Pakeitimai, susiję su Europos centro kraštovaizdžio draustiniu

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM praneša, kad sumažintas Europos centro kraštovaizdžio draustinio plotas ir pakeistas jo pavadinimas. Nuo šiol jis vadinsis Girijos kraštovaizdžio draustiniu.
 
2010 m. balandžio 14 d. LR Vyriausybės nutarimu Nr. 411 patvirtina, kad Europos geografinio centro teritorijoms, neturinčioms gamtiniu požiūriu išskirtinės vertės, taikyti draustiniams nustatomus naudojimo ir apsaugos reikalavimus netikslinga. Priimtas sprendimas sumažinti draustinio ribas ir pakeisti draustinio pavadinimą, jį pavadinant Girijos kraštovaizdžio draustiniu, kurio tikslas būtų išsaugoti Girijos miško masyvo natūralumą – senovinės Rytų Lietuvos girios įvaizdį. Sumažinus draustinio plotą, sudaroma galimybė aktyvios rekreacijos plėtrai, kitai vietos gyventojų veiklai.
 
1989 m. Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai nustatė Europos kontinento geografinio centro tašką. Tiksli jo vieta yra 26 km į šiaurę nuo Vilniaus, prie Purnuškių kaimo. LR Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas 1992 m. įsteigė Europos centro kartografinį draustinį 912 ha plote. Europos centro kartografinis draustinis Vyriausybės nutarimu buvo įtrauktas į kraštovaizdžio draustinių sąrašą, kaip Europos centro kraštovaizdžio draustinis.
 
Pradėjus galvoti, kaip reikėtų įprasminti Europos žemynui svarbų centrą, kaip jis turėtų būti naudojamas, išryškėjo aiškus funkcinis konfliktas tarp išsaugojimo poreikio ir poreikio sudaryti galimybes įprasminti Europos geografinį centrą, ilsėtis gretimoje jo aplinkoje. Akivaizdu, kad rekreacinės veiklos plėtra draustiniuose ribojama, kai kurios jos formos apskritai draudžiamos, o tokių objektų lankymas reikalauja intensyvaus aplinkos keitimo, tvarkymo.
 
Kita vertus, kraštotvarkos ekspertų teigimu, Europos centro kraštovaizdžio draustinis buvo įsteigtas pernelyg didelėje teritorijoje (912 ha), neatlikus reikalingų tyrimų, nepagrindus teritorijos gamtinės bei kultūrinės vertės. Ekspertų siūlymu, kraštovaizdžio draustinio statusą tikslinga palikti tik Europos centro kraštovaizdžio draustinio daliai (121 ha plotui) gamtiškai vertingam Girijos miškui.
 
2004 m. Prancūzijos nacionalinis geografijos institutas Nacionalinei žemės tarnybai ir Valstybiniam turizmo departamentui pateikė patikslintus geografinio Europos centro skaičiavimus, pagal kuriuos geografinis Europos centras yra ne 26 kilometrai nuo Vilniaus, Purnuškių kaimo apylinkėse, o maždaug 6 kilometrais arčiau Vilniaus.
 
Siekiant išspręsti kylantį konfliktą, pasiūlyti tinkamiausią tokio objekto tvarkymo statusą, buvo pradėtas Europos centro kraštovaizdžio draustinio specialiųjų planų rengimo procesas. Įvairiose institucijose buvo organizuoti pasitarimai, kuriuose buvo aptariama Europos geografinio centro teritorijos problematika ir galimi plėtros planai.
 
Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Rūtos Baškytės, „akivaizdu, kad keičiant draustinio ribas, nesvarbu siekiant išplėsti ar sumažinti jo plotą, reikia elgtis atsakingai, kelis kartus įvertinti, patikrinti sprendimų tinkamumą. Tikimės, kad šiuo atveju priimtas teisingas sprendimas ir visiems bus aiškios veiklos galimybės – tiek buvusiame draustinio plote, tiek likusiame draustinyje.“
 
Kontaktinis asmuo: Diana Rakauskaitė, Viešųjų ryšių specialistė, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, A. Juozapavičiaus g. 9, LT-09311, Vilnius; tel.: (5) 270 9048.
 
Nuotraukoje: Europos centras

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra