Parodų ciklas „Trakų Švč. Mergelė Marija Dievo Motina – Lietuvos Globėja“

Autorius: Data: 2017-09-08 , 11:51 Spausdinti

Parodų ciklas „Trakų  Švč. Mergelė Marija Dievo  Motina – Lietuvos Globėja“

2016 m. „Vorutos“ fondas išleido leidinį „Solenitas Coronationis…“, kuriame lotynų kalba aprašoma 1718 m. Trakų Dievo Motinos paveikslo karūnavimas Popiežiaus atsiųstomis karūnomis

Trakų viešoji biblioteka (toliau – TVB), pasitikdama ypatingas, jubiliejines Trakų Švč. Mergelės Marijos, Dievo Motinos, vainikavimo 300-ąsias metines ir prisijungdama prie 2017 m. rugsėjo 1–8 d. vykstančių Trakinių atlaidų, skelbiančių jubiliejinių metų pradžią, kartu su visa bendruomene besidžiaugianti džiugia Popiežiaus Pranciškaus žinia Trakų miestui ir pasauliui apie Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčiai suteiktą garbingą bazilikos titulą, pradeda literatūrinių-kraštotyrinių parodų ciklą „Trakų Švč. Mergelė Marija Dievo Motina – Lietuvos Globėja“, skirtą jubiliejiniams metams paminėti.

TVB, pasitelkdama bibliotekos literatūrinį-kraštotyrinį archyvą, minėto ciklo metu trakiečius ir miesto svečius išsamiai supažindins su Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos, Trakų Mergelės Marijos, Dievo Motinos, paveikslo istorija ir vainikavimo Popiežiaus Klemenso XI (1649–1700–1721 m.) atsiųstomis karūnomis iškilmėmis (1718 m. rugsėjo 4 d.), paveikslą lydinčiais bei šlovinančiais stebuklais, ikonografija, bazilikos lobynu, naujausių archeologinių ir dailės istorijos specialistų tyrinėjimų medžiaga, su tarnystę šioje šventovėje ėjusiais ir einančiais kunigais, Trakinių atlaidais, piligrimystės tradicijomis ir kt.
Parodų ciklo I dalyje – „Trakų bazilikos Švč. Mergelės Marijos paveikslo istorija ir jį išgarsinę stebuklai“ – pristatoma naujausia informacija iš rajoninės spaudos apie garbingų ir aukšto rango svečių (Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietro Parolin, Popiežiaus apaštalinis nuncijus, arkivyskupas Pedro Lopez Quintana) apsilankymą Trakų šventovėje, bylojantį apie Trakų bazilikos svarbą ir garsą ne tik Lietuvoje, bet ir plačiajame krikščioniškame pasaulyje. Parodoje taip pat pristatomi tiesiogiai su jubiliejiniais metais susiję renginiai, apžvelgiama bazilikos ir paveikslo istorija, kuri betarpiškai siejasi su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Vytauto (krikšto vardas – Aleksandras) – krikštu (krikšto proga paveikslą dovanojo Bizantijos imperatorius Emanuelis II Paleologas (1391–1425)) bei jo suteikta fundacine privilegija Trakų bažnyčiai (1409 m.), apžvelgiami paveikslą garsinę ir šlovinę stebuklai, primenami apie juos iki XVIII a. rašę ir Trakų Dievo Motiną aukštinę asmenys (S. Mankevičiaus, „Trakų Dievo Motinos stebuklai“,
2013, Trakai: Voruta; Albertas Vijūkas-Kojelavičius (1609–1677), Vilniaus vyskupas Benediktas Vaina (? – 1615), Mikalojus Kazimieras Sarbievijus (1595–1640).
Šis parodų ciklas nebūtų toks išsamus ir patrauklus be unikalių TVB esančių Vilniaus dailės akademijos (T. Račiūnaitė, „Atvaizdo gyvastis“, 2014 m.), Bažnytinio paveldo muziejaus (G. Mickūnaitė, „Trakų parapinė bažnyčia XV amžiuje“, Vilnius, 2013 m., „Jėga ir grožis jo šventovėje…“, Vilnius, 2013 m., „Vilniaus vyskupai ir jų portretai“, 2016 m.) išleistų leidinių, be laikraščių „Trakų žemė“ ir „Voruta“ publikacijų, skirtų 300-osioms karūnavimo metinėms, bei „Vorutos“ fondas išleistų knygų („Mons. Vytautas Pranciškus Rūkas“, „Kanauninkas Klemensas Maliukevičius“, „Solenitas Coronationis…“ (Trakų Dievo Motinos karūnacijos aprašymas lotynų kalba, išleista Trakų parapijos užsakymu ir lėšomis). Be to, nuo 2007 m. „Vorutos“ fondas leidžia Trakų bažnyčios kalendorių (išskyrus 2017-uosius). Dalis parodoje pristatomų knygų buvo anonsuotos „Trakų žemėje“, o dabar jubiliejiniais metais su visa literatūrine-kraštotyrine medžiaga bus galima susipažinti minėtų parodų ciklo metu, o vėliau ir TVB tinklalapyje pasirodysiančioje išsamioje virtualioje parodoje, kurioje atsispindės minėta parodų tematika ir su jubiliejiniais metais sietinos aktualijos bei renginiai.
Parodų ciklo „Trakų Švč. Mergelė Marija Dievo Motina – Lietuvos Globėja“ pirmoji paroda „Trakų bazilikos, Švč. Mergelės Marijos paveikslo istorija ir jį išgarsinę stebuklai“ veiks iki spalio 14 d. Kviečiame apsilankyti.

Rasa SELICKAITĖ,
Trakų viešosios bibliotekos
vyr. bibliografė

 

Naujienos Parodos TrakaiKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra