Palankus depertamentas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

„Tik įsakmus tonas daro įspūdį mūsų (Lietuvos – aut.) biurokratijai“, – rašo lenkų laikraščio „Trybuna“ korespondentė Lietuvoje Lucyna Dovdo „Tygodnik Wileńszczyzny“ (2003 m. vasario 6-12 d., nr. 6; internetinis leidinys), komentuodama bylą dėl Sudervės gyvenvietės gatvių užrašų lenkų kalba.

Kaip žinia, Valstybinės kalbos komisija pripažino, kad gatvių pavadinimai lenkų kalba buvo iškabinti, nesilaikant Lietuvoje nustatytos teisinės tvarkos, ir Sudervės seniūnei skyrė piniginę baudą už įstatymų pažeidimą. Tačiau po to, kai Lenkijoje kilo skandalas, teismas pakeitė savo ankstesnį nuosprendį ir panaikino baudą. Pasak L. Dovdo, geriausias įrodymas, kad Lietuvoje galima vartoti dvikalbius vietovardžių ar gatvių pavadinimus, yra Europos tautinių mažumų konvencija tik rekomenduoja taikyti nuostatus, priklausomai nuo sąlygų, aplinkybių. Bet, pasak autorės, Lietuva nerodo, jokio geranoriškumo ir ieško įvairių būdų, kaip apeiti Konvencijos rekomendaciją.

Pasak L. Dovdo, Lietuvos valdžia pripažįsta tik kumščio politiką: jeigu įstatymai leidžia, bet neįpareigojo suteikti kokių nors teisių lenkams, tai biurokratija tikrai nesistengs jų įgyvendinti. Žurnalistė rašo, kad taip yra ir su Europos tautinių mažumų apsaugos konvencija, kuri rekomenduoja ją ratifikavusioms valstybėms leisti vartoti dvikalbius gatvių ar vietovardžių pavadinimus. L. Dovdo toliau įtikinėja, kad Lietuvos valstybės kalbos komisija, kuri skyrė Sudervės seniūnei baudą už neteisėtus užrašus, susikompromitavo ir apsijuokė, nes nėra įstatymo, kuris draustų vartoti lenkiškus užrašus.

„Kita vertus, sužinojome, kad jeigu ryžtingai giname savo teises, tai nėra jėgos, kuri jas mums paimtų. Net Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas, kuris dar neseniai atrodė esąs Departamentas, saugojąs daugumą nuo mažumos, dabar stojo mūsų pusėn. Beje, šis pozicijos pasikeitimas sietinas su Departamento direktoriaus pasikeitimu. Dabartinis direktorius Antanas Petrauskas jau ne kartą parodė simpatiją lenkams (manau, kad ir kitoms tautinėms mažumoms). Ir šįkart p. Petrauskas palaikė Sudervės seniūnę, pasitelkęs Tautinių mažumų įstatymą. Taigi nebus teismo dėl lenkiškų užrašų Sudervėje. Taigi Kalbos komisija, skyrusi baudą seniūnei, paprasčiausiai apsijuokė arba, kaip diplomatiškai tai pasakė Seimo Tautinių mažumų komisijos pirmininkas Gediminas Dalinkevičius, parodė per daug jautrumo.”

Pasak L. Dovdo, Lietuvos laimė, kad laiku susigriebė atšaukti draudimą vartoti lenkiškus užrašus, nes jeigu ši byla būtų patekusi į Europos Tarybą (laimei, lenkiškų užrašų klausimas nepateko į Europos Tarybą ar Žmogaus teisių tribunolą Strasbūre), tai būtų tarptautinė kompromitacija.

L. Dovdo, rašydama pirštu lietuvius, nesiteikė paminėti, kad ne tik Lietuva, bet ir Lenkija ratifikavo Europos tautinių mažumų konvenciją, taigi abi šalis reikia vertinti vienodai. Kaip žinia, Lenkijoje ne tik neleidžiama vartoti dvikalbių užrašų, bet per 12 metų Varšuva nesugebėjo priimti Tautinių mažumų įstatymo. Kaip neseniai teisingai pažymėjo vokiečių dienraštis, lenkai taiko dvigubus standartus: teisių ir privilegijų, kurių reikalauja Lietuvos lenkams, nelinkę duoti savo mažumoms.

„Aušra”, 2003 03 16–28. Nr. 4.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra