Pagarba knygnešiams Paįstryje

Autorius: Data: 2012-03-21 , 11:30 Spausdinti

Ona STRIŠKIENĖ, Paįstrys, Panevėžio raj.

Paįstryje (Panevėžio r.) dar menami knygnešiai, nors jau visas šimtmetis praėjo, kai grąžinta spauda. Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Paįstrio filialo vyr. bibliotekininkė Jūratė Blaževičienė parengė parodėlę Knygnešių dienai, kuri švenčiama kovo 16-ąją. Lietuva vienintelė pasaulyje turėjo knygnešius, tad ši diena mums unikali ir svarbi.

Parodėlėje eksponuojamos knygos apie knygnešius ir knygnešystės laikotarpį. Bukletus, kuriuos yra parengę Panevėžio žygeiviai, susijusius su knygnešyste: „Knygnešių keliais. Suostai – Bitėnai“, „Knygnešių atminimui“, „Kovo 16-oji – knygnešio diena“, „Juozas Tumas-Vaišgantas. Vadaktėliai“, pateikė kraštotyrininkė Ona Striškienė iš savo asmeninio archyvo.

Bibliotekoje eksponuojami kraštiečių sukurti lankstinukai apie kunigą knygnešį Stanislovą Stakelę (aut. Bronislovas Mažylis) ir knygnešį Kostantiną Banį (aut. Ona Striškienė). Atskiru aplanku parodoma surinkta medžiaga apie netoli Paįstrio, Adomavos kaime, gimusį kunigą knygnešį S. Stakelę, kurio 150-ąsias gimimo metines šiemet minėsime. Šia parodėle domisi bibliotekos lankytojai, o ypač mokiniai.

Kovo 16-ąją – Knygnešių dieną – uždegėme žvakeles prie stogastulpio knygnešiui K. Baniui, kurį tautodailininkas, Paįstrio kraštiečių klubo „Ąžuolas“ valdybos narys B. Mažylis sukūrė ir pastatė 2009 metais. Stogastulpis pastatytas toje vietoje, kurioje stovėjo šio knygnešio dūminė pirkia. Taip pat aplankėme K. Banio kapą Paįstrio kapinėse ir uždegėme žvakeles.

K. Banys gimė 1870 metais Bernatonių kaime (Panevėžio r.). Manoma, kad turėjo aštuonis vaikus – po keturis iš pirmos ir iš antros santuokos. Apie Bernatonius platino draudžiamą lietuvišką spaudą. Jo dukrų tvirtinimu, du kartus buvo įkliuvęs žandarams, tačiau teistas nebuvo.

Bernatonyse buvę K. Banio namai buvo nugriauti kasant Sanžilės kanalą. Jis antrą kartą vedė paįstrietę Kriukaitę, uošviai Kriukai jiems buvo davę 27 arus žemės, kur Baniai buvo pasistatę dūminę pirkelę. Šis namelis Paįstryje nugriautas apie 1956 metus. Knygnešys versdavosi karbų (krepšių) pynimu ir pardavinėjimu.

Apie 1930 metus K. Banys bandė ieškoti knygnešio pensijos, tačiau trūko tai įrodančių dokumentų. Tais pačiais metais jis mirė ir buvo palaidotas Paįstryje.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1. Knygnešio K. Banio kapas Paįstrio kapinėse (2012 m. kovo 16 d.)

2. Mokiniai apžiūri parodėlę knygnešiams

Istorija , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra