Paroda „Dainavos apygardos Genio grupės partizanų žūtis. 1952 m. gegužė“

Autorius: Data: 2015-03-06 , 11:28 Spausdinti

Kovo 9 d., pirmadienį, 16 val. kviečiame Jus į parodos „Dainavos apygardos Genio grupės partizanų žūtis. 1952 m. gegužė“ atidarymą Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje (Žirmūnų g. 1F). Parodą rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras, ji veiks iki gegužės vidurio.

Prieš tris metus į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą (toliau – LGGRTC) buvo kreiptasi dėl Zervynų-Palkabalio miške (Zervynų girininkija, Varėnos r.) esančio partizanų bunkerio ištyrimo ir palaikų paieškos. Tyrimo imtis paskatino ir Lietuvos ypatingajame archyve rastas dokumentas, kuriame užfiksuota, kad 1952 m. gegužės 20 d. MGB 2N valdybos agentų-smogikų grupė aptiko Dainavos apygardos partizano Kazimieraičio rinktinės DLK Vytauto tėvūnijos Genio būrio bunkerį, kuriame kautynių su agentais-smogikais metu žuvo keturi partizanai: Vytas Kazimieras Sadauskas-Karys, Antanas Česnulevičius-Mėnulis, Jonas Peciukonis-Banginis, Jonas Vytautas Lukoševičius-Balandis.
Tyrimas vyko keliais etapais: archyvinių dokumentų rinkimas, detalieji archeologiniai tyrimai, palaikų paieška ir ekshumavimas, antropologiniai palaikų tyrimai.
Tyrimų tikslas – ištirti bunkerio dydį, konstrukcijos ypatumus, išsiaiškinti, ar bunkeryje yra partizanų palaikų, ir juos radus ekshumuoti, surinkti medžiagą, iliustruojančią partizanų buitį, žūties aplinkybes. Archeologinių kasinėjimų metu buvo aptikta 684 individualūs radiniai ir 820 vienetų masinės medžiagos. Archeologiniai radiniai buvo suklasifikuoti taip: 1) ginkluotės elementai; 2) uniformos detalės su tautine simbolika; 3) partizanų buities ir asmens higienos daiktai; 4) kultūrinės ir religinės paskirties daiktai. Archeologinių kasinėjimų metu rasta medžiaga buvo perduota  LGGRTC Genocido aukų muziejui.
Žuvusiųjų partizanų palaikai buvo rasti už bunkerio ribų ir perduoti Valstybinei teismo medicinos tarnybai. Žuvusiųjų palaikai buvo identifikuoti: nustatytas partizanų amžius, lytis ir mirties priežastis.
2013 m. gegužės 17 d. Perlojos miestelyje (Varėnos r.) Dainavos apygardos partizanų palaikai buvo iškilmingai palaidoti Švč. Mergelės Marijos ir Pranciškaus Asyžiečio parapijos bažnyčios šventoriuje. 2014 m. pastatytas paminklas žuvusiems partizanams atminti.
Remiantis istorine, archeologine ir antropologine medžiaga parengta kilnojamoji paroda „Dainavos apygardos Genio grupės partizanų žūtis. 1952 m. gegužė“. Aštuoniuose parodos stenduose pristatoma Dainavos apygardos Kazimieraičio rinktinės DLK Vytauto tėvūnijos Genio grupės partizanų istorija, partizanų bunkerio, įkurto Zervynų-Palkabalio miške, šturmo operacija ir partizanų žūties aplinkybės, vykdytų archeologinių tyrimų rezultatai, žuvusiųjų palaikų identifikavimo eiga ir atminimo įamžinimo akimirkos.
Informacinę medžiagą papildo autentiški archeologinių tyrimų radiniai.
kpd.lt

Parodos , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra