas iš Rūtos Šepetys romano, o literatūrologė, humanitarinių mokslų daktarė Jūratė Čerškutė renginio žiūrovus supažindino su istoriniu Lietuvos laikotarpiu, kai šalis išgyveno sovietinę okupaciją ir tremtis į Sibirą, kurių metu buvo ištremta virš 300 000 Lietuvos gyventojų. Taip pat supažindino su Rūtos Šepetys, šiuo metu garsiausios pasaulyje Lietuvos rašytojos, fenomenalia sėkme parašius šį istorinį romaną „Tarp pilkų debesų“, kuris buvo išverstas į 23 užsienio kalbas, publikuotas daugiau nei penkiasdešimt šalių ir įtrauktas į užsienio šalių mokyklų literatūros mokymo programas. 2017 m. pasirodys filmas, sukurtas pagal šią Rūtos Šepetys knygą. Gausiai susirinkusi publika smalsiai diskutavo su rašytoja, domėjosi Lietuvos skaudžia istorine praeitimi, tremtimis į Sibirą, knygos rašymo aplinkybėmis.

2011 m. Prancūzijoje išleista Rūtos Šepetys knyga „Tarp pilkų debesų“ prancūzų literatūros žurnalo „Lire“ buvo paskelbta geriausiu metų romanu paaugliams. Jame nagrinėjama sovietinio teroro, 1941 m. trėmimų iš Lietuvos tema yra vertingiausias šios knygos aspektas. Pagrindinė romano veikėja penkiolikmetė Lina pirmuoju asmeniu ir nuodugniai pasakoja savo šeimos tremties istoriją: suėmimą, tėvų atskyrimą, ilgą kelionę gyvuliniame vagone, pirmą tremties vietą Altajuje, priverstinį darbą kolūkyje, gyvenimą vietinių žmonių namuose ir perkėlimą į salą Laptevų jūroje prie poliarinio rato. Romane pateikiama išsamių žinių apie tremtį: antisanitarines sąlygas, badą, mainymąsi ir dalijimąsi maistu, vaikų, gimdyvių ir kitų žmonių mirtis, lavonų mėtymą iš vagonų trumpų sustojimų metu, žiaurų kareivių elgesį su tremtiniais, pačių tremtinių tarpusavio santykius, jų santykius su vietos gyventojais atvykus į tremties vietą, žvejybą lediniame vandenyje, šaltį, badą, mirtį, lapių apgraužtus lavonus ir dizenteriją Laptevų jūros saloje.

Lietuva - Prancūzija ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra