Parašyta Lietuvos šiuolaikinio meno istorija

Autorius: Data: 2012-01-19 , 10:18 Spausdinti

Monika PETRULIENĖ

Du meno kritikai, Kęstutis Šapoka ir Vytautas Michalkevičius, išleido knygą apie Lietuvos šiuolaikinio meno istoriją nuo jo pradžios – 1987-ųjų.

Pasak knygos sudarytojų, K. Šapokos ir V. Michalkevičiaus, jie pabandė surinkti, ką įdomaus nuveikė mūsų šiuolaikinio meno atstovai, stengdamiesi būti nepriklausomais, kurdami ne meno institucijų prašomi, neįsprausti į parodų kuratorių užduotus rėmus.

Autoriai teigia, kad nauja knyga nori oponuoti per daug sureikšmintoms šiuolaikinio meno institucijoms.

Pirmieji performansai, hepeningai gimė ne parodų kuratorių pageidavimu – tokių Lietuvoje prieš dvidešimt metų nė nebuvo. Menininkai tada ieškojo naujų saviraiškos formų, stengėsi ištrūkti iš sustabarėjusių kultūros organizacijų priežiūros.

Pasak knygos sudarytojų, jų tikslas buvo suprasti, kaip atsirado šiuolaikinio meno kūrėjų karta, ką jie tada darė, galvojo.

„Visa ta sovietinė sistema buvo perpuvusi, byranti ir ji iš esmės nebegalėjo kontroliuoti menininkų. Menininkai tada išėjo į viešąsias erdves, į Lietuvos užkampius ir visos Lietuvos mastu vyko hepeninginiai, performansiniai judėjimai“, – apie šiuolaikinio meno pradžią Lietuvoje kalbėjo vienas iš knygos sudarytojų K. Šapoka.

„Radome daug labai įdomių projektų, buvo ir performansų festivalių, ir meno viešose erdvėse. Labai daug įdomių renginių, apie kuriuos, supratome, niekas nežino“, – pridurė V. Michalkevičius.

Knygos sudarytojai sakė, kad tokius projektus kaip, pavyzdžiui „Butas“ 1999-aisiais, dailės istorikai dažnai palieka nuošalėje.

(Ne)priklausomo šiuolaikinio meno istorijoseį dienos šviesą vėl ištraukiami menininkų darbai, kurti ir toli nuo sostinės – Alytuje, Klaipėdoje, Anykščiuose.

Anot K. Šapokos, knyga yra bandymas ne tiek teigti, kiek paklausti, koks yra santykis tarp vadinamo institucinio šiuolaikinio meno ir neinstitucinio.

„Knygoje spausdinami dailėtyrininkų, parodų kuratorių tekstai, pokalbiai su menininkais. Taip pat leidinyje daug iliustracijų, iki šiol nepublikuotų tekstų.

LTV „Panorama“

www.lrt.lt

Kultūra , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra