Paaiškėjo trys Europos Parlamento Sacharovo premijos finalininkai

Autorius: Data: 2012-10-09 , 16:45 Spausdinti

Baltarusijos disidentas Alesis Beliackis, Rusijos pankroko grupė „Pussy Riot“ bei Irano aktyvistai Nasrina Sotūdeh (Nasrin Sotoudeh) ir Džafaras Panahi šiemet yra trys Europos Parlamento teikiamos Sacharovo premijos už minties laisvę finalininkai. Taip antradienį, 2012 m. spalio 9 d., nusprendė EP Užsienio reikalų bei Vystymosi komitetai bendrame posėdyje. Jie buvo atrinkti iš penkių kandidatų, kuriuos pasiūlė EP politinės frakcijos ar europarlamentarų grupės.

Šiuo metu įkalintas Alesis Beliackis yra žymus Baltarusijos kovotojas už laisvę ir žmogaus teisių gynėjas. „Manau, kad šis kandidatas yra labai arti paties Andrejaus Sacharovo skleistos žinios – pripažinti žmones, kurie paskiria savo gyvenimą kovoti vardan kitų, pamiršdami kainą, kurią jie patys turės už tai sumokėti“, – pažymėjo Jacekas Saryuš-Volskis (Jacek Saryusz-Wolski, Europos liaudies partija, Lenkija). Kartu su 82 kitais europarlamentarais jis pasiūlė šią kandidatūrą.

Trijų pankroko grupės „Pussy Riot“ narių – Nadeždos Tolokonnikovos, Jekaterinos Samucevič ir Marijos Aliochinos – protestai, areštas ir po to sekęs nuosprendis joms praleisti dvejus metus darbo stovykloje sutelkė viso pasaulio dėmesį į pilietinių teisių ribojimą ir teisinės valstybės trūkumus Rusijoje. „Pats A. Sacharovas labai apsidžiaugtų šių kūrybiškų ir drąsių jaunų moterų, surengusių protestą prieš autokratinio režimo ir patriarchalinės valstybės galią, pripažinimu“, – sakė europarlamentaras Verneris Šulcas (Werner Schulz, Žalieji, Vokietija), kartu su 45 kitais EP nariais pasiūlęs šią kandidatūrą. 

Nasrina Sotūdeh yra įkalinta Irano advokatė, atstovavusi įkalintiems Irano opozicijos aktyvistams po ginčijamų birželio 2009 m. šalies prezidento rinkimų. Tuo tarpu Džafaras Panahi yra Irano kino režisierius, laimėjęs „Auksinės kameros“ apdovanojimą 1995 m. Kanų kino festivalyje. Jo filmuose daug dėmesio skiriama Irano vaikų, skurstančiųjų bei moterų sunkumams. „Atėjo laikas, kuomet Sacharovo premija turi atiteki iraniečiams, ir tai yra puikūs kandidatai, žmogaus teisių gynėjai“, – pažymėjo Maričė (Marietje) Schaake (Liberalų ir demokratų aljansas, Nyderlandai). Šiuos kandidatus iškėlė EP Socialistų ir demokratų, Liberalų ir demokratų bei Žaliųjų frakcijos bei 11 kitų atskirų EP narių.

Premijos laimėtojas bus paskelbtas š. m. spalio 26 d. Jis bus apdovanotas 50 tūkst. eurų čekiu ir bus pakviestas dalyvauti apdovanojimo ceremonijoje, kuri rengiama gruodžio 12 d. Europos Parlamento rūmuose Strasbūre.

Robertas Pogorelis, EP atstovas Lietuvos žiniasklaidai, Naugarduko 10, LT-01309 Vilnius, tel. +370 5 2121530, mob.tel. +370 689 53306

Reuters / Scanpix nuotr.

Nuotraukoje: A. Beliackis teismo salėje

Europos Parlamentas (EP) , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra