Papildyta paroda „Baltų menas“

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Lietuvos tūkstantmečio programos „Baltų meno“ parodoje pristatomi vidurinio neolito ir bronzos amžiaus gintaro dirbiniai iš Juodkrantės lobio rinkinio.
 
Taip pat pristatoma baltų meną interpretuojanti šiuolaikinės juvelyrikos kolekcija.
 
Papildyta paroda Taikomosios dailės muziejuje atidaroma trečiadienio, 2010 m. vasario 24 d., popietę.
 
Išplėstame „Baltų mene“ pristatoma 1860–1881 m. surinkto Juodkrantės lobio dalis, kuri nuo 1944 m. laikoma Giotingeno universiteto muziejuje. Kadangi, pasak organizatorių, nebuvo galimybės į Lietuvą atvežti originalių eksponatų, parodos lankytojai pamatys tikslias šios, vienos iš vertingiausių archeologinių gintaro kolekcijų dirbinių, kopijas, kurios kartu su paroda keliaus ir į kitas užsienio valstybes.
 
Jaunieji juvelyrai – Jurgita Erminaitė, Kristina Dulevičiūtė, Eglė Čėjauskaitė, Vita Lemežienė, Aurimas Lemežis, Marius Būda ir Eimantas Ludavičius parodoje eksponuojamais papuošalais parodys, jog baltiški archetipai yra aktualūs ir šiandien: naujai suskamba šiuolaikinėse formose arba, priešingai, į tūkstantmečių senumo formas įsilieja modernūs motyvai.
 
Naujoji kolekcija papildys parodos dalį, atskleidžiančių vieno, net 3 tūkstančių metų senumo baltiško papuošalo – smeigtuko – istoriją. Metalo menininkai baltų dvasią įkūnijo ir kituose papuošaluose – segėse, auskaruose, grandinėlėse.
 
Pasak menotyrininkės Jurgitos Ludavičienės, menininkai nesilaiko formaliai atsargaus atstumo nuo istorinio baltų meno – interpretuodami praeitį, jie „čiupinėja“ istoriją – jų sukurta juvelyrika kalba ne tik poetiškai, bet ir šmaikščiai ar su lengva ironija.
 
Be šių naujų ekspozicijų, iki šiol dar neaplankiusieji parodos „Baltų menas“ galės apžiūrėti nuo neolito iki šių laikų siekiančią gintaro dirbinių ekspoziciją, antropomorfiniais ir zoomorfiniais motyvais dekoruotų papuošalų kolekciją, panagrinėti geometrinių motyvų reprezentaciją baltų mene, paeiti keliu nuo archeologinių papuošalų iki tradicinio kostiumo, susipažinti su smeigtuko istorija, pasigrožėti XII–XV a. LDK diduomenės juvelyrika ir formų gausumu ypač stebinančia žiedų ekspozicija, panagrinėti archeologinių objektų vaizdavimą XIX–XXI a. meninėje kūryboje.
 
300 kv. m. plotą užimančioje parodoje eksponuojama 500 archeologinių eksponatų, 50 senųjų graviūrų, piešinių, grafikos ir tapybos darbų, demonstruojančių baltų meno tradicijas ir jų atspindžius iki pat šių dienų.
 
Parodai „Baltų menas“ eksponatai yra surinkti iš 25 Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Vokietijos muziejų.
 
Jonas Gerulaitis ir Aušra Lisauskienė šiai parodai sukūrė unikalų interjerą su specialiu apšvietimu bei grafinį dizainą.
 
Lietuvos tūkstantmečio minėjimo metais liepos 5 d. duris atvėrusi „Baltų meno“ paroda jau sulaukė daugiau nei 40 tūkst. lankytojų.
 
S. Butrimienės nuotr.
 
www.lrt.lt
 
Nuotraukoje: Gintarinis skridinys iš Daktariškės 5-os gyvenvietės. III tūkstantmetis pr. Kr.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra