Pagerbė grafų Pliaterių atminimą

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Grafai Pliateriai – mecenatai, lietuvybės puoselėtojai, kultūros, visuomenės veikėjai, patriotai – Švėkšnoje šeimininkavo apie 200 metų. Grafų Pliaterių herbe esantis įrašas „Geriau mirtis nei negarbė“ buvo jų gyvenimo credo. Šeštadienį (2010-08-28) Švėkšnos evangelikų liuteronų bažnyčioje įvyko konferencija grafų Jurgio Konstantino Pliaterio ir Jurgio Felicijono Pliaterio gimimo sukaktims paminėti.
 
Nutilus smuiko garsams Švėkšnos evangelikų liuteronų bažnyčioje savo kūrybos eiles deklamavo Emilijos Pliaterytės draugijos narė, lituanistė Rasvita Kundrotaitė: „Šneku apie Švėkšną… Kas mes, be tavęs, kaip diena be rytojaus“.
 
Iš tiesų, kas mes be praeities, kokia gali būti ateitis be dabarties? Simbolinį tiltą, jungiantį Švėkšną šiandien ir prieš 200 metų nutiesė Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos Švėkšnos skyrius, pakvietęs į konferenciją „Grafų Pliaterių istorinis ir kultūrinis palikimas“, kurios tikslas buvo paminėtiJurgio Konstantino Pliaterio 200 m. ir Jurgio Felicijono Pliaterio 135 m. gimimo sukaktis.
 
Konferencija sulaukė išskirtinio dėmesio – rinkosi ne tik švėkšniškiai, bet atvyko ir iš Šilutės, Klaipėdos, Vilniaus, JAV. Gal kam ir neįprastai atrodo pasirinkta konferencijos vieta, tačiau šią bažnyčią, padovanojęs žemės, 1867 metais statydino grafas Adomas Pliateris.
 
Evangelikų liuteronų parapijos atstovas Valdas Miliauskas konferencijos dalyvių tarsi atsiprašinėjo dėl ribotos patalpų erdvės – bažnyčioje tiek daug nesusirenka, maža bendruomenė. Jau ant bažnyčios laiptų susirinkusiuosius pasitiko Violetos Astrauskės fotografijų paroda „Švėkšnos grafai Pliateriai“. Kompiuteriu montuotose nuotraukose – grafai Pliateriai, tarsi praskleidę užmaršties šydą, žvelgia į šiandieninį gyvenimą. Susirinkusieji taip pat galėjo susipažinti su E. Pliaterytės atminimo draugijos Vilniaus ir Švėkšnos skyrių narių parengtomis ekspozicijomis su vertingais ir retais istoriniais dokumentais apie grafus Pliaterius.
 
Konferenciją pradėjusi jos sumanytoja, E. Pliaterytės atminimo draugijos Švėkšnos skyriaus pirmininkė Ona Norkutė pasveikino ir pasidžiaugė į renginį atvykusiais E. Pliaterytės atminimo draugijos nariais iš Vilniaus, Alytaus. Į konferenciją atvyko Klaipėdos krašto bajorų draugijos atstovų, gausus būrys šviesuomenės: Žemaičių vyskupystės muziejaus direktorius A. Ivinskis, rašytojos Emilija Liegutė ir Edita Barauskienė, pedagogai D. ir A. Žibaičiai, knygų leidėjas, kultūrologas Domas Akstinas, grafo Platono Zubovo palikuonė Olga Vaksel-Larson, visų E. Pliaterytės atminimo draugijos Švėkšnos skyriaus renginių globėja grafienė Felicija Laimė Broel-Pliaterienė.
 
Prelatas P. Stukas priminė, kad grafai Pliateriai statė šventoves Dievo garbei, jose žmonės ir šiandien meldžiasi, iš kartos į kartą primindami kadaise čia gyvenusiųjų dorybes ir pakvietė sekmadienį į Šv. Jokūbo bažnyčią, kur buvo aukojamos šv. Mišios už grafus Pliaterius.
 
Konferencijos pranešėjas istorikas, E. Pliaterytės atminimo draugijos pirmininkas L. Janulevičius atkreipė dėmesį, kad grafų Pliaterių gyvenimo credo: geriau mirtis negu negarbė nėra vien įrašas giminės herbe. Tokiomis nuostatomis vadovavosi ir gyveno grafai Pliateriai. Giminė yra kilusi iš Šveicarijos ir Vestfalijos, o į Lietuvą atėjo kartu su Livonijos ordinu.
 
„Patriotizmas – viena iš svarbiausių grafų Pliaterių savybių. Nė vienas sukilimas Lietuvoje neapsiėjo be grafų Pliaterių, sukilėlės kelią pasirinko ir Emilija Pliaterytė. Prancūzai Žaną d’Ark iškėlė savo nacionaline didvyre, mes, lietuviai – labiau abejingi savo didvyriams. Visais laikais jie skleidė humanistines idėjas“, – kalbėjo istorikas L. Janulevičius.
 
Dvi valandas trukusi konferencija neprailgo, išklausyta daug įdomių pranešimų, kuriuose gilintasi į grafų Pliaterių kultūrinį ir istorinį palikimą, jų visuomeninę veiklą. Istorikas A. Šimkus konferencijos dalyviams pateikė keletą minčių. Viena iš jų – į „Saulės“ gimnazijos pastatą sugrąžinti ten kabėjusį grafo Jurgio Felicijono Pliaterio portretą, kadangi grafas visada buvo laikomas vienu iš pagrindinių Švėkšnos gimnazijos steigėjų. Kita, seniai plevenanti švėkšniškių širdyse: ar švėkšniškiai neturėtų pasirūpinti, kad Švėkšnos miestelio gatvių sąraše atsirastų ir Pliaterių pavardė. Juk Švėkšnoje giliai įspaustos grafų Pliaterių pėdos. Skulptūra prie Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčios primena: „Geras ateik dar geresnis išeik“.
 
Visiems konferencijos dalyviams organizatoriai dovanojo Emilijos Pliaterytės draugijos išleistą atviruką „Švėkšnos Pliaterių parkas“, o širdyse pasėjo po mažą kilniadvasiškumo grūdą.
 
www.litera.lt
 
Nuotraukoje: Grafų Pliaterių gimimo sukakčių paminėjimo metu

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra