Parodoje – lietuvių liaudies muzikos instrumentai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Lietuvos liaudies kultūros centro 2004 m. pradėtas rengti parodų ciklas, supažindinantis su senosiomis muzikavimo tradicijomis, šiemet užbaigiamas apibendrinančia paroda „Lietuvių liaudies muzikos instrumentai“.
 
Paroda trečiadienį, 2010 m. rugsėjo 8 d., 15 val. atidaroma Nacionaliniame muziejuje ir veiks iki lapkričio 7 d.
 
Parodoje bus pristatomi įvairūs liaudies muzikantų naudoti instrumentai nuo muziejuose saugomų seniausių iki dabartinių meistrų pagamintų pavyzdžių. Bus eksponuojami tiek konstrukcijos požiūriu paprasčiausi, tiek didelio meistriškumo reikalaujantys instrumentai, taip pat gamykliniai egzemplioriai.
 
Didžiausia ir archajiškiausia lietuvių liaudies instrumentų grupė – pučiamieji. Šiaurės rytų Aukštaitijoje paplitę ragai, daudytės, skudučiai, jais atliekamos sutartinės yra unikalus mūsų kultūros reiškinys.
 
Iš styginių instrumentų bus eksponuojama archainės formos pūslinė, dažniausiai, kaip ir basetlė, atliekanti boso funkcijas, muzikos karaliumi tituluojamas smuikas, cimbolai, citra, rekonstruota ratukinė lyra ir vienas iš nacionalinės muzikos simbolių – kanklės.
 
Mušamieji muzikos instrumentai – dvipusis ir vienpusis būgnai, varinis būgnas arba katilas, ir mažasis būgnelis. Būgnų ir saviskambių instrumentų – džingulio, kleketo, terkšlės, skrabalų, žvangučių – paskirtis dažnai būdavo ne vien muzikinė: jais perduodavo žinią, kviesdavo į sueigas, naudodavo įvairiose apeigose.
 
XIX a. pabaigoje į Lietuvą atkeliavo dumpliniai instrumentai: vienos eilės rankinės armonikos, dvieilės armonikos, lūpinės armonikėlės, Peterburgo armonikos, o XX a. 3 dešimtmetyje – koncertinos ir bandonijos.
 
Paroda „Lietuvių liaudies muzikos instrumentai“ pradedamas dešimtasis tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis „Griežynė“.
 
www.lrt.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra