Lietuvių kryždirbystės tarptautinio pripažinimo 10-mečiui skirta paroda

Autorius: Data: 2011-07-01, 16:45 Spausdinti

2011 m. liepos 1 d. Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centre (Maironio g. 3, Vilnius) įvyko parodos „Gyvybės medis: lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“ atidarymas ir projekto „Kryždirbystė pasakoja istorijas“ pristatymas.

Paroda „Gyvybės medis: lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“, skirta lietuvių kryždirbystės tarptautinio pripažinimo 10-mečiui, bus eksponuojama liepos 2-9 dienomis.

Dėl gyvybingumo ir gajumo, meninės brandos ir ypatingos vietos, kurią kryždirbystė užima atskiro žmogaus bei bendruomenės gyvenime, prieš 10 metų, 2001 m., Kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje buvo pripažinta Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevru, o 2008 m. pabaigoje įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Šia proga Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija kviečia apsilankyti parodoje „Gyvybės medis: lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“. 2008 m. ji buvo pristatyta UNESCO būstinėje Paryžiuje, Prancūzijoje, o vėliau – ir Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke, JAV. Paroda susilaukė didelio užsienio lankytojų susidomėjimo, tačiau Lietuvoje dar nebuvo eksponuojama.

Lietuvių kryždirbystė – tai ne vien tik tradicinis amatas, tačiau labiau sinkretinis liaudies kultūros reiškinys, kurio sampratoje telpa visa tradicinio medinio paminklo istorija nuo pradžios iki pabaigos: idėja, vietos ir meistro parinkimas, kūrybos procesas, pastatymas, pašventinimas, lankymas, sunykusio kryžiaus sudeginimas, naujo kryžiaus pastatymas… Šie mažosios architektūros paminklai įgyja gyvybės per žmonių tikėjimus, su jais susijusias apeigas, papročius.

Parodoje „Gyvybės medis: lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“ siekiama perteikti interaktyvų, individo, o taip pat ir bendruomenės santykį su kryžiumi – stebinantį gyvybingumu, emocionalumu, kuris savitu būdu praplečia krikščioniškojo kryžiaus kaip Dievo meilės, kančios, mirties ir prisikėlimo įvaizdžio simboliką. Įdomu tai, kad nėra jokio tabu, jokios temos, kurios lietuvis nebūtų išdrįsęs „atnešti prie kryžiaus“.

Kryždirbystė ir su ja susijusios tradicijos padiktavo ir tarptautiniam kryždirbystės pripažinimo jubiliejui paminėti skirtų renginių ciklo pavadinimą: „Kryždirbystė pasakoja istorijas“. Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija bendradarbiaudama su Vilniaus dailės akademijos Grafinio dizaino katedra gegužės mėnesį papuošė Vilnių kryždirbystei skirtais plakatais, o liepos 5-6 d. kviečia tiek suaugusius, tiek vaikus į kryždirbystės kūrybines dirbtuves, kurių dalyviai turės galimybę prisiliesti prie kryždirbystės bei pabandyti atrasti savąjį santykį su šia tradicija naudojant kryždirbystei nebūdingas technologijas bei medžiagas: dėliones, žolynus, sėklas ir pan.

Kryždirbystės jubiliejui skirtų renginių ciklu siekiama, kad visuomenė pažvelgtų į kryždirbystę ne vien tik kaip į tradicinį amatą, saugomą UNESCO, tačiau taip pat prisimintų su šia tradicija susijusius tikėjimus, papročius, kryžiams patikėtas istorijas bei viltis. Tarptautinių konvencijų neužteks kryždirbystės tradicijoms išsaugoti – kiekvienas žmogus turi rasti savąjį santykį su ja – tik taip tradicija išliks gyva.

Paroda „Gyvybės medis: lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“ bei kryždirbystės kūrybinės dirbtuvės įtrauktos į Tarptautinio folkloro festivalio „Baltica 2011“, kuris vyks š. m. liepos 1-6 d., programą.

Organizatorius: Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija

Partneriai: Vilniaus dailės akademija, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvių liaudies kultūros centras

Ekspozicijos lankymo laikas:

I-VI 12-18 val.

Daugiau informacijos: Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas, Kultūros programų vadovė Lauksmina Kriščiūnaitė, tel.: (8 5) 210 73 42, el. paštas: lauksmina@unesco.lt, www.unesco.lt/kryzdirbyste

Nuotraukoje: Šventieji

Parodos , , , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra