Paminklui „Garbė žuvusiems dėl Tėvynės“ Kaune – 80 metų

Autorius: Data: 2011-11-04 , 13:34 Spausdinti

2011 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos ir asociacijos „Kovos 11-osios gatvės bendrija“ vardu Raimundas Kaminskas inicijavo žuvusių karių pagerbimą ir paminklo „Garbė žuvusiems dėl Tėvynės“80-mečio minėjimą Vilijos pake (Juozapavičiaus pr.).

Dalyvavo LR Seimo narė Vida Marija Čigriejienė, Dainavos ir Šančių seniūnijų seniūnai, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos nariai, Kauno sąjūdiečiai, Generolo Povilo Plechavičiaus jaunojo kario mokyklos mokiniai su šios mokyklos direktoriumi plk. Viktoru Dauniu.

Buvo uždegtos atminimo žvakelės, sugiedotas Lietuvos himnas. Renginį vedė Vilius Kaminskas.

1931 m. lapkričio 2 d. 17 val. Žemųjų Šančių karių kapinėse (dabar Vilijos parkas) prie Šančių Švenčiausiojo Kryžiaus Išaukštinimo bažnyčios įvyko paminklo „Garbė žuvusiems dėl Tėvynės“ (dail. Stanišauskas) šventinimas ir gedulingos pamaldos už žuvusius, mirusius karius. Čia buvo palaidota apie 100 karių. Paminklas turėjo altoriaus pavidalą. Viršuje stovėjo liepsnojanti vaza – amžinosios gyvybės simbolis, priešakinėje pusėje – kryžius su spinduliais ir krucifiksu, po kryžiumi – altorius, o prie jo keturkampė lenta, kurioje įrašyta: „Garbė žuvusiems dėl Tėvynės“, kardas ir kiekviename kampe po vieną vinies galvutę. Paminklo apačioje buvo du laiptai. Iš viso jo statybai tuo metu išleista 1 568 Lt 94 ct.

Komisija karių kapams tvarkyti lėšų neturėjo ir kreipėsi į tuometinį II divizijos vadą plk. (vėliau brigados generolas) Kazį Skučą bei karo technikos viršininką plk. (vėliau brigados generolas) Klemensą Popeliučką, kurie parėmė statybą. Paminklo statybą taip pat parėmė 2 pėst. pulkas, 3 art. pulkas, II divizijos štabas, pionierių batalionas, ryšių batalionas, autorinktinė (iš viso 1 300 Lt) ir kareiviai nemokamu darbu. Šis paminklas pastatytas vien tik Šančių įgulos karių triūsu ir lėšomis. Prie statybos daug prisidėjo transporto rinktinės vadas kpt. M. Tašlikas, veterinarijos puskarininkių ir kalvių mokyklos mokiniai.

Po Antrojo pasaulinio karo bažnyčia buvo paversta sandėliu, karių kapai sulyginti su žeme, o paminklas nugriautas. 1950 m. nugriauta ir pati bažnyčia su varpine. Buvusios bažnyčios vietoje 1991 m. buvo pastatytas ir rugsėjo 14 d. pašventintas ąžuolinis Atminties kryžius pradėtas atstatyti paminklas, tačiau nepabaigtas.

Dėl Lietuvos savanorių kapų atstatymo, tvarkymo ir priežiūros Kauno mieste Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos pirmininkas dr. R. Kaminskas ne kartą kreipėsi į įvairias valstybines institucijas.

Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos informacijos biuras

Dėl papildomos informacijos kreiptis: kaunosajudis@gmail.com

Nuotraukose: Žuvusių karių paminėjimas prie paminklo „Garbė žuvusiems dėl Tėvynės“ Vilijos parke

Kaunas , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra