Paroda „Miestų herbai Lietuvos Metrikoje“

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Parodoje eksponuojami 74 Lietuvos Metrikos 556 knygoje fiksuoti LDK miestų ir miestelių, trumpam atgavusių arba įgijusių savivaldą 1791-1792 m., herbai. Šių metų liepos 2 d. (pirmadienį) 15 val. įvyks spaudos konferencija Lietuvos Nacionaliniame muziejuje, Arsenalo g.1.
Lietuvos Metrika – Lietuvos didžiojo kunigaikščio kanceliarijoje XV-XVIII a. parengtų dokumentų nuorašų knygos, apimančios  Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės oficialius raštus.
Iki XVIII a. pabaigos Lietuvos Metrika buvo prižiūrima Lietuvos didžiojo kunigaikščio kanceliarijos.Vilniuje jai saugoti buvo skirti net keli namai. 1795 m., žlugus Abiejų tautų Respublikai, centrinės valdžios įstaigų archyvai buvo konfiskuoti ir išvežti į Sankt Peterburgą. Čia atsidūrė ir didesnioji Metrikos dalis. 1887m. ji buvo pervežta į Maskvą, kur iki šiol saugoma  Rusijos Senųjų Aktų archyve.
1791 m. balandžio 18 d. priimtas įstatymas „Mūsų karališkieji laisvieji miestai Respublikos valstybėse“. Pagal šį įstatymą visi valstybiniai miestai buvo pripažinti laisvais, o miestiečiai – laisvais žmonėmis. Visas miestiečių nekilnojamasis turtas, ypač valdoma žemė, buvo pripažinta jų paveldima nuosavybe, – taip sulygintos miestiečių ir bajorų turtinės teisės. Buvo numatyta galimybė atkurti savivaldos teises tiems miestams ir miesteliams, kurie jas prarado 1776 m., o kitoms gyvenvietėms – gauti jas pirmą kartą.
Iš 74 į Lietuvos Metrikos 556 knygą įrašytų privilegijų originalų išliko tik 27, visi kiti pražuvo įvairių istorijos negandų verpetuose. Išlikę originalai išsibarstę po Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bibliotekas ir archyvus. Lietuvos Metrikos 556 knygoje įrašytos autentiškos privilegijų dėl LDK miestų ir miestelių savivaldos teisių atkūrimo arba įgijimo kopijos su spalvotais miestų herbais iki šiol yra svarbus LDK miestų istorijos ir heraldikos šaltinis. Pirmasis juo naudojosi Simonas Daukantas dar XIX a. viduryje.Tarpukaryje kai kurių miestų herbai plito spaudiniuose. Muziejuje saugoma skulptoriaus A.Aleksandravičiaus 1934   38 medyje atliktų miestų herbų rinkinys, kuris taip pat bus eksponuojamas parodoje.
Keletas Lietuvos Metrikos knygų pirmą kartą praėjus keletui šimtmečių po išvežimo iš Vilniaus 2003 m. laikinai grįžo į Lietuvą ir buvo eksponuota Lietuvos nacionalinio muziejaus parengtoje karaliaus Mindaugo 750 metų karūnavimo progai skirtoje parodoje „Lietuvos Didžioji kunigaikštystė ir Rusija XIV   XVIIIa.“ 2005 m. Lietuvos Metrikos 556 knyga buvo paskelbta Lietuvos istorijos instituto leidžiamoje Lietuvos Metrikos knygų serijoje.
Lietuvos nacionalinio muziejaus
Ryšių su visuomene skyrius tel.212 02 72 arba 2 62 94 26

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra