Paminėtos 150−osios kalbininko Jono Jablonskio gimimo metinės

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Šiemet pažymime kalbininko Jono Jablonskio (1860-1930) 150 metų gimimo sukaktį, o vasario 23-ąją sukako 80 metų nuo kalbininko mirties.
 
Jo mirties dieną 1930 m. „Lietuvos Aidas“ rašė: „Daug yra pas mus nusipelniusių vyrų Tėvynei. Daug jų kovojo ir padėjo galvas kovos lauke. Visus juos mes turim gerbti ir sekti jų pavyzdį. Bet vis dėlto Kriaušaičiui – Rygiškių Jonui – Jablonskiui pridera ypatinga pagarba. Jis kovojo, jis statė mūsų kultūros, mūsų tautos kertinį akmenį – kalbą. Jis ne metus kitus, ne dešimts dvidešimts metų, bet visą savo gyvenimą paaukojo mūsų kalbai. Jis dirbo ne tarnybą eidamas, ne už pinigus, ne už ordinus ir ne dėl garbės. Jis dirbo tada juodą, nedėkingą darbą. Darbą, kurio pasisekimas ir visa ateitis buvo labai neaiški.“ Meilę Lietuvai ir gimtajai kalbai lyg testamentu paliko J. Jablonskis savo gyvenimu.
 
2010 m. lapkričio 30 d. LR Seimo Pirmininkės pavaduotojas Česlovas Vytautas Stankevičius Seimo parodų galerijoje atvėrė bendrinės lietuvių kalbos gramatikos kūrėjo Jono Jablonskio 150-osioms gimimo metinėms paminėti skirtą parodą „Kalboje tauta pasisako, kas esanti, ko verta“. Minėjimą surengė Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas ir Seimo Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrius.
 
Ypač informatyvioje ir istoriniu požiūriu turtingoje ekspozicijoje pristatoma fotografijų paroda iš Lietuvos nacionalinio muziejaus, Maironio lietuvių literatūros muziejaus fondų ir šeimos archyvo, J. Jablonskio asmeniniai daiktai – Maironio lietuvių literatūros muziejaus bei Universiteto muziejaus eksponatai.
 
Parodą parengė Lietuvos nacionalinis muziejus, kuriam atstovauja šios kultūros ir istorijos šventovės Archeologijos skyriaus vedėja Eglė Lukėnaitė-Griciuvienė.
 
Rankraščių paroda iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rinkinių parengė intelektualai Povilas Saudargas ir Rūta Kazlauskienė.
 
Žodį tarė LR Seimo Pirmininkės pavaduotojas Česlovas Vytautas Stankevičius, Lietuvių kalbos instituto direktorė, humanitarinių mokslų daktarė Jolanta Zabarskaitė, Seimo narys Arvydas Vydžiūnas, aktorius Tomas Vaisieta.
 
Renginyje gausiai dalyvavo Jono Jablonskio giminė: vaikaitės Julija Petkevičiūtė-Lukėnienė, Jonė Petkevičiūtė-Garmuvienė, vaikaičio, buvusio šalies vadovo prof. Vytauto Landsbergio, žmona, viena iš žymiausių šių laikų lietuvių pianisčių-koncertmeisterių, Gražina Ručytė-Landsbergienė, provaikaičiai – Rasa Garmutė-Ramanavičienė su vyru Rolandu, Lietuvos nacionalinio muziejaus Archeologijos skyriaus vedėja Eglė Lukėnaitė-Griciuvienė, Augis Rimantas, Jūratė Umbrasaitė, Algis Karazija, Jungtinių tautų organizacijos Lietuvos asociacijos direktorė Jūratė Landsbergytė-Ožkinienė, provaikaičiai – Saulė Kriaučiūnė, Jonas Ramanavičius, lietuvių jaunosios kartos dailininkas Gerdenis Grickevičius, J. Jablonskio sesers – Marijos Jablonskytės-Čepienės – vaikaitė Danutė Andriušytė. Gražu, kad visi J. Jablonskio šeimos artimieji nuoširdžiai dirba Lietuvai.
 
Lietuvos visuomenės atstovai − Jono Jablonskio darbų tyrinėtojas prof. Arnoldas Piročkinas, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, Lietuvių kalbos instituto, Vilniaus universiteto garbūs atstovai, Maironio lietuvių literatūros muziejus muziejininkai su direktore, poete Aldona Ruseckaite, edukologijos magistrės Liudmilos Isajevos vadovaujamos Vilniaus Senamiesčio vidurinės mokyklos istorijos mokytojas, istorijos mokslų magistras Žilvinas Radavičius, Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos Vilniaus krašto vadas Kazys Mackevičius, Lietuvai pagražinti draugijos valdybos pirmininkas Juozas Dingelis, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Parlamentarizmo istorijos ir atminties įamžinimo skyriaus vedėja Angonita Rupšytė, kiti garbūs šviesuoliai − buvo sužavėti renginiu.
 
Pasibaigus oficialiai renginio daliai, jo dalyviai, mėgaudamiesi buvusios pirmosios Lietuvos damos p. G. Ručytės-Landsbergienės vaišėmis, dar ilgai kalbėjo apie Joną Jablonskį.
 
Nuotraukoje: Lietuvos intelektualai paminėjo J. Jablonskį. Tai buvusi šalies ponia G. Landsbergienė, J. Landsbergytė, Jablonskio giminės, aktorius T. Vaisieta, LPD valdybos pirmininkas J. Dingelis, kt. šviesuoliai, Ž. Radavičius

Voruta. – 2010, gruod. 23, nr. 24 (714), p. 11.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra