Panevėžio kraštotyros muziejus skelbia akciją-parodą „Pagaminta Panevėžyje: XX amžius“

Autorius: Data: 2012-03-06 , 11:18 Spausdinti

Panevėžio kraštotyros muziejus 2012 m. nuo kovo mėn. 1 d. iki liepos 1 d. kviečia dalyvauti akcijoje „Pagaminta Panevėžyje: XX amžius“.

Pats pavadinimas jau aiškiai nusako tikslus: muziejus nori, kad kuo daugiau žmonių dalyvautų, pateikdami Panevėžyje bei jo prieigose pagamintus ir namuose išlaikytus, išsaugotus gaminius. Svarbiausia, parodyti bendruomenei, ypač jaunajai kartai, kas buvo gaminama praėjusiame šimtmetyje.

Muziejui, o ir rengiamai parodai tiks viskas, kas Panevėžio valstybinėse gamyklose, įkurtose artelėse ar dideliuose ir mažuose kooperatyvuose buvo pagaminta arba priklausė joms praėjusiame šimtmetyje: gaminiai, dirbiniai, įrankiai, dokumentai, garso ir vaizdo įrašai, gaminių etiketės, dėžutės, spaudiniai, atvirukai ir fotografijos, atspindintys veiklą, keramikos ir medžio dirbiniai, audiniai ir nėriniai bei daugybė kitų neįvardintų daiktų. Dabar apmirusios pramonės Panevėžyje net sunku įsivaizduoti, kiek per praėjusį šimtmetį mieste veikė įmonių, gamyklų įvairiausių cechų. Galima paminėti kelias, palikusias ryškesnį pėdsaką pramonės istorijoje. Respublikos gatvėje jau amžiaus pradžioje veikė S. Montvilos spirito ir mielių gamykla, „Kalnapilio“ alaus darykla. Gretimoje Kranto gatvėje našiai dirbo keli malūnai: Z. Rabinovičiaus, B. Rubinšteino ir kt. Šiaurinėje dalyje 1931 m. veiklą pradėjo akcinė bendrovė „Maistas“. Po dviejų metų jau veikė „Lietuvos muilas“. Dešimtmečio pabaigoje pradėtas statyti Cukraus fabrikas. Gamybą išplėtojo „Lietūkio“ malūnas, Linų šukavimo ir pakulų apdirbimo fabrikas.

Tarp stambesnių gamyklų, veikusių XX a., reikėtų paminėti I. Radino tabako gamyklą, G. Špico šerių rūšiavimo įmonę, degtinės pilstyklą, kelias veikusias spaustuves. Didelę svarbą turėjo ir priemiesčiuose veikusios įmonės. Penktajame amžiaus dešimtmetyje kūrėsi amatininkų artelės „Oriol“, „Raudonasis spalis“. Vėliau įkurti šie gigantai: „Lietkabelis“, Gelžbetonio dirbinių gamykla, „Tikslioji mechanika“, „Autokompresoriai“, „Ekranas“, „Stiklas“, „Linas“. Ne mažiau įdomūs parodoje būtų ir smulkiųjų įmonių dirbiniai.

Švęsdami Muziejų metus ir ruošdamiesi artėjančiam muziejaus 90-mečiui, muziejus apie jo įkūrimą, pirmąją ekspoziciją, sudarytą iš geradarių surinktų ir suaukotų relikvijų, ir kviečia aktyviai įsijunkti į akciją „Pagaminta Panevėžyje: XX amžius“.

Akcija prasideda 2012 m. kovo 1 d. ir tęsis iki liepos 1 d. Tolesnis etapas – pateiktų gaminių eksponavimas muziejuje nuo liepos 12 d. iki lapkričio 6 d. veiksiančioje parodoje „Pagaminta Panevėžyje: XX amžius“.

Pasibaigus parodai, laikinai paskolinti gaminiai bus grąžinti pateikėjams. Žmonių dovanoti daiktai ir gaminiai bus suregistruoti ir vėliau saugomi fonduose ar demonstruojami edukaciniuose užsiėmimuose, nuolatinėse ekspozicijose ir parodose. Asmenys, dalyvavę akcijoje, bus pamaloninti kvietimais dalyvauti edukacinėje pamokoje, o gaminius dovanoję – dar ir vardiniais kvietimais iki metų pabaigos nemokamai lankyti muziejų.

Telefonai pasiteirauti: (845) 596181, (845) 505089

Kontaktiniai asmenys: Raimonda Monkevičiūtė, muziejaus atstovė ryšiams su visuomene, vyresnioji muziejininkė Silvija Kraskauskienė

Daugiau informacijos: Raimonda Monkevičiūtė, Ryšių su visuomene ir lankytojų aptarnavimo sp., Panevėžio kraštotyros muziejus, Vasario 16-osios g. 23, tel.: 8-45 596181

Panevėžio kraštotyros muziejus , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra