PALIESTI OPERETĘ

Autorius: Data: 2016-11-22 , 13:41 Spausdinti

PALIESTI OPERETĘ

kulturakulturos minsiterija

Vievio kultūros centro inicijuoto projekto „Paliesk operetę“ baigiamieji renginiai – Franco Leharo (Franz Lehar) operetės „Linksmoji našlė“ premjeriniai pristatymai bendruomenėms – išties sudrebino Vievį. Sausakimšoje Vievio gimnazijos salėje du savaitgalius rodytas spektaklis sulaukė puikių įvertinimų.

Tai jau penktasis Vievio kultūros centro įgyvendintas projektas, pagrįstas bendradarbiavimu su šalies profesionaliaisiais teatrais ir profesionalius atlikėjus rengiančiomis mokslo įstaigomis. Šiemet vieviečių partneriai – Kauno valstybinis muzikinis teatras, Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademija, Kauno Juozo Gruodžio konservatorija. Pusę metų trukusios įvairios projekto veiklos subūrė bendruomenę pažinčiai su dar vienu muzikiniu scenos žanru – operete.

Kulminacinis projekto taškas – operetės premjera. O kad tą tašką pasiekti organizatoriai numatė daug edukacinių veiklų, būtinų operetės „gimimui“.

Scenos iš operetės „Linksmoji našlė“ premjeros Vievyje

EDUKACINĖS IŠVYKOS

Ir projekto dalyviai, ir kiti bendruomenės nariai turėjo galimybę keletą kartų apsilankyti Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. Pažintinių ekskursijų po teatro užkulisius metu vieviečiai susipažino su muzikinio scenos veikalo statymo „virtuve“: stebėjo kaip dirba dekoracijų kūrėjai ir gamintojai, kaip siuvami kostiumai, kokia įranga naudojama scenos apšvietimui, įgarsinimui, kitiems scenos techniniams darbams, kaip tie darbai kompiuterizuotai valdomi, stebėjo aktorių – dainininkų, baleto artistų – darbą, ir, aišku, žiūrėjo ne vieną Muzikinio teatro spektaklį.

Be galo naudingos ir įdomios buvo išvykos ir į VDU Muzikos akademiją bei Kauno J. Gruodžio konservatoriją. Solinio vokalo užsiėmimai stebint profesorės Sabinos Martinaitytės ir vokalo pedagogės Gitanos Vilkelienės darbą padarė didžiulį įspūdį. „Net nemanėme, kad dainuoti – toks sunkus darbas“ – mintimis po edukacinės išvykos dalijosi ir projekto dalyviai, ir kiti šiose ekskursijose dalyvavę vieviečiai.

SUSITIKIMAI SU BENDRUOMENE

VDU Muzikos akademijos docentė Audronė Eitmanavičiūtė ir profesorė bei Muzikinio teatro solistė Sabina Martinaitytė susitikime su Vievio bendruomene pasakojo apie operetę: jos istoriją, žymiausius autorius ir jų kūrinius, garsius atlikėjus, šio muzikinio žanro raidą Lietuvoje. Kitas seminaras-susitikimas „Balso istorijos“ buvo skirtas supažindinti su balso tipais, jų diapazonu, atlikimo galimybėmis. Visuose susitikimuose teorinę medžiagą iliustravo puikūs atlikėjai – profesorės S. Martinaitytės dainavimo klasės studentai. O tai, kad šie susitikimai buvo ne tik informatyvūs, bet ir įdomūs, rodė gausybė klausytojų klausimų lektorėms, diskusijos. „Buvo ir įdomu, ir daug kas nauja, o pasiklausyti klasikinės muzikos „perliukų“ ir dar atliekamų nuostabių dainininkų – tikras malonumas,“ – po vieno iš susitikimų džiaugėsi  ponia Karolina. „Man operetė atsiskleidė iš naujo – tiek daug sužinojau, tiek gražios muzikos išgirdau,“ – pritarė ponas Juozas. O Vievio gimnazijos muzikos mokytoja Dalia įsitikinusi, kad gimnazistams seminarų – susitikimų metu įgytos žinios labai pravers ne tik muzikos pamokoje, bet ir pasitarnaus bendram meniniam jaunimo ugdymui.

KŪRYBINĖ STOVYKLA

Liepos mėnesį dviejų savaičių kūrybinėje dieninėje stovykloje veikė įvairios darbo grupės. Chorinio dainavimo grupė mokėsi „Linksmosios našlės“ chorinių intarpų, solistai – savo personažų partijų, visi kartu repetavo atskiras scenas. Visiems vokalistams edukacinius užsiėmimus vedė profesorė Sabina Martinaitytė, jai talkino chorvedė Audronė Stepankevičiūtė, o scenos judesį įvaldyti mokė režisierė Audronė Eitmanavičiūtė. Į projekto veiklas įsijungė Vievio vaikų dienos centro lankytojai, Elektrėnų savivaldybės socialinės reabilitacijos gyventojai. Dalios Kobelevienės padedami jie mokėsi kurti sceninius kostiumus. Kita grupė – scenografijos kūrėjai – vadovaujami Onos Kochaitės Varanauskienės bandė perprasti dekoracijų kūrimo paslaptis, jiems padėjo floristė Giedrė Tartėnienė.  O Vitas Umbrasas mokė jaunuolius scenos apšvietimo technikos. Choreografijos grupė su mokytoja Dijana Petkevičiene jau žinojo, koks vaidmuo jai skirtas operetėje. Merginos, peržiūrėjusios ne vienos operetės vaizdo įrašą, kūrė smagų ir šmaikštų grizečių šokį.

Kūrybinių laboratorijų edukaciniai užsiėmimai truko ir visą rudenį. Sceninius kostiumus pagal sukurtus eskizus ėmėsi siūti šaunios mūsų miesto moterys – Genovaitė Baziliauskienė, Regina Valevičienė, Danguolė Išorienė, Genovaitė Stepankevičienė ir kitos. Papuošalus sceniniams kostiumams kūrė Vievio neįgaliųjų draugijos narės. Aktyviausi scenos dekoracijų kūrėjai – Justas Vaitkevičius, Eligijus Ramanauskas, Urtė Vyšniauskaitė, Karina Titova, Paulina Tubiūtė, Ivana Melničiuk ir  kiti – stengėsi, kad ir jų darbas būtų nepriekaištingas.

Visų sričių naujųjų specialistų veiklas į vieną scenos kūrinį jungė režisierės Audronės Eitmanavičiūtės pastatymo vizija. Kelias valandas trunkančios bendros operetės repeticijos nebūdavo lengvos, tačiau be galo įdomios, suteikiančios naujos neįkainojamos patirties.

PREMJEROS

Du premjeriniai „Linksmosios našlės“ pristatymai bendruomenėms tapo tikra švente ne tik Vieviui, bet ir Elektrėnų seniūnijų gyventojams (antrasis premjerinis spektaklis ir buvo skirtas kaimuose gyvenantiems žmonėms).

Prieš spektaklius vieviečių improvizuotoje „spaudos konferencijoje“ projekto dalyviai ir edukacinių užsiėmimų vadovai pristatė projektą ir atsakinėjo į šmaikščius „žiniasklaidos“ klausimus.

Dviejų veiksmų operetėje „Linksmoji našlė“ solines partijas atliko Gabrielė Skromanaitė, Daura Buivydė,  Gabrielė Kuzmickaitė, Jurgis Jarašius, Martynas Žukauskas, Rapolas Baranauskas, Monika Pleškytė, Gytis Murauskas, Giedrė Cicėnaitė – būsimieji scenos meistrai; visose masinėse scenose dainavo bendruomenės choras, jau pakankamai įvaldęs scenos judesį bei raišką, choreografinius intarpus atliko vievietės merginos, kurios, pasirodo, ne tik puikiai šoka, bet yra ir gabios aktorės.

Žiūrovai nuo pirmųjų operetės taktų įsitraukė į intrigų, jausmų ir šmaikštumo kupiną spektaklio siužetą, kurį patraukliai ir šiuolaikiškai interpretavo režisierė A. Eitmanavičiūtė. Atlikėjai – ir profesionalai, ir mėgėjai – sugebėjo išpildyti visus režisierės sumanymus, todėl „naujai iškeptas“ pastatymas buvo itin „skanus“. Žiūrovai plojo atsistoję, į sceną plaukė puokštės gėlių… O nusileidus uždangai, atlikėjai glebėsčiavosi sveikindami vienas kitą su puikia premjera.

Projektas „Paliesk operetę“, kurį finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba, kurį remia Elektrėnų savivaldybė, jau finišuoja. Tačiau projekto tąsa neabejojame. Mūsų „Linksmoji našlė“ keliaus į kitus rajonus ir miestus. Ir, be abejo, vieviečių laukia nauji projektai ir tolesnės pažintys su profesionaliuoju scenos menu. O šįkart labai džiaugiamės, kad operetę palietę mūsų bendruomenės žmonės, kurių didelė dalis iki projekto nedalyvavo meninėje veikloje, tikrai tapo šio žanro gerbėjais.

Kūrybinė grupė po premjeros
Kūrybinė grupė po premjeros

Audronė Stepankevičiūtė,

Projekto „Paliesk operetę“ vadovė

Kultūra Naujienos RenginiaiKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra