Pareiškimas „Dėl atminties išsaugojimo“

Autorius: Data: 2011-08-08 , 14:12 Spausdinti

Lietuvos partizanų, Laisvės kovų dalyvių – politinių kalinių ir tremtinių

Sąskrydžio „Su Lietuva širdy“

Pareiškimas „Dėl atminties išsaugojimo“

2011 – 08 – 06

Ariogala

Laisvės gynimo ir Didžiųjų netekčių 70-mečio minėjmo proga Valstybės vadovai savo viešose kalbose pažymi, o Seimas priima rezoliucijas, jog istorinės atminties išsaugojimas yra svarbus Lietuvai, Europai ir pasauliui. Atmintis tarnauja kaip prevencija, kad nesikartotų XX amžiaus nusikaltimai žmonijai ir žmoniškumui. Tai suprasdami žmonės stato paminklus ir kryžius sovietinio genocido aukoms atminti, bet ne viską gali. Didelius, reikšmingus ir brangiai kainuojančius darbus privalo atlikti Valstybė.

Ariogalos sąskrydžio dalyviai giliai apgailestauja ir pažymi, jog per 21 Nepriklausomos Lietuvos valstybės gyvenimo metus neatsirado nei vienos vyriausybės, nei vieno Vilniaus miesto mero, kurie jaustų pagarbą ar dėkingumą Laisvės kovotojams, 1000 metų savo gyvybės kaina gynusiems Lietuvą nuo grobikų. Visiems sąmoningiems piliečiams gėda girdėti vien nesibaigiančią erzelynę dėl iškilaus paminklo Laisvės Kovotojams Lukiškių aikštėje projekto – konkretus projektavimas ir paminklo statyba skandinama konkursų spekuliacijose.

2010 metų rudenį A.Kubiliaus vyriausybė įpareigojo Aplinkos ir Kultūros ministerijas iki metų pabaigos pravesti aikštės sutvarkymo ir monumento sukūrimo konkursus. Aplinkos ministerija šiaip taip užduotį įvykdė. Kultūros ministerija esą dėl lėšų stokos jau pusę metų delsia paskelbti konkursą – lyg konkursas kainuotų dešimtis milijonų litų. Laisvės kovų dalyviai nėra tikri dėl konkurso vertinimo komisijos sudarymo skaidrumo.

Kitu svarbiausiu Atminties įamžinimo objektu laikome Lietuvos Laisvės kovų ir komunistinio genocido aukų atminties Memorialo steigimą buvusios KGB būstinės pastatų komplekse Vilniuje, adresu – Gedimino pr.40. Memorialo pradžia padaryta. 1991 metais LPKTS čia įkūrė Genocido aukų muziejų. Čia dirba ir LPKTS pastangomis išsaugotas Ypatingasis archyvas ir dar keletas LGGRTC padalinių.Tačiau iki šiolei nesukurta Memorialo koncepcija, neiškeliami į kitas patalpas čia dirbantys teismai.

Dėl mums nežinomų priežasčių nestatomas paminklas Dainavos apygardos partizanams atminti. Nors kitoms partizanų apygardoms paminklai jau pastatyti. Yra ir daugiau pritvinkusių Atminties išsaugojimo sopulių.

Pagirtinas darbas – Radviliškio rajono Mėnaičių kaimo Miknių sodyboje atlikta rekonstrukcija, kur atkurta Partizanų Vadų, čia pasirašiusių 1949 m. Vasario 16 d. Deklaraciją, slėptuvė, pastatytas paminklas, sutvarkyta aplinka. Dėkojame KAM ministrei R.Juknevičienei už jos iniciatyvą ir ryžtą. Bet savanorio Sajaus sodyba Balandiškių kaime, kurioje Partizanų Vadai pradėjo posėdžiauti ir rašyti Deklaraciją, visų akyse dėl aplaidumo sunyko.

Kapinėse ir kitose viešose vietose vis dar randasi sovietinės okupacijos metais statytų paminklų su to meto užrašais, pagerbiančiais stribus ir čekistus, vykdžiusius represijas prieš partizanus ir taikius civilius gyventojus bei iškreipiančius istorinę tiesą, įžeidžiančius Lietuvos laisvės kovotojus. Yra bandymų statyti naujus paminklus sovietų kolaborantams ir Vilniaus krašto grobikams, įrengti amžintąją ugnį sovietinės armijos kareivių kapinėse, kur yra palaidotų stribų ir čekistų. Tokius bandymus laikome visiškai nepriimtinais ir įžeidžiančiais okupantų represijų aukas.

Sąskrydžio dalyviai ragina Vyriausybę:

– skirti lėšų monumento Lukiškių aikštėje sukūrimo konkursui ir įpareigoti Kultūros ministeriją nedelsiant skelbti šį konkursą;

– įpareigoti LGGRTC per du mėnesius sukurti Lietuvos Laisvės kovų ir komunistinio genocido aukų atminties memorialo koncepciją ir iki metų pabaigos ją patvirtinti Vyriausybėje. Nuo 2012 metų pradėti teismų iškėlimą iš patalpų Gedimino pr.40 ir pradėti Memorialo plėtrą.

– 2012 metų biudžete numatyti lėšas:

– Lukiškių aikštės sutvarkymui ir monumento Laisvės kovotojams statybai;

– paminklo Dainavos apygardos partizanams statybai;

– savanorio Sajaus sodybos, esančios Radviliškio rajono Balandiškių kaime atstatymui;

– aplinkos tvarkymo prie Partizanų Motinos paminklo Kauno senosiose kapinėse darbams užbaigti, įrengiant Partizanų Vadų atminties alėją.

– priimti teisės aktą, nustatantį užrašų ant sovietinės okupacijos metais pastatytų paminklų stribams ir čekistams pakeitimo privalomą tvarką.

SeimasComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra