Paminklinės lentos atidengimas, skirtas pirmajai Vilniaus lietuvių dviklasei mokyklai

Autorius: Data: 2011-02-08, 08:53 Spausdinti

Visuomeninė organizacija „Vilniečių ainių klubas“ su viešąja įstaiga „Vilniaus rotušė“ ir UAB ,,Pranciškonų rūmai“ 2011 m. vasario 15 dieną, antradienį, 12.30 val. kviečia į paminklinės lentos, skirtos pirmajai Vilniaus lietuvių dviklasei mokyklai, atidengimą ant pastato Lydos g. 6 / Pranciškonų g. 3.

Daugiau nei prieš šimtmetį Vilniuje gyvenę lietuviai gerai žinojo šį kampinį Nr. 7 namą tuometinėje Lydos gatvėje (dabar Lydos g. 6 / Pranciškonų g. 3). Šiame pranciškonų vienuolyno pastate 1907-1924 metais veikė pirmoji dviklasė Vilniaus lietuvių mokykla. Pasak jos steigėjų, Vilniaus lietuvių šviesuolių, dr. A. Vileišio ir kunigo P. Matulionio, skirta „(…) vaikams, jų protui, tikėjimui ir dorai lavinti (…)“. Mokyklą atidarius 1907/1908 mokslo metais joje mokėsi 35 vaikai. Jie, kaip ir kiti, mokęsi vėliau, buvo išlaikomi lietuvių bendruomenės lėšomis. Mokykla paliko gilų, reikšmingą pėdsaką lietuviškos bendruomenės gyvenime, puoselėjo lietuvybę Vilniuje.

Nuo 1907 metų šiame pastate glaudėsi ir Lietuvių mokslo draugija, kuri 1917 m. spalio mėnesį buvo perkelta į naujas patalpas Aušros Vartų gatvės 21-ame name. Kurį laiką šiame name gyveno ir vienas iš pagrindinių draugijos steigėjų, ilgametis jos pirmininkas, Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės signataras daktaras Jonas Basanavičius.

Vilniečių ainių klubas, jungiantis lietuvius, gyvenusius Vilniuje praėjusio amžiaus pirmoje pusėje, jų vaikus ir anūkus, savo lėšomis, padedant Vilniaus rotušei ir „Pranciškonų rūmams“, atstato net ir sovietiniais metais kabėjusią, tačiau pastato restauracijos metu nežinia kur dingusią, paminklinę lentą.

Vienas iš pagrindinių klubo tikslų – Vilniaus lietuvių bendruomenės, aktyvių jos narių veiklos įamžinimas. Tikimės, kad Vilniaus miesto savivaldybės taryba, vilniečiai prisidės ir padės įamžinti ir kitas istorines Vilniaus vietas, menančias praėjusių laikų lietuvių bendruomenės veiklą.

Vilniečių ainių klubo nariai, Vilniaus rotušė, „Pranciškonų rūmai“ nuoširdžiai kviečia visus, kuriems yra brangūs, svarbūs ir reikšmingi Vilniaus istorijos lietuviški puslapiai dalyvauti paminklinės lentos atidengimo iškilmėse.

Vilniečių ainių klubo pirmininkas Kęstutis Kazys Šimas

Pasiteirauti: Tel. +370 61530310 (K. Šimas), (8~5) 261 80 07 (Vilniaus rotušė)

Nuotraukoje: Taip atrodė Vilniaus lietuvių dviklasė mokykla

Mokyklos, mokytojai ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra