P. Plechavičius per radiją paskelbė mobilizaciją į Vietinę Rinktinę

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Pirmiausiai galėtume paminėti kapitoną Joną Semašką 7-ojo lietuviško savisaugos bataliono vadą 1945-aisiais gavusį ir Vermachto majoro laipsnį. 1943-ųjų pradžioje kartu su 6-ąja armija 7-asis lietuvių batalionas kovėsi prie Stalingrado ir pateko į apsupimą. Kapitonas J. Semaška gavo armijos štabo viršininko Arturo Šmito leidimą kartu su visu lietuvišku batalionu prasiveržti pro tris apsupimo žiedus.
Su J. Semaška išsiveržė iš apsupties 400 lietuvių karių iš 700 buvusiųjų batalione. 23 bataliono kariai lietuviai, tarp jų ir J. Semaška, buvo apdovanoti Karo nuopelnų kryžiais su kalavijais. Tarp apdovanotų karių buvo ir leitenantas Petras Mikelskas, dalyvavęs daugelyje durtuvų kautynių. Yra žinoma dar viena įdomi istorija, kai J. Semaška įsakė sušaudyti vokiečių karininką už tai, kad šis su savo kariais pasitraukė iš pozicijų prie Pskovo, palikdamas apsuptyje lietuvius. Lietuviai tada vėl prasiveržė iš apsupties, o Semaška susirado tą karininką… J. Semaška pokario metais tapo Žemaičių partizanų apygardos vadu, buvo bolševikų suimtas ir sušaudytas bei užkastas Tuskulėnuose.
http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/47428
Lietuviai greitai suprato, kad naciai nė kiek ne geresni už sovietus – jie lygiai taip pat buvo priešiški lietuvių tautos nepriklausomybės siekiams. Lietuva naciams tebuvo reikalinga tik kaip darbo jėgos ir žaliavų šaltinis. Pamačiusi, kad lietuvių jaunimas nevengia karinės tarnybos ir tik nenorėdamas žūti už svetimus idealus vengė karinės tarnybos vermachte 1944 metų pradžioje vokiečių okupacinė valdžia vėl iškėlė mobilizacijos reikalavimus (po 1943 meu SS legiono boikoto) 1944 balandžio 28 d. P. Plechavičius per radiją paskelbė mobilizaciją į Vietinę Rinktinę, tačiau pažadėjo, kad rūpinsis mobilizuotaisiais. Tai neišgelbėjo Vietinės rinktinės. Matydamas negalįs pasipriešinti vokiečių mobilizacijos planams, P.  Plechavičius pradėjo demobilizaciją. Tada vokiečiai nutarė perimti vadovavimą Vietinei rinktinei, jos štabas buvo areštuotas, 80 karių sušaudyta, 3,5 tūkst. nuginkluota, perrengti Luftwafes uniforma ir nusiusti i Vokietija, kiti, paraginti pogrindžio organizacijų, pabėgo su ginklais.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra