PAGĖGIŠKIAI DALYVAVO VILNIUJE VYKUSIOJE VIENO EKSPONATO PARODOJE

Autorius: Data: 2017-06-28, 16:42 Spausdinti

PAGĖGIŠKIAI DALYVAVO VILNIUJE VYKUSIOJE VIENO EKSPONATO PARODOJE

Liudvika BURZDŽIUVIENĖ, Ingrida JOKŠIENĖ

Antradienį Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis lankėsi Lietuvos Martyno Mažvydo bibliotekoje, kur visuomenei buvo pristatytas Amžinosios Rambyno kalno knygos originalas.

Primename, kad ši knyga sveria 18,5 kg, o su mediniu dėklu, kurioje laikoma, – 28,5 kg. Odiniu viršeliu ir metalo puošyba išsiskirianti knyga buvo pagaminta 1928 m. Klaipėdos „Ryto“ spaustuvėje ir saugoma sunkioje, specialiai jai pritaikytoje medinėje dėžėje su užraktu. Ši rankraštinė knyga buvo skirta svečiams, kurie per Joninių šventes susirinkdavo ant Rambyno kalno ar užsukdavo pas Mažosios Lietuvos patriarchu vadintą Martyną Jankų. Pirmas knygoje įrašą paliko filosofas Vydūnas. Per 11 metų daugybė žmonių iš įvairiausių kraštų įrašė savo linkėjimus ir sveikinimus knygoje pačiomis įvairiausiomis kalbomis. Šis autentiškas Mažosios Lietuvos žmonių likimus atspindintis dokumentas pasakoja tiek krašto, tiek visos valstybės istoriją.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamentas pradeda renginių ciklą „Vienos knygos paroda“. Juo sieksime supažindinti visuomenę su retais, išskirtiniais, vertingais bibliotekoje saugomais leidiniais. Trumpiausios vasaros nakties – Joninių proga atveriame kultūros paveldo skrynią ir siūlome susipažinti su vienu iš čia saugomų unikalių objektų – „Amžinąja Rambyno kalno knyga“ – kalbėjo šios bibliotekos vadovas Renaldas Gutauskas, kuris dėkojo Merui už puoselėjamą požiūrį į istorinius ir visai Lietuvai bei lietuvybei svarbius objektus ir dokumentus, kuo ir yra minimas leidinys.

Pagėgiškiai, Martyno Jankaus muziejaus darbuotojai vežėsi Amžinosios Rambyno kalno knygos kopiją, kuri muziejuje pildoma jau penkiolika metų. Susirinkusiems buvo įdomu sulyginti abi knygas, pavartyti kopijos lapus ir ten palikti savo įrašą ateities kartoms.

Į renginį su Meru kartu vyko Mero patarėjai Rita Vidraitė ir Bronislovas Būdvytis, Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė ir muziejaus darbuotojos, Viešosios bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė – Jasevičienė, Kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė, Pagėgių krašto turizmo informacijos centro direktorė Ilona Meirė, savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė kultūrai Ingrida Jokšienė.

Meras Virginijus Komskis dėkojo Nacionalinės bibliotekos bibliotekininkų bendruomenei už puoselėjamą ir populiarinamą Pagėgių kraštui ir visai Lietuvai svarbią istorinę atmintį ir, pakvietęs į Joninių šventę, įteikė gerbiamam direktoriui, pasak Mero „švenčiausią Pagėgių krašto dovaną“ – Amžinosios Rambyno knygos mažąją kopiją, kuri teikiama ypatingiems asmenims už ypatingus nuopelnus Pagėgių kraštui ir švelniai vadinama „Rambyniuke“.

Renginyje kalbėjęs Pagėgių krašto garbės pilietis, profesorius Domas Kaunas pabrėžė, kad būtina publikuoti šio leidinio originalo įrašų kopijas virtualioje erdvėje, nes, pasak profesoriaus „šie įrašai yra neišsemiama medžiaga istorijos tyrinėtojams, studentams ir akademinei bendruomenei“.

Įspūdingiausių Amžinosios Rambyno knygos įrašų ištraukas skaitė Mažosios Lietuvos istorijos mylėtojas ir puoselėtojas, pernai už Pagėgių krašto vardo garsinimą „Rambyniukę“ iš Mero rankų gavęs, šilutiškis Saulius Sodonis. Prasmingą Eugenijaus Skipičio eilėraštį įrašytą pirmuosiuose kopijos puslapiuose perskaitė Liudvika Burzdžiuvienė. Dera paminėti, kad E. Skipitis yra Amžinosios Rambyno knygos kopijos idėjos autorius.

Sustota bendrai nuotraukai, o knygoje paliktas gerbiamo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos direktoriaus Renaldo Gutausko įrašas byloja susižavėjimą mūsų kultūrininkų ir Savivaldybės vadovų nuolatiniu darbu puoselėjant Mažosios Lietuvos kultūrą ir istorinį paveldą bei padėką bendradarbiaujant Mažosios Lietuvos Didžiųjų kultūros ženklų puoselėjime.

Ritos Vidraitės nuotr.

Istorija Kultūra Mažoji Lietuva Menininkai Naujienos , , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra