Paroda, skirta paminėti 700-ąsias Karolio IV (1316–1378) Čekijos karaliaus ir Šv. Romos imperatoriaus gimimo metines

Autorius: Data: 2016-09-08 , 14:33 Spausdinti

Paroda, skirta paminėti 700-ąsias Karolio IV (1316–1378) Čekijos karaliaus ir Šv. Romos  imperatoriaus gimimo metines

tim.lt

Trakų salos pilyje š.m. rugsėjo 12 d. (pirmadienį) 17.30 val. įvyks  Karolio IV, Čekijos Karaliaus ir šv. Romos Imperatoriaus, 700-osioms gimimo metinėms paminėti skirtos parodos atidarymas. Karolis IV Liuksemburgietis (1316–1378 m.) laikomas vienu žymiausių Vėlyvųjų Viduramžių Vidurio Europos valdovų. Jo vardu pavadintas Karolio tiltas Prahoje, Karlšteinas, Karlsbadas Čekijoje ir Karlsbadas (Badenas) Vokietijoje. Tapęs šv. Romos Imperijos imperatoriumi Karolis IV 1356 m. paskelbė „Aukso bulę“ – konstitucinį aktą, kuris nustatė Šventosios Romos Imperijos imperatorių rinkimo tvarką. Tapęs Čekijos karaliumi, Karolis IV įteisino Čekijoje paveldimą monarchiją – nesant vyriškos giminės palikuonių teisė į sostą tekdavo dukterims. Valdant Karoliui IV Praha tapo Šventosios Romos imperijos politinio, ūkinio ir kultūrinio gyvenimo centru, o 1348 m. čia buvo  įsteigtas pirmasis Vidurio Europos universitetas.

Žinomi Karolio ryšiai ir su Lietuva. 1358 m. jis siūlė Lietuvos didiesiems kunigaikščiams Algirdui ir Kęstučiui krikštytis, tačiau mainais už tai kunigaikščiai paprašė, kad Vokiečių ordinas atiduotų užgrobtas baltų žemes bei būtų iškeltas iš Lietuvos pasienio. Algirdo ir Kęstučio sąlygos nebuvo priimtos, tad ir krikštytis šie atsisakė.

Parodą atidarys Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas ir įgaliotasis Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Bohumil Mazánek. Lietuvos Valdovų rūmų muziejaus Mokslinių tyrimų centro Kultūros ir dailės istorijos grupės administratorius-vyresnysis muziejininkas istorikas Eimantas Gudas papasakos apie Karolio IV asmeninį gyvenimą ir jo santykius su keturiomis žmonomis, o Vėlyvųjų Viduramžių nuotaiką primins Trakų meno mokyklos auklėtinių atliekami kūriniai.

Karolio IV Čekijos karaliaus ir šv. Romos imperatoriaus 700-osioms gimimo metinėms  skirtą parodą, kurią sudaro 15 informacinių stendų apie Karolio IV gyvenimą, darbus, valdymą bei jo ir  4 žmonų – Blanšos Valua (1316–1348), Onos Bavarė (1329–1353), Onos iš Švidnicos (1339–1362), Elžbietos iš Pamario (1345–1393 m.) biustai, parengė Čekijos Respublikos Užsienio Reikalų ministerija, bendradarbiaudama su Čekijos Respublikos Nacionaline galerija. Trakų salos pilyje paroda bus eksponuojama iki  rugsėjo 30 d.

Trakų istorijos muziejus ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra