Paroda „Grafai Butleriai – Prienų seniūnai, Marijampolės miesto kūrėjai“

Autorius: Data: 2016-11-17 , 18:02 Spausdinti

 

Marijampolės apskrities archyve atidaryta paroda „Grafai Butleriai – Prienų seniūnai, Marijampolės miesto kūrėjai“. Atidarymo šventėje dalyvavo Lietuvos vyriausiasis archyvaras dr. Ramojus Kraujelis, apskričių archyvų, Marijampolės savivaldybės, bibliotekų, muziejų, kitų institucijų atstovai, svečiai iš valstybinio archyvo Suvalkuose (Lenkija). Gausiai susirinkę svečiai, parodos lankytojai išgirdo ir pačios „grafienės Pranciškos Butlerienės“ (V. Mickuvienė) kalbą.

Karaliaus Vladislovo Vazos paskyrimu nuo 1644 m. Gotardui Vilhelmui Butleriui už jo nuopelnus buvo duota Kauno paviete esanti Prienų seniūnija su Birštono giria. Nuo to laiko iki 1782 metų seniūnija buvo valdoma emigrantų iš Airijos palikuonių. Gotardo Vilhelmo ir jo žmonos Konstancijos iš Vodinskių seniūniavimo laikais šiai valdai teko sunkūs išmėginimai, po kurių ji atsigavo labai sunkiai. 1654 m. prasidėjo karas su Maskva su pertraukomis trukęs iki 1667 m., o 1655-1660 m. Lietuvą dar puolė ir Švedija. Prienų seniūnija patyrė abiejų svetimų kariuomenių niokojimus, bet prie Šešupės buvęs seniūnijos kampas – pelkės ir brūzgynai – priešui buvo nesvarbūs, tad į čia ir subėgo slėptis aplinkinių vietovių gyventojai. Taip toje vietoje susikurė pirmieji kaimai: Surgučiai, Degučiai, Trakiškiai, Trobiškiai, Nartas. Vėliau, po pusės amžiaus, Prienų seniūniją valdant Gotardo Vilhelmo anūkui Markui Antonijui ir žmonai Pranciškai šioje vietoje buvo įkurtas Staropolės miestelis vėliau tapęs Marijampolės miestu.

Parodoje pristatomi XVII–XVIII a. dokumentai (inventoriai, laiškai, proginiai leidiniai, raštai, aprašymai) iš įvairių atminties institucijų: Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Švedijos archyvų, muziejų, bibliotekų, nuotraukos iš kelionių po grafų valdytas žemes, knygos, žemėlapiai, supažindinantys parodos lankytojus su grafų Butlerių gyvenimu: jų valdytomis žemėmis dabartinės Lenkijos ir Lietuvos teritorijose, nuopelnais, apdovanojimais, susirašinėjimu su karaliumi, kitais to meto aukštais pareigūnais. Parodos dokumentai patvirtina, kad grafai Butleriai buvo ne tik Prienų (Lietuva), Drohičeno (Lenkija) seniūnai, bet aktyviai dalyvavo ir to meto politiniame bei visuomeniniame gyvenime.

Darius Bujokas, www.archyvai.lt

Parodos , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra