Paremti K. Donelaičio metų leidybos ir meno projektai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Kristijono Donelaičio metų ir kitiems Lituanistikos tradicijų bei paveldo įprasminimo programos renginiams ir leidiniams Kultūros ministerija skyrė daugiau nei 127 tūkst. litų dalinį finansavimą.
 
Seimas yra pritaręs skelbti 2014-uosius K. Donelaičio metais, minint lietuvių grožinės literatūros pradininko, poemos „Metai“ autoriaus gimimo 300-ąsias metines.
 
Šių metų valstybės biudžeto lėšomis paremta keletas K. Donelaičio metų projektų: bendrovės „Druka“ Bernardo Aleknavičiaus leidiniui „Kristijono Donelaičio portretas“ išleisti (24 tūkst. Lt), Vilniaus universitetui – K. Donelaičio poemai „Metai“ ispanų kalba parengti (10 tūkst. Lt), Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekai – K. Donelaičio bibliografinei rodyklei išleisti (6 tūkst. Lt), Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui – leidžiamų K. Donelaičio „Raštų“ daliai „Metai“ parengti (15 tūkst. Lt), Šv. Jono gatvės galerijai – bronzos simpoziumui ir parodai „Skulptoriai skaito Donelaitį“ surengti (per 22 tūkst. Lt).
 
Dalinis valstybės finansavimas skirtas ir kitiems Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo programos darbams.
 
K. Donelaičio metų minėjimo renginiais siekiama ne tik garsinti pasaulyje K. Donelaičio kūrybą, bet ir deramai sutvarkyti jo palikimą.
 
Mažojoje Lietuvoje gyvenęs ir dirbęs liuteronų pastorius K. Donelaitis literatūrinį darbą pradėjo apie 1740–1743 m. Išlikusios 6 pasakėčios, spėjama, parašytos ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu – „Lapės ir gandro čėsnis“, „Rudikis jomarkininks“, „Šuo Didgalvis“, „Pasaka apie šūdvabalį“, „Vilks provininks“, „Aužuols gyrpelnys“. Tai pirmieji originalūs šio žanro kūriniai lietuvių literatūroje.
 
Pagrindinį savo kūrinį – poemą „Metai“ K. Donelaitis rašė veikiausiai 1765-1775 m., tiksli data nežinoma. K. Donelaitis davė pavadinimus tik atskiroms poemos dalims: „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudenio gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“.
 
Pats K. Donelaitis savo kūrybos nespausdino.
 
Pirmasis K. Donelaičio raštų leidėjas buvo Liudvikas Rėza, „Metus“ jis paskelbė 1818 m.
 
www.lrt.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra