Pagerbti žuvusieji Mitabynės kaime

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2010 m. spalio 10 dieną dar gerokai prieš šv. Mišias už žuvusius Mitabynės kaime, Savickų sodyboje, 1945-ųjų vasario 2-ąją, Paįstrio centre pradėjo rinktis žmonės, daugiausiai garbingo amžiaus sulaukę asmenys.
 
Čia atvykę būreliais stoviniavo uniformuoti Lietuvos Šaulių Sąjungos nariai su vėliavomis, kartu su Panevėžio apskrities rinktinės vadu pulkininku Vladu Petkevičiumi, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio dalyviai su valdybos pirmininku dim. pulkininku Jonu Čeponiu, Panevėžio politiniai kaliniai ir tremtiniai, aplinkinių kaimų buvę ir esami gyventojai. Prieš pat mišias jie visi darnia kolona pasuko link bažnyčios. Šv. Mišias aukojo Paįstrio–Spiralių klebonas, garbės kanauninkas Pranciškus Benediktas Tamulionis, giedojo Panevėžio politinių kalinių ir tremtinių choras (seniūnė V. Kalvėnienė).
 
Po šv. Mišių didžiulė mašinų kolona pasuko link Mitabynės miško. Šis kaimas priverstinai, nesiklausiant gyvenusiųjų valios, buvo paverstas mišku. Ten pokaryje vyko tai, kas kitoms vietovėms ir vėliau augusiems būtų neįsivaizduojami dalykai, dar vėliau čia nebuvo taisomi keliai, niekas neįvedinėjo elektros, visas buvusias dirbamas žemes apsodino mišku. Mitabynės gyventojams ne savo noru teko išsikelti kitur. Dabar kaimo pakraštyje yra likusi viena Vareikų sodyba, bet iš čia kilę asmenys palaiko pastovis ryšius ir dažnai susirenka draugėn. Dar vasaros pradžioje, šventinant 2010-aisias pastatytą Mitabynės kaimo Atminties kryžių su užrašu „Dieve laimink, išėjusiųjų iš Mitabynės troškimus“, sutarėme rinktis ir pašventinti 2009 metais partizanų žūties vietoje pastatytą paminklą.
 
Renginys prie paminklo, kurį vedė Ona Jankevičiūtė-Striškienė, prasidėjo Lietuvos valstybės vėliavos pakėlimu, valstybės himną giedant Panevėžio politinių kalinių ir tremtinių chorui. Vėliavą pakėlė tautodailininkas, kraštotyrininkas, žygeivis Bronislovas Mažylis su sūnumi Daumantu. Jie čia, prieš atvykstant renginio dalyviams, prie naujojo paminklo žuvusiems – LLA Panevėžio apskrities Žaliosios rinktinės partizanams ir to kaimo gyventojams – išdėliojo žuvusiųjų nuotraukas, atsivežė ir pirmieji uždegė žvakes.
 
Šioje vietoje per 1945-ųjų metų Grabnyčias iš pasalų buvo nušauti penki partizanai, išžudyta į kryžminę ugnį patekusi Juozo Savicko šeima, žuvusiųjų vežti pavarytas ūkininkas Anicetas Jurkevičius, tą dieną iš gretimos sodybos kareivių išsivestas į Pumpėnų valsčių, nebegrįžo Kazimieras Jurkevičius, nes buvo ten nukankintas bei jo kapas nežinomas.
 
Iki šių metų šią teritoriją prižiūrėjo buvę Mitabynės kaimo gyventojai, Panevėžio žygeiviai. Čia „Pergalės“ kolūkio lėšomis, jos vadovo Benedikto Striškos iniciatyva, 1990 m., ant Savickų kapo buvo pastatytas akmeninis paminklas su iškaltomis žuvusiųjų pavardėmis. Vėliau žygeiviai pastatė dar ne vieną medinį paminklą, deja, juos negailestingai naikina ne tik gamtinės sąlygos, bet ir vandalai, kurie išvagia skulptūrėles, saulutes. Tikimės, kad šią teritoriją, kaip jau yra prižiūrimos kitos atmintinos vietos Paįstrio seniūnijoje, imsis prižiūrėti seniūnija, nes šiame renginyje dalyvavo, renginio dalyvis vežė ir šios vietovės tragedija domėjosi seniūnas Virginijus Šležas.
 
Paįstrio klebonui P. B. Tamulioniui šventinant paminklą giedojo Panevėžio politinių kalinių ir tremtinių choras. Kalbėjo kraštotyrininkas Bronislovas Mažylis, LLKS valdybos pirmininkas dim. pulkininkas Jonas Čeponis, Paįstrio kraštiečių klubo pirmininkas, nusipelnęs Lietuvos gydytojas Petras Knizikevičius, politinis kalinys, kraštietis, gretimo kaimo gyventojas Linas Brazdžionis ir kiti. Renginiui iškilmingumo suteikė organizacijų vėliavos, dalyvių šventinė apranga, jų ori laikysena, prasmingi pasisakymai, gražios giesmės. Net ir gamta tądien negailėjo saulutes šilumos ir puikaus oro.
 
Pabuvę Mitabynėje grįžome į Paįstrį, buvusiuose Šaulių namuose (dabar kultūros centras) išgėrėme arbatos, pasidalijome prisiminimais ir įspūdžiais. Nuskambėjo tai dienai parašytas Adelės Jankevičiūtės-Samulionienės eilėraštis, buvo pristatytas nesenai išleisto Mitabynės kaimo laikraščio „Mitabynietis“ antrasis numeris. Daug gražių prisiminimų ir emocijų skėlė bendrai dainuotos dainos. Manau buvusieji nesigailėjo sekmadienio pusdienį paskyrę sau patiems ir šventai žuvusiųjų atminčiai pagerbti.
 
Algimanto Stalilionio nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Paminklo žuvusiesiems šventinimas Savickynėjė
2. Kalba LLKS valdybos pirmininkas dim. pulk. J. Čeponis
Voruta. – 2010, lapkr. 6, nr. 21 (711), p. 15.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra