Paminėjo kovotojus už laisvę

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Praėjusį penktadienį (2009-10-16) biržiečiai paminėjo tragiškai žuvusio Biržų miesto burmistro Fridricho Jakšto ir kitų kovotojų už laisvę atminimą. Jų kapaviečių atnaujinimu susirūpinę Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Biržų filialo nariai kreipėsi į Lietuvos šaulių sąjungą.
 
Renginys prasidėjo Biržų senosiose evangelikų kapinėse, esančiose J. Nastopkos gatvėje. Ten jau šešiasdešimt šešerius metus ilsisi buvęs Biržų miesto burmistras Fridrichas Jakštas, kuriam rugsėjo 14–ąją būtų sukakę šimtas metų.
 
Iš Tauragės apskrities kilęs jaunas vyras į Biržus dirbti atvyko 1934–aisiais ir aktyviai įsijungė į įvairių organizacijų veiklą. Susirinkusieji į kapines jį minėjo kaip Lietuvos šaulių sąjungos narį, Biržų evangelikų liuteronų parapijos tarybos pirmininką, Jaunųjų ūkininkų judėjimo, jaunalietuvių ir „Radvilos“ draugijų narį. F. Jakštas buvo ir Biržų partizanų būrio, kovojusio prieš besitraukiančius bolševikus, dalyvis. Už tai 1943 spalio 10–ąją, po viešnagės Medeikiuose, F. Jakštas buvo nušautas raudonųjų partizanų.
 
Prie buvusio burmistro kuklaus kapo sovietmečiu stabtelėdavę pavieniai žmonės neatkreipė valdžios dėmesio, todėl amžino poilsio vieta išliko pažymėta. Bet ilgainiui ji buvo primiršta. Kapu rūpinosi visai svetimi žmonės, kurių artimieji palaidoti šalia.
 
Panorus buvusio burmistro kapavietę surasti ir atnaujinti prireikė biržiečių pagalbos. Už ją dėkota kraštotyrininkui Jonui Dagiliui, Valentinui ir Marijai Dagiams.
 
Atnaujintą kapavietę pašventinęs evangelikų liuteronų kunigas Juozas Mišeikis susirinkusiuosius ragino savęs paklausti, ar jų širdyse būtų tiek laisvės troškimo, meilės ir tikėjimo, ar užtektų drąsos imtis atsakingų pareigų pavojingu istoriniu laiku. „Ši laisva siela negalėjo taikstytis su okupacija ir prievarta“, – sakė kunigas J. Mišeikis.
 
F. Jakšto atminimą pagerbė Lietuvos šaulių sąjungos vadas Juozas Širvinskas ir Panevėžio šaulių rinktinės vadas Vladas Petkevičius.
 
J. Širvinskas biržiečiams, padėjusiems surasti pamirštą F. Jakšto kapą, įteikė vardinę dovaną – knygą „Lietuvos šaulių sąjunga Valstybės ir visuomenės tarnyboje 1919–2001“. Buvusio Biržų burmistro atminimas pagerbtas Panevėžio šaulių rinktinės karių šūvių salvėmis.
 
Iš evangelikų kapinių renginio dalyviai su gėlėmis patraukė į Kęstučio gatvės kapines, kur ilsisi dar du kovotojai – buvęs Paežerių pradžios mokyklos mokytojas, Jaunosios Lietuvos sąjungos Biržų skyriaus pirmininkas Antanas Gailiūnas ir šaulys Jonas Vadapalas.
 
Susirinkusieji stebėjosi, jog A. Gailiūno kapavietę ženklinantis masyvus paminklinis kryžius išliko nenugriautas ir sovietiniais metais. Užkliuvo tik nuotrauka, kurioje A. Gailiūnas įamžintas, vilkėjęs jaunalietuvio uniforma.
 
Kapą prižiūrinti giminaitė Onutė Griciūnienė A. Gailiūną prisiminė kaip visų valstybinių švenčių dalyvį, visada stovėjusį pirmose gretose, pasitempusį ir žvalų. A. Gailiūną liga pakirto 1938–aisiais, tesulaukus 36 metų.
 
Tose pačiose kapinėse palaidotas ir XVIII rinktinės 13 būrio šaulys Jonas Vadapalas. Apie dvidešimt devynerių metų į Amžinybę 1932–aisiais išėjusį vyrą neturima jokių žinių. Vienintelė informacija – ant paminklinio kryžiaus išlikęs užrašas. Tikimasi, kad po minėjimo atsilieps tie biržiečiai, kurie turi nors mažiausios informacijos apie šį šaulį.
 
Visų kovotojų atminimas pagerbtas tylos minute, jiems skirtos maldos ir giesmės.
 
Minėjimas pratęstas Biržų pilies menėje. Praėjusį penktadienį renginio vedėja Irutė Varzienė vadino gyvąja istorijos pamoka, kurią išmokti labiausiai reikėtų jaunimui. Ji pastebėjo, jog gyvųjų partizanų telikę labai mažai.
 
Visų akys gręžėsi į „Atžalyno“ vidurinės mokyklos jaunuosius šaulius, vadovaujamus mokytojos Ingos Arlikevičienės ir Biržų šaulių kuopos vadės Rasutės Baltienės. Vaikai skaitė ištraukas iš Lietuvos partizanų laiškų ir prisipažino meilę Lietuvai.

www.siaure.lt
 
Nuotraukoje: 
Susirinkusieji stebėjosi, jog A. Gailiūno kapavietę ženklinantis masyvus paminklinis kryžius išliko nenugriautas ir sovietiniais metais

 
 

 

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra