Pal. Paulius VI: Nebijokime Kristaus religijos. Istorinis sveikinimas lietuviams

Autorius: Data: 2014-11-04 , 10:27 Spausdinti

Pal. Jonas Krikštytojas Montini – Paulius VI mirė tais pačiais metais, kuriais lenkas popiežius šv. Jonas Paulius II buvo išrinktas: 1978-iais. Paulius VI per tų metų Velykas, tradiciniame sveikinime Romos miestui ir visam pasauliui „Urbi et orbi“, kalbėjo panašiai kaip vėliau lenkas popiežius kviesdamas nenusigąsti, su pilnu pasitikėjimu priimti Dievo Žodį, nebijoti Kristaus religijos. Šiuos panašius, tačiau skirtingų popiežių pasisakymus laiko požiūriu skiria tiktai šeši mėnesiai.

Pal. Pauliaus VI 1978 metų velykinės kalbos ištraukos

Šventasis Tėvas, tada jau eidamas 80-uosius metus, per Velykų tridienį sirgo gripu ir gydytojų patariamas nevadovavo liturgijai, tačiau Velykų sekmadienį, kovo 26 dieną, atėjo į centrinį šv. Petro bazilikos balkoną suteikti paskutinįjį Urbi et orbi palaiminimą:

Brangiausi Dievo Bažnyčios sūnūs ir dukterys! Visi žmonių bendruomenės broliai! Sutelktomis fizinėmis ir dvasinėmis jėgomis, bet kokį žmogiškąjį tikrumą viršijančiu įsitikinimu vėl jums skelbiame naujieną, kuri į mus ataidi per šimtmečius, giliai atnaujindama visą žmonijos istoriją: Kristus prisikėlė! Taip, mūsų Viešpats Jėzus Kristus prisikėlė iš numirusių ir pradėjo naujo, nemirtingo gyvenimo erą visai žmonijai.

Pats alsuodamas tuo nauju gyvenimu, jis atėjo pasitikti šio didžiojo stebuklo išgąsdintų žmonių, juos sveikindamas pačiu paprasčiausiu, bet drauge ir nuostabiausiu linkėjimu: „Ramybė jums!“ (Jn 20, 19-21). Mes esame anų žmonių laimės paveldėtojai. Šiandien mes sveikiname prisikėlusį Kristų su ta pačia nuostaba, su tuo pačiu džiaugsmu, kuris mus verčia, nugalėjus visas abejones ir visokį netikrumą sušukti drauge su apaštalu šv. Tomu: „Mano Viešpats ir mano Dievas!“ (Jn 20, 28)

Švenčiant Tavo, Viešpatie, prisikėlimo tiesą ir garbę, mūsų siela pripildo akinanti šviesa. Mes žinome, mes esame tikri. Ir tas tikrumas mus veda į naują, gyvą vienybę su Tavimi. Taip, mes tikime! Mes atnešame Tau iš Tavęs gautąją tikėjimo dovaną. Šią tikėjimo dovana mes gyvename, dėl jos gyvename, nes kaip sako apaštalas šv. Paulius, „Teisusis gyvena tikėjimu“ (Gal 3, 11).

Tikėjimas visiems mums yra Velykų vaisius. Tasai tikėjimas turi būti tvirtas. Su pilnu pasitikėjimu turime priimti Dievo Žodį, kurį mums teikia dieviškasis Apreiškimas. Tikėjimas turi tapti mūsų gyvenimo pagrindu. Tikėjimu turi remtis mūsų galvojimas ir mūsų veikimas.

Nenusigąskite. Baimei čia nėra jokio pagrindo. Antgamtinė tikėjimo išmintis nė kiek neapriboja mūsų laisvės. Tikėjimo išmintis nenustelbia mokslinio žinojimo ir gyvenimo patirties. Priešingai, antgamtinė tikėjimo išmintis papildo, praplečia ir palaiko mokslinį žinojimą ir gyvenimo patirtį. Mūsų tikėjimą yra garantavęs, užantspaudavęs Jėzus Kristus savo prisikėlimu iš numirusių.

Nenusigąskime. Tikėjimo išmintis mums padeda pažinti visą pasaulio ir žmogaus gyvenimo tikrovę, padeda pažinti pilnutinę tiesą, kuri mus išlaisvina. „Jūs pažinsite tiesa, ir tiesa jus padarys laisvus“ (Jn 8, 32), sako Kristus. Tikėjimas mūsų širdis kreipia į tai, kas mūsų gyvenimui teikia prasmę ir tikrąjį džiaugsmą.

Pauliaus VI istorinis sveikinimas lietuviams

Pal. popiežius Pauliaus VI, arba „Papa Montini“, kaip paprastai jį vadina italai, tą kartą per 1978 metų Velykas padovanojo lietuviams ypatingą užtarimo gestą, kuris yra istorinis: italas popiežius prabilo lietuviškai ir tai buvo pirmas kartas, kad Visuotinės Bažnyčios ganytojas ištarė lietuviškus žodžius. Popiežius Paulius VI pasakė „Linksmų Šventų Velykų“ ir nors jam nelabai pasisekė ištarti, anuomet šis simboliškas trijų žodžių lietuviškas pasveikinimas kai kam galėjo atrodyti net svarbesnis už pačią popiežiaus kalbą „Urbi et orbi“.

Vatikano radijo lietuvių laidoje prieš 36 metus buvo pastebėta, kad „tie keli lietuviški žodžiai iš Šventojo Tėvo lūpų radijo ir televizijos bangomis nuskambėję į visą pasaulį buvo didžiai reikšmingi“, nes „visiems priminė Lietuvą“, kuri tuomet „kentėjo ir kovojo dėl savo tikėjimo, dėl laisvės ir pagrindinių žmogaus teisių“.

Tuomet pal. popiežius Montini pasveikino iš viso vienuolika kalbų: itališkai, prancūziškai, angliškai, vokiškai, ispaniškai, portugališkai, graikiškai, arabiškai, lietuviškai, korėjietiškai ir lotyniškai. (Vatikano radijas)

Šis tekstas paimtas iš Vatikano radijo puslapio (http://lt.radiovaticana.va/news/2014/10/25/pal._paulius_vi:_nebijokime_kristaus_religijos._istorinis_sveikinimas/lit-832955)

VatikanasKomentarai


Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra
www.cutestockfootage.com