Pagerbtas grafaitės Emilijos Pliaterytės atminimas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2010 m. gegužės 22 dieną Emilijos Pliaterytės atminimo draugija lankėsi Kapčiamiestyje ir jo apylinkėse bei pagerbė Lietuvos karžygės, grafaitės Emilijos Pliaterytės (1826-1831) atminimą.
 
Aplankė Pirčiupio memorialą, kur nacių smogikai 1944 m. birželio 3 d. daržinėje sudegino beveik viso Pirčiupio kaimo gyventojus, iš viso 119 žmonių – vyrų, vaikų ir moterų, Merkinės piliakalnį, kuris mums liudija apie lietuvių kovas su kryžiuočiais, Kapčiamiestyje miškininko Vytauto ir pedagogės Birutės Stacevičių savo sodyboje įkurtą muziejėlį, kuriame esama ne tik įdomių nuotraukų, dokumentų, bet ir kaimo buities reikmenų (muziejaus šeimininkai ne tik įdomiai pasakojo apie šio krašto istoriją, bet ir pavaišino gardžiu dzūkišku pyragu bei šviežiu karvės pienu), Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejų, kuriame grafaitės ir ją paskutinėmis gyvenimo dienomis globojusiai Justinavo dvaro (dab. Vainežerio kaime) savininko, bajoro Ignoto Ablamavičiaus šeimai skiriama atskira salė. Ikonografinės medžiagos šia tema nėra daug. Apie Justinavo dvaro prabangą liudija atskiros, muziejuje eksponuojamos šio dvaro interjero detalės, o pačiame parke galime pamatyti neseniai ypač realistiškai sukurtą E. Pliaterytės skulptūrą, kuri, kaip ir pati išvyka, turėjo daug įtakos tiek šios draugijos, tiek ir eilinių kapčiamiestiškių pilietiškumui, nes praeities įvykiai buvo siejami su netolimos dabarties įvykiais, žmonės galėjo palyginti epochas. Neatsitiktinai sugiedojus giesmę apie bajoraitę Emiliją, draugijos pirmininkas Juozas Žitkauskas prie Kapčiamiesčio centre esančio E. Pliaterytės paminklo ir kapo toliau esančiose kapinėse, pasisakė už poreikį puoselėti pilietiškumo iniciatyvas, kaip pagarbos grafaitei ženklą, ant jos kapo pasodino du medelius, draugijos narys, istorijos mokslų magistras, h. „Rudnica“ bajoras Žilvinas Radavičius, išdidžiai laikė Lietuvos trispalvę, o draugijos garbės pirmininkė, rašytoja Emilija Liegutė, pasakė ugningą kalbą apie karžygę Emiliją Pliaterytę. Esą pastarąją, anot astrologės Palmyros Kelertienės, kaip ir prancūzų didvyrę Jeanne D‘Arc sieja panašūs horoskopai. Rašytoja teigė, kad šios iškilios dvasios aristokratės turėjo kario ir Dievo malonės charizmą, o E. Pliaterytę, apie kurią Prancūzijoje planuojama sukurti filmą, mūšiuose lydėjo galinga angelų apsauga.
 
Kitoje muziejaus erdvėje buvo atidaryta fotografo Vytauto Daraškevičiaus nuotraukų paroda „Kapčiamiestį prisimenant“. Daugumai iš šių darbų yra daugiau nei trisdešimt metų, nes autorius kapčiamiestiečius fotografuoja nuo 1975 m. Liūdna, kad daugelio šiose nuotraukose užfiksuotų žmonių jau nebėra.
 
Apsilankymo muziejuje metu E. Liegutė buvo pasveikinta su aštuoniasdešimtmečiu: kaip ypatingos pagarbos už nuopelnus Lietuvai ženklą, Vilniaus Emilijos Pliaterytės pagrindinės mokyklos direktorė Ona Subačinė po trumpos, tačiau labai prasmingos sveikinimo kalbos, rašytojai ant galvos pagarbiai uždėjo laurų vainiką. Labai daug prie šio renginio suorganizavimo prisidėjusi jos pavaduotoja Marytė Čepaitienė jubiliatei įteikė puikiai iliustruotą knygelę apie Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos veiklą.
 
Rašytoją pasveikino ir Kapčiamiesčio seniūnas Vidmantas Dambrauskas.
 
Reaguodama į parodytą dėmesį, E. Liegutė teigė, kad E. Pliateryte ji domisi nuo ketverių metų, renka apie ją informaciją ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, palaiko ryšius su grafais Pliateriais, iš kurių du vyriškosios-tiesioginės linijos palikuonys gyvena Rusijoje. Būtų džiugu, kad ir jie įsitrauktų į visuomeninė veiklą bei apsigyventų Lietuvoje, nes ši garbinga giminė turi tęstis.
 
Pasirašę svečių knygoje savo vizitą Kapčiamiestyje baigė apsilankymu Justinavo dvaro parke: šalia ežero pakrantėje augančių šimtamečių medžių, tarsi vieninga šeima Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos nariai džiaugėsi išvyka, aptarė tolimesnius draugijos veiklos planus, šoko ir dainavo. Drauge su jais linksminosi Lazdijų rajono kultūros centro, Viktorinos laisvalaikio salės liaudiškos muzikos kapela „Vingrė“. Vadovas – Leonas Patalavičius.
 
Abiejų Tautų Respublikos bajorai paliko milžinišką kultūros, meno, architektūros ir kt. paveldą. Kadangi tarp bajorų, kaip ir tarp bet kokio kito luomo žmonių visada buvo skirtingų žmonių, jie tam tikrais atvejais vertinami prieštaringai. Tačiau yra ir tokių asmenybių, kurie pavyzdžiu visuomenei tapo visiems laikams. Vienas iš jų grafaitė yra Emilija Pliaterytė, kuri peržengė to metų bajorų nepasitikėjimo ribas bei įrodė, kad moteris irgi gali tapti didvyre ir stoti su vyrais išvien į mūšį už Tėvynę.
 
Vorutos inf.
 
Nuotraukose:
 
1. Ž. Radavičius (kairėje) išdidžiai laikė Trispalvę, o J. Žitkauskas kalbėjo apie pilietiškumo iniciatyvas
2. E. Pliaterytės atminimo draugijos nariai ir svečiai liko patenkinti renginiu
3. Justinavo dvaro vietą įamžina ypač realistiškai sukurta besimeldžiančios E. Pliaterytės skulptūra
4. Baigiamojoje išvykos dalyje linksmybių nestigo

Voruta. – 2010, birž. 5, nr. 11 (701), p.  3.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra