Paroda „Pirmieji lietuviai Teksase“

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Minint Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį bei Mažosios Lietuvos tautinės tarybos akto paskelbimą, 2009 m. lapkričio 30 d. 16 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 6, Klaipėda) atidaroma paroda „Pirmieji lietuviai Teksase“.
 
Projektu „Pirmieji lietuviai Teksase“ pristatoma nauja tema. Iki šiol nežinota, jog pirmoji lietuvių emigracija į Ameriką (Teksasą) kilo būtent iš Mažosios Lietuvos dar 1852 metais. Taigi tai – mokslinėje istoriografijoje dar neįsitvirtinęs istorinis faktas. Jo išaiškinimas turi savo istoriją. Šia tema domėtis ir kalbėti pirmoji pradėjo Teksase gyvenanti išeivių iš Mažosios Lietuvos palikuonė Patsy Hand (protėviai – Lundčinai (Lundschen).
 
Iš pradžių gal ir paprastas klausimas – iš kur kilo protėviai? – ponią Patsy įtraukė į genealoginius, topografinius, istorinius tyrimus, kurie ją nuvedė į Rytų Prūsiją, tiksliau – į Mažąją Lietuvą, į Šilutės, Pagėgių, Ragainės, Labguvos, Gumbinės apylinkes. Vienos šeimos istorijos tyrimai peraugo į kitų Teksaso lietuviškų šeimų protėvių paieškas. Vėliau į šiuos istorinius, socialinės antropologijos tyrimus įsijungė Kauno Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkas dr. Vytis Čiubrinskas, televizijos operatorius Juozas Mažonas, JAV gyvenantys lietuviai Jonas Limantas, Romas Šležas, dr. Milda Bakšytė–Richardson, Reda Veitas–Limantienė, Liuda Žiaugra, surengę ekspedicijas į pietų Teksasą.
 
Visų šių žmonių veiklos dėka sukaupta didžiulės apimties dokumentinė – ikonografinė, filmuota medžiaga, kuri ir tapo šio projekto pagrindu. Projektą sudaro trys neatskiriamos ir viena kitą papildančios dalys: paroda, katalogas ir videofilmas.
 
Svarų indėlį įgyvendinant projektą įnešė keletas institucijų: LR Kultūros ministerija, suteikusi finansinę paramą, JAV LB Kultūros Taryba ir jos pirmininkė Dalė Lukienė, mielai sutikusi prisiimti atsakomybę už parodos sklaidą JAV, Lituanistikos Tyrimo ir Studijų centras Čikagoje (vadovas prof. Jonas Račkauskas), leidęs pasinaudoti šioje institucijoje saugoma medžiaga, Kaliningrado srities istorijos ir meno muziejus, leidęs pasinaudoti ekspedicijų į Kaliningrado sritį fotomedžiaga, Teksaso kultūrų institutas San Antonijuje.
 
Parodos organizatorius: Mažosios Lietuvos istorijos muziejus
 
Parodos organizatoriai JAV: Patsy Hand, Jonas Limantas, Romas Šležas, dr. Milda Bakšytė–Richardson, Reda Veitas–Limantienė, Liuda Žiaugra, JAV lietuvių bendruomenės kultūros taryba
 
Paroda veiks iki 2010 m. vasario 27 d.
 
Parodos kuratorė: Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus istorijos skyriaus vedėja Zita Genienė. Pasiteiravimui skambinti tel. 8 46 410525
 
Mažosios Lietuvos istorijos muziejus
Didžioji vandens g. 6, Klaipėda,  www.mlimuziejus.lt;
el. p. info@mlimuziejus.lt; tel. 8 46 41 05 27
 
Nuotraukose:
 
1. Marija ir John Jonischkies. Jorktaunas, 1904 m.
2. Annos (Gelszus) ir Carl Heinrich Meyer šeima. Naujasis Braunfelsas
3. Pirmųjų lietuvių imigrantų palikuonys prie Jonischkies kapinių. Iš kairės: Alvin Stanchos, Patsy Hand ir Beverly (Kerlick) Bruns. 2002 m.
4. Lietuvių palikuonių susitikimas Jorktauno istorijos muziejuje. 2008 m.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra